Haber

Yolcu Tiyatro’dan yeni oyun: Joko’nun Doğum Günü

Yolcu Tiyatro’dan yeni oyun: Joko’nun Doğum Günü

2016.09.27 00:00
| |
0
|
4467


Yolcu Tiyatro çağdaş sanat hayatının önde gelen isimlerinden Fransız yazar Roland Topor’un ‘Joko’nun Doğum Günü’ adlı eserini sahneye koyuyor.


Roland Topor'un yazdığı, Mine Kırıkanat'ın çevirdiği 'Joko'nun Doğum Günü'  Ersin Umut Güler'in yönetmenliğinde sahneye konuldu. Acımasız ve çarpıcı bir kara mizah örneği olan, halkın sırtına oturup işlerini keyifle sürdürenlerle, bunlara ses çıkaramayan insanların öyküsünü anlatan oyun, 1 Ekim'de Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi'nde izleyicisiyle buluşuyor.
 
Yolcu Tiyatro’dan yeni oyun: Joko’nun Doğum Günü

1 EKİM’DE KADIKÖY BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİ’NDE


 
Yolcu Tiyatro çağdaş sanat hayatının önde gelen isimlerinden Fransız yazar Roland Topor’un  ‘Joko’nun Doğum Günü’ adlı eserini sahneye koyuyor.
1 Ekim’de Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde prömiyerini gerçekleştirecek. Oyunun yönetmenliğini ‘Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler’ ve ‘Kapıların Dışında’ oyunlarının yönetmeni Ersin Umut Güler yapıyor. Oyunun çevirisi ise Mine Kırıkkanat’a ait...

Yüksek performans gerektiren hareket tasarımı ile projection Mapping teknolojisini birleştirerek sunan oyunun oyuncu kadrosunda  Tolga İskit, Ayşe Tunaboylu,  Can Dost Verdi, Efe Ünal, Merve Dağlı, Yasemin Ertorun, Burak Üzen ve Sercan Dede yer alıyor.

Sistemin, insan bedenini ve aklını kontrol altına alma hırsını, ezen ezilen ilişkisi üzerinden absürd bir anlatım biçimi ile anlatan oyun; su deposunda işçi olarak çalışan Joko ‘nun başından geçenleri anlatıyor.  
Joko “Bir de sizleri taşımaya başladığımdan beri yere bakıyorum hep, daha önce göğe bakardım...” cümlesiyle de  halkın sırtından geçinenlere gönderme yapıyor.

1 Ekim Cumartesi saat 20:30’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenecek oyun, insanın başkalarını sırtında taşımayı kabul etmesiyle, benliğini kaybetme hikayesini acı çekme ve çektirme ekseninde ortaya koyuyor. 

Tarih: 1 Ekim Cumartesi
Yer: Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi
Saat: 20:30
Biletler: 
http://www.biletix.com/etkinlik/TMU16/ISTANBUL/tr
 
Yazan: Roland Topor
Yöneten: Ersin Umut Güler
Çeviri: Mine Kırıkkanat
 
Hareket Tasarımı : Selçuk Gökdere
Animasyon Post Projection : Tufan Dağtekin
Kostüm Tasarımı : Makbule Mercan
Işık Tasarım : Alevi Topal
Sahne İllüstrasyonları : Can Badur

Etkinlik

Etkinlik Yer Tarih

Anahtar Kelimeler: yolcu tiyatro, Joko nun Doğum Günü

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir