Haber

"Yerin Altında" CAS Sahnesinde

2020.02.20 00:00
| |
0
|
7500


Yaşadığımız düzende her kesimden bir sözcünün alındığı oyun sisteme çok sert göndermelerde de bulunuyor.

YENİ TİYATRO’NUN YERİN ALTINDA OYUNU 22-23 ŞUBAT’TA CİHANGİR ATÖLYE SAHNESİ’NDE

Sema Göktaş Yerin Altında oyununu 2005’te yazdı. Aynı yıl, Kültür Bakanlığı’yla TOMEB’in (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği) ortaklaşa düzenlediği “Ütopya” yarışmasında ödül alan Yerin Altında oyununu reji alanında ödülleri bulunan Kadir Yüksel yönetiyor. Dramaturgluğu Sevgi Karaca’ya, dekor tasarımı Emre Satı’ya, kostüm ve afiş tasarımı Ceren Aygüt’e, ışık-efekt tasarımı Orkun Ataoğlu’na ait olan "Yerin Altında" oyununda; Belgi Saygı, Sarper Saydam, Rusudan Savaneli, Hakan Uçar, Seda İgici rol alıyorlar.

 Oyun, tam olarak tanımlanamayan felaket nedeniyle kendilerini bir anda yerin altında bulan Mehmet ve Ayşe’nin hikayesi üzerinden insanların değişime verdiği tepkiyiyle, fiziksel ve toplumsal depremlerin insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini konu ediniyor. İkili yerin altına girdiklerinde kızları Deniz de onların yanındadır. Bir süre sonra sisteme daha fazla karşı gelemeyerek onları terk etmiştir. Dışarıdaki tehlikeyi tam olarak tanımlayamayan ikili, bu değişimin geçmesini bekleyerek duyarsız kalmayı tercih etmişlerdir. Daha sonra onlara çaycılık yapan Anastasia ve Cenk hoca katılacaktır. Yaşadığımız düzende her kesimden bir sözcünün alındığı oyun sisteme çok sert göndermelerde de bulunuyor.

Yerin Altında; çağın sorunlarını dile getiren evrensel bir oyun. Oyun, içerik olarak izleyicinin düşünmesini ve düşlemesini amaçlıyor. Aynı zamanda tüm dünyayı kaplayan tehlikeye karşı toplumda duyarlılık ve farkındalık sağlamak isteyen yazar, toplum ütopyasının  gerçekleşmesi için de bir kapı aralıyor.
  
Yerin Altında 22 Şubat Cumartesi 16.00 ve 20.30’da, 23 Şubat Pazar 16.00’da Beyoğlu Ağa Hamamı Sokak’taki Cihangir Atölye Sahnesi’nde, CAS’ta.

2-9-16 Mart Pazartesi akşamları, saat 20.00’da ise İzmit’te Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM) Oda Tiyatrosu’nda izlenebilir. 

Anahtar Kelimeler: Yerin Altında, yeni tiyatro, cihangir atölye sahnesi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir