Haber

 Celile İzmir Bornova Açık Hava Ayfer Feray Sahnesi'nde.

Celile İzmir Bornova Açık Hava Ayfer Feray Sahnesi'nde.

2021.07.30 00:00
| |
0
|
2945


Toplumsal gerçekçi oyunlar sahnelemeyi tercih eden Kadıköy Halk Tiyatrosu pandemiye rağmen yeni oyunu Celile'nin prömiyerini Kasım ayında gerçekleştirdi.

Celile (Nazım Hikmet'in Annesi) 

6 Ağustos Cuma 21:00 İzmir Bornova Açık Hava Ayfer Feray Sahnesi'nde.

Toplumsal gerçekçi oyunlar sahnelemeyi tercih eden Kadıköy Halk Tiyatrosu pandemiye rağmen yeni oyunu Celile'nin prömiyerini Kasım ayında gerçekleştirdi. Oyunlarını kısıtlamalar sebebiyle bir daha sahneleme imkanı bulamayan ekip, online platforma özel çekimle seyircilerinin evlerine konuk olmaya devam etti. 30 Haziran'da yıllardır kapalı olan Şişli Tiyatrosu'nun açılışında sahne alan Celile oyununda Ayşegül Yalçıner'in performansı dakikalarca ayakta alkışlandı.

"Saray soylusu olarak başlayan, Galata Köprüsü'nde açlık grevine uzanan; şaşalı olduğu kadar, mücadele dolu bir hayat...
Osmanlı'nın son yıllarında yasak aşkı, Cumhuriyet'in ilk yıllarında oğlunun yaşamı ve özgürlüğü için verdiği mücadele ile konuşulan güçlü ve cesur bir kadın. 
Resimlerini insanlara verirken; "Bunu yatak odasına değil salona asın lütfen" diye tembih eden, Osmanlı'nın ilk kadın nü ressamı.
Yahya Kemal de Nazım Hikmet de Büyükada'daydı. İkisi de aynı kadına sevdalıydı; Celile!"

Ali Yalçıner'in kaleminden çıkan, besteleri Gökmen Özveri'ye ait olan ve izleyicisinden tam not alan Celile, seyircileriyle yıldızların altında buluşmaya devam ediyor. 

27 Ağustos Cuma 21:00 Burgazada Cennet Bahçesi 'nde oynanacak oyunun diğer gösterim tarihlerini @kadikoyhalktiyatrosu instagram hesabından takip edebilirsiniz. 

Biletler @biletix 'te! 

Bilet için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. 

https://www.biletix.com/etkinlik-grup/270597350/TURKIYE/tr

Anahtar Kelimeler: celile, nazım hikmet

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir