Festival

Adana Doğal Park Tiyatro Sahnesine Dönüşecek

Adana Doğal Park Tiyatro Sahnesine Dönüşecek

2017.04.12 00:00
| |
0
|
3107


Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle gerçekleştirilen Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali,


ADANA DOĞAL PARK TİYATRO SAHNESİNE DÖNÜŞECEK, AÇIK HAVA GÖSTERİSİ ‘‘GUGUKLU SAAT’’İ AĞIRLAYACAK  

DEVLET TİYATROLARI - SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ DÖRDÜNCÜ HAFTASINDA DOPDOLU BİR PROGRAM SUNUYOR

ADANA DOĞAL PARK TİYATRO SAHNESİNE DÖNÜŞECEK, AÇIK HAVA GÖSTERİSİ ‘‘GUGUKLU SAAT’’İ AĞIRLAYACAK

TÜRKİYE’DE HAMLET’İ İLK OYNAYAN EKİP, ‘‘KİM VAR ORADA-MUHSİN BEY’İN SON HAMLET’İ’’ İLE MUHSİN ERTUĞRUL’UN ANILARINDA BULUŞUYOR

FESTİVALE İTALYA’DAN KATILAN TİYATRO C'ART TÜM ÇOCUKLARI ‘‘KÜTÜK EVİ’’NE BEKLİYOR

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle gerçekleştirilen Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, dördüncü haftasında dopdolu bir program sunuyor. Yerli ve yabancı oyunların yanı sıra atölye çalışmaları ve açıkhava gösterileri de 17 - 24 Nisan 2017 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak. İtalya’dan Tiyatro C'art “Kütük Evi” isimli çocuk oyunuyla, Türkiye’den Tiyatro Platform ‘‘Köpeklerin İsyan Günü’’, Ankara Devlet Tiyatrosu ‘‘Gayrı Resmi Hurrem’’ ve Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu ‘‘Kim Var Orada-Muhsin Bey’in Son Hamleti’’ Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde seyirci karşısına çıkacak. Tiyatro Kare ise “Ahududu” isimli oyunuyla İstanbul’da Sabancı Gösteri Merkezi’nde olacak.

Tiyatro Festivali, Adana Doğal Park’ı da tiyatro sahnesine dönüştürecek. Festivale İspanya’dan katılan Cia La Tal ekibi, sokak tiyatrosunun başarılı bir örneği olan ‘Guguklu Saat’ oyunu ile 23 ve 24 Nisan saat 14.00’te Doğal Park’ta seyirciyle buluşacak.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu tarafından sahnelenen ‘‘Kim Var Orada-Muhsin Bey’in Son Hamleti’’, tiyatronun usta ismi Muhsin Ertuğrul’un anıları üzerinden Türk tiyatrosunun Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan tarihini anlatıyor. Muhsin Ertuğrul’a iki hayaletin eşlik ettiği oyunda, ekip birlikte son kez Hamlet’i oynuyor.

İtalya’dan gelen Tiyatro C'art’ın sahnelediği ‘‘Kütük Evi’’, çocukları hayali ancak yine de gerçekmişçesine akılda kalan bir eve konuk ediyor. Oyun, bir adam ve bir kadının günlük hayatlarının komik yanlarını ses ve jestin beklenmeyen buluşmasıyla sahneye taşıyor.
‘‘Gayrı Resmi Hurrem’’, Hurrem Sultan’ın hayatından sahneleri, “Köpeklerin İsyan Günü” ise Flaubert’in Madam Bovary isimli romanın bir uyarlamasını tiyatroseverlerle buluşturuyor.
Tiyatro Kare’nin sahnelediği ‘‘Ahududu’’ ise 20 Nisan’da İstanbul’da Sabancı Gösteri Merkezi’nde perdelerini açıyor. Kara komedinin en iyi örneklerinden sayılan ‘‘Ahududu’’, insanları huzura kavuşturmak, yalnızlıklarından kurtarmak için zehirleyen iki kadının ve onların çevresindekilerin hikayesini anlatıyor.

Genç tiyatrocular yine sahnede olacak
Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, dördüncü haftasında Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sanat Galerisi’nde dört genç tiyatro grubunu ağırlayacak. Almanya’dan festivale katılan Tiyatro 28, “Sınır” adlı oyunuyla Muzaffer İzgü'nün acılı - gülünç kaleminden hiç bilinmeyen ülkelerin, hiç bilinmeyen insanlarının, hiç bilinmeyen öyküsünü anlatacak. Tiyatro Hane karısını öldürmekle suçlanan bir psikiyatrist ile bu cinayeti çözmeye çalışan bir dedektif arasında geçenleri konu eden “Yalanın Ardındaki” ve Fabrika Oyuncuları bir kadın ve bir erkeğin hayatı sorguladığı “4 Delikli Düğme” oyunlarını sahneleyecek. Yada Tiyatro ise “Enayi” oyunu ile bir su tesisatçısının maceralarını anlatacak.

Her yaştan çocuklara özel atölye çalışmaları
Festival programı her yaştan çocuğa birbirinden renkli atölye çalışmaları sunuyor. Ceren Karahan ve Özlem Karabay öncülüğünde 19 ve 20 Nisan saat 13.00’de düzenlenecek ‘‘Atık Malzemelerden Kostüm Yapımı’’ atölyesinde 7-12 yaş çocuklar her türlü objeden kostüm yapmayı öğrenirken, hayal güçlerinin de sınırlarını zorlayacak. Candan Günay, 21 ve 22 Nisan saat 13.00’de ‘‘Büyük Bir Ejderha Yapalım’’ atölye çalışmasında 6-15 yaş arası çocuklarla birlikte günlük hayatta sıradan kabul edilen nesneleri bir ejderhanın parçalarına dönüştürecek. Ekin Erkman’ın yönetiminde 23 ve 24 Nisan saat 13.00’de gerçekleşecek ‘‘Yaratıcı Çamur Çalışması’’ atölyesi ise 3-15 yaş arası çocukları çamurla tanıştırmanın yanı sıra, içlerindeki yaratıcı gücü de ortaya çıkaracak.

www.sabancivakfi.org

Anahtar Kelimeler: adana tiyatro festivali, adana devlet tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir