MAKALELER

İBBŞT'den Bir Halk Düşmanı...

2023.04.09 00:00
| | |
3278

Hava ağarıyordu.Gökyüzüne bir gözattım.Şafak sökmek üzereydi.Rutubetli bir yalnızlıkla ürperdim.Belki yağmur yağacaktı.

Henrik Ibsen'in yazdığı, Dilek Başak Carelius'un dilimize çevirdiği, Sinem Özbek'in dramaturgluğunu, Burçak Çöllü'nün kompetitörlüğünü, Özge Midilli'nin koreografisini ve Ersin Aşar'ın efekt tasarımını üstlendiği " Bir Halk Düşmanı " adlı oyunu Orhan Alkaya yönetmiş.

Turgay Erdener'in müzikleri, Derya Yıldırım'ın benzersiz yorumuyla birleşince ortaya harika, son derece etkileyici sahneler çıkmış.

Bu arada hemen belirteyim, Tomris Kuzu'nun dekor, Duygu Can'ın kostüm, Murat İlçi'nin ışık tasarımları ve Orhan Alkaya imzalı sarkı sözleri esere çok şey katmakta.

Mert Tanık, Müge Akyamaç, Gökhan Mete, Hakan Arlı, Hazal Uprak, Rahmi Elhan, Tankut Yıldız, Cem Baza, Derya Yıldırım, Barış Çağatay Çakıroğlu sergiledikleri üst düzey, özenli, sahici, inandırıcı, metnin değerini vurgulayan, varsıllaştıran, boyut katan, görkemli oyunculuklarla Ibsen'e yaraşır birer yoruma imza atmışlar.

Mert Tanık " Hedda Gabler ", " Nora" nın ardından yine bir Ibsen eserinde, bu defa Dr.Thomas Stockmann karakterinde, yıllar ve hatta çok yıllar sonra bile 'ölçüt' olarak değerlendirilebilecek bir yorum yaratmış.Bir başka  ifadeyle, Mert Tanık'ın Dr.Thomas Stockmann yorumu başlıbaşına değerlendirilmesi gereken bir oyunculuk hadisesidir, diyebilirim.

Orhan Alkaya " Sahibinin Sesi ", " Sersem Kocanın Kurnaz Karısı "," Savaş ve Kadın ", " Rosenbergler Ölmemeli "gibi önemli, sıradışı rejilerine " Bir Halk Düşmanı " ile bir yenisini eklemiş.Ve bir başka doruğa erişmiş.Her karakterin ruh halini, estetik değerleri sürekli yüksek tutarak sahneye taşımış.Toplumsal çürümenin, insan ilişkilerinin, güz renkli hayatların altını titizlikle çizmiş.Kısaca; Tiyatronun ne olup, ne olmadığını bir defa daha ortaya koyan dört dörtlük bir çalışmayla muhteşem bir dönüş yapmış.

Hava ağarıyordu.Gökyüzüne bir gözattım.Şafak sökmek üzereydi.Rutubetli bir yalnızlıkla ürperdim.Belki yağmur yağacaktı.Elimde Halkın Postası Gazetesi'nin son nüshası vardı.Morten Kill'in, Peter Stockmann'ın, Aslaksen'in, Oetra'nın seslerini duyar gibi oldum yeniden.

" Bir Halk Düşmanı " düzeyli tiyatroya hasret kalmış izleyici için gerçek bir vaha...defalarca kutlanmaya hak eden büyük bir başarı.İyi, kusursuz bir reji ve mükemmel bir ekip çalışması.Daha ne olsun ?

Anahtar Kelimeler: İstanbul Şehir Tiyatrosu, bir halk düşmanı0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir