Eğitim

Yeni Metin Atölyeleri'nde Burslu Olarak Yer Alın!

Yeni Metin Atölyeleri'nde Burslu Olarak Yer Alın!

2021.01.20 00:00
| |
0
|
4826


GalataPerform, Yeni Metin Projesi kapsamında İspanya, Norveç, Romanya, Fransa, İsveç ve Türkiye’den oyun yazarları yönetmenler...
Dijital Eğitim Modeliyle Gerçekleşecek
 
GalataPerform, Yeni Metin Projesi kapsamında İspanya, Norveç, Romanya, Fransa, İsveç ve Türkiye’den oyun yazarları yönetmenler ve eğitmenlerin katılımıyla 6 ay sürecek atölyelerde burslu olarak yer alma fırsatı sunuyor. Dijital Eğitim Modeliyle gerçekleşecek atölyeler 27 Ocak’ta başlıyor.
 
Türkiye’nin ilk dijital sahnesi olma özelliğini taşıyan YeniPerform’da hibrit yöntemle düzenlenecek Oyun Yazarlığı, Yönetmenlik ve Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı atölyelerine ek olarak bu yıl ilk defa Oyun Yazarlığı Masası atölyesi düzenleniyor. 27 Ocak 2021 itibariyle başlayacak atölyeler 6 ay devam edecek. Katılımcılar GalataPerform’un ana eğitmen kadrosunun yanında İspanya, Romanya, Norveç, İsveç, Fransa ve Türkiye’den oyun yazarları, yönetmenler ve eğitmenlerin katılımıyla, oyun yazarlığı, yönetmenlik ve tasarım alanlarında teori ve pratiğin harmanlandığı bir eğitim alacaklar. Eğitimler; Eğitim Seti, Çevrimiçi Dersler, Danışmanına Sor, Kamp ve Festival olarak beş aşamadan oluşuyor.
 
Oyun yazarı, yönetmen ve tasarımcı adayları, 27 Ocak 2021 itibariyle başlayacak Oyun Yazarlığı, Oyun Yazarlığı Masası, Yönetmenlik ve Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı atölyelerinde burslu olarak yer alabilmek için 22 Ocak Cuma’ya kadar başvuruda bulunabilecekler. Burs başvurularının değerlendirilmeleri sonucunda adaylar atölyelerde tam burslu ya da yarım burslu olarak yer alma fırsatı elde edecekler.
 
YAZI MASANIZDAN ATÖLYELERE KATILIN
 
Beş aşamanın ilki olan Eğitim Seti dahilinde atölye katılımcıları YeniPerform üzerinden bir eğitim setine ulaşacaklar. Bu eğitim setinin içerisinde; eğitim videoları, e-kitap olarak hazırlanan Yeni Metin Oyun Yazarlığı 101 kitabı ve proje kapsamında yazılan ve çevrilen oyun metinlerinden 20 kitaplık bir seçki sunulacak.
 
ZOOM ÜZERİNDEN DERSLER
 
Atölyenin ikinci aşamasında katılımcılar haftada bir gün zoom üzerinden Yeni Metin Atölyeleri’nin ana kadrosunda yer alan Yeşim Özsoy, Ozan Ömer Akgül ve Ferdi Çetin yürütücülüğünde çevrimiçi atölyelere katılacaklar. Ayrıca 2021 sezonunda Norveç, İspanya, Fransa, Romanya ve İsveç gibi ülkelerden misafir eğitmenler de atölye programına dahil olacaklar. Yanı sıra yurt içinden misafir yazar ve yönetmenler program kapsamında eğitim verecek.
 
DANIŞMANINA SOR, OYUNUNU YAZ, PROJENİ GELİŞTİR
 
Atölye sürecinin üçüncü aşamasında ilk üç ayın sonuna gelindiğinde Yeni Metin Festivali 10’un teması ilan edilecek ve GalataPerform eğitmen kadrosunda yer alan isimlerle Danışmanına Sor süreci başlayacak. Katılımcılar bu kapsamda zoom üzerinden derslere devam ederken eğitmenlerden oyunlarını ve projelerini geliştirmeleri için danışmanlık almaya başlayacaklar.
 
ATÖLYELER DOĞAYA AÇILIYOR
 
Atölyenin dördüncü aşamasında tüm katılımcılar 2021 Temmuz ayında şehir dışında 10 günlük yüz yüze bir eğitim kampına girecekler. Bu yıl ilk defa gerçekleşecek bu kamp sürecinde katılımcılar geliştirdikleri oyun metinlerini ve projelerini alacakları geri bildirimler doğrultusunda geliştirme fırsatı bulacaklar. Ortaya çıkarılacak projeler bir seçki halinde atölyenin son aşaması olan Yeni Metin Festivali 10 için hazır hale gelecek.
 
Başvuru Detayları:
 
- Burs ile ilgili başvurular [email protected] adresine yapılmalıdır. Diğer mail adreslerimize yapılan başvurular dikkate alınmayabilir.
- Oyun Yazarlığı ve Oyun Yazarlığı Masası atölyelerinde burslu olarak yer almak için yazdığınız kurmaca metinlerden 10 sayfalık bir bölüm ile birlikte özgeçmiş ve motivasyon mektubu ile başvurmak gerekmektedir.
- Yönetmenlik ve Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı atölyelerinde burslu olarak yer almak için özgeçmiş ve motivasyon mektubu ile başvurmak gerekmektedir.
- Bilgi ve iletişim için 0530 260 25 24’ü arayabilirsiniz.
- Ayrıntılı bilgi için yeniperform.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: GalataPerform, yeni metin yeni tiyatro

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir