MAKALELER

162.000.000 Euro...ve PARAYA HAYIR !

2023.01.13 00:00
| | |
1935

Flavia Coste'nin yazdığı, Can Kapyalı'nın dilimize çevirdiği, Uygur Sanat Tiyatrosu yapımı "Paraya Hayır"...

Flavia Coste'nin yazdığı, Can Kapyalı'nın dilimize çevirdiği, Uygur Sanat Tiyatrosu yapımı " Paraya Hayır "( Non a L'argent ) adlı komediyi Tolga Yeter yönetmiş.

Buket Engin'in kostüm, Cihan Aşar'ın dekor tasarımı, Atölye Zeus'un dekor uygulaması oldukça özenli...oyunun hareket düzeninde Doğan Şirin ve Arda Alpkıray ustalıklarını konuşturmuşlar, diyebilirim.

Aslında bu sevimli komedide her detay oyunun özüne uygun biçimde izleyiciye sunuluyor.Ne eksik, ne fazla.( Joe Dassin'in şarkısı " Taka takatak " ı da unutmamak lazım, tabii.)

Romina Özipekçi ( Rose ), Giray Ayla ( Richard ), Tara Tokel ( Claire ) yaşar kıldıkları karakterlerde oldukça başarılı.

Etienne rolünde Nejat Uygur sahne sempatisi, sahne hakimiyeti, yeteneğiyle izleyiciden tam not alırken, gelecek vaad eden bir aktör olduğunu da kanıtlıyor.

Yönetmen Tolga Yeter " Medeniyet Tiyatrosu ", " Aktör Kean ", " Bu Filmi Görmüştüm ", " Hamlet", " Saadet Hanım ", " Kör Düğün ", " Komşum Hitler " , " Hastalık Hastası "nın ardından " Paraya Hayır " da da yine seyirciyi sarıp sarmalayan, dinamik, başarılı bir rejiye imza atmış.

Lotodan çıkan 162.000.000 Euro'luk büyük ikramiyeyi Richard elinin tersiyle iter.Egoist, çıkarcı, gelişigüzel yaşayan insanlara, paranın yarattığı güç zehirlenmesine karşı tepkilidir.

Eşi Claire, annesi Roza ve en yakın arkadaşı Etienne onun bu tutumunu kesinlikle anlamazlar.Her iki taraf da haklı olduğunda kararlı, ısrarlıdır.Ve savaş böyle başlar...

" Paraya Hayır " kalite/düzeyden ödün vermeyen rejisi, oyunculukları, dekoru, kostümü, koreografisi ile titizlikle hazırlanmış, sezonun en iyi komedilerinden biri, hiç kuşkusuz.İzlemenizi öneririm.

Anahtar Kelimeler: Paraya Hayır0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir