Haber

Toy İstanbul Kasım Ayında

Toy İstanbul Kasım Ayında

2018.11.14 00:00
| |
0
|
3078


Tiyatroseverlerin yoğun ilgi gösterdiği TOY İstanbul’da; 21 Kasım’da “Disko 5 No’lu”, 22 ve 27 Kasım’da “Yalnızlar Kulübü”, 23 Kasım’da ...
TOY İSTANBUL KASIM AYINI DOLU DOLU TİYATRO ile KAPATIYOR!
 
Tiyatroseverlerin yoğun ilgi gösterdiği TOY İstanbul’da; 21 Kasım’da “Disko 5 No’lu”, 22 ve 27 Kasım’da “Yalnızlar Kulübü”, 23 Kasım’da “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar”, 24 Kasım’da “İstila!”, 25 Kasım’da ise “Yuva I Home” oyunları sahnelenecek.
 
 
“Disko 5 No’lu”
Diyarbakır 5 No’lu cezaevi vahşeti üzerine bir deneme, bir vahşet anlatısı: “Disko 5 No’lu”. Mirza Metin’in yazdığı ve rol aldığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği tek kişilik “Disko 5 No’lu” oyunu, Şermola Performans tarafından sahneye konuyor. “Disko” (Disiplin koğuşu), askeri bir işkencehanedir, “5 No’lu” ise bu işkencehanenin, bir halka karşı soykırım düzeyinde deneme tahtasıdır. Oyunda bir örümcek, bir sinek, bir fare, bir köpek, bir gardiyan ve bir mahkûm tek vücutta dile geliyor; aklın ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan insanlık dışı bir vahşeti anlatıyorlar. Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi ile ilgili yazılmış anı, araştırma, belgesel çalışması ve görüşmeler kaynak alınarak yazılmış kurmaca bir metne sahip olan oyun; reji ve oyunculuk denemeleri, sade dekoru, ışığı ve konusuyla seyirci üzerinde çok sert bir etki yaratıyor. 12. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Yılın En İyi Tek Kişilik Prodüksiyonu, Tiyatro Tiyatro Dergisi Ödülleri 2012’de Yılın Erkek Oyuncusu gibi ödüllere layık görülen  “Disko 5 No’lu”, 21 Kasım Çarşamba akşamı 20.30’da izlenebilir.
 
“Yalnızlar Kulübü”
Kaya Akkaya, Devin Özgür Çınar, Olgu Baran Kubilay, Umut Kurt, Ceren Taşçı ve Duygu Yetiş; TOY İstanbul ve B Planı’nın ortak yapımcılığında sahnelenen yeni tiyatro oyunu “Yalnızlar Kulübü”nde buluşuyor. Sami Berat Marçalı’nın yazıp yönettiği ve bir kişisel gelişim kursunun on haftalık serüvenini mercek altına alan yeni oyunu “Yalnızlar Kulübü”; 22 Kasım Perşembe ve 27 Kasım Salı akşamları 20.30’da TOY İstanbul’da sahnelenecek.
Her şeyden çok sıkıldın. Hiçbir şeye yeterince dürüst olamıyorsun. Aynaya bakıyorsun, gördüğün tek şey yapayalnız bir sen. Yaşamanın anlamını kaybettin. Yaşamın hiçbir amacı yok senin için. İşte; “Hayat ritmini bul” seni bekliyor o zaman! Hayat ritmin mi kayboldu? Ya da hayatına ritim mi katman gerek? On hafta. Haftada iki dersten toplam yirmi ders. Sonra her şey çok daha güzel olacak. Bu bir deneyim. Hep beraber sıfır noktasından başlıyor ve bu deneyimin bizlere sunduklarıyla şahsi haritalarımızda kayboluyoruz.
 
“Mutluyduk Belki Bugüne Kadar”
Paolo Genovese’nin “Muhteşem Yabancılar” adlı filminden sahneye uyarlanan “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar” oyunu 23 Kasım Cuma akşamı 20.30’da sahnelenecek. TwoTwo Prodüksiyon tarafından sahneye konan ve 22. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde Canan Atalay’a Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu ödülünü kazandıran oyunda Giray Altınok, Canan Atalay, Faruk Barman, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Gökçe Eyüboğlu, Fehmi Karaarslan ve Deniz Karaoğlu rol alıyor. 18. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Ensemble Ödülü’nü ve 2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’nde Yılın Ekip Oyunu ödülünü de kazanan “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar”, cep telefonların sır küpüne dönüştüğü bir çağda, dijital dünyada kurulan mahremiyetin açığa çıkmasının nelere sebep olacağını tokat gibi yüzümüze çarpıyor. Oyun, cep telefonlarını birer kara kutuya, hatta birer dijital mayın haline getirmenin başımıza ne işler açabileceğini yakın arkadaşların hikâyesi üzerinden net bir şekilde gözler önüne seriyor.
“İstila!”
B Planı’nın, Hürriyet Kitap Sanat jürisinin oylarıyla 2017’nin en iyi oyunu seçilen “İstila!” oyunu, Obie Ödülleri’nde Yılın Oyun Yazarı ödülünü kazanırken 2017 Sadri Alışık Ödülleri’nde ise Seda Türkmen’e Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu ödülünü getirdi. Jonas Hassen Khemiri’nin kaleme aldığı, Sami Berat Marçalı’nın dilimize çevirip yönettiği oyunda; Barış Gönenen, Hakan Kurtaş, Efe Tunçer ve Seda Türkmen birlikte sahne alıyor. “İstila!” sözcük, fikir ve imaj kasırgasına sebep olan büyülü bir ismin etrafında dolanıyor: Abulkasem. Kimlik, ırk ve dille ilgili en derin önyargılara saldıran oyun; tehlikeli hale gelen kimlik algısını zaman zaman ölümüne komik, zaman zaman rahatsız edici, zaman zamansa dokunaklı bir şekilde paramparça edip izleyiciyi kendi kültürel kimliğiyle yüzleşmeye zorluyor. “İstila!”, 24 Kasım Cumartesi akşamı 20.30’da sahnelenecek.
“Yuva I Home”
B Planı’nın bir diğer ödüllü oyunu “Yuva I Home” ise 25 Kasım Pazar günü 17.00’de TOY İstanbul’da seyirciyle buluşacak. 22. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde Özlem Zeynep Dinsel’e Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü, Sami Berat Marçalı’ya ise Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü ödüllerini kazandıran “Yuva I Home”, merkezine koyduğu yersiz yurtsuz, her şeyini geride bırakmış, “buraya” yabancı dört göçmenin yuva arayışlarını anlatıyor. Sami Berat Marçalı’nın hem İngilizce hem de Türkçe olarak yazdığı ve aynı zamanda yönetmenliğini üstlendiği oyunda Bora Akkaş, Ozan Ayhan, Özlem Zeynep Dinsel ve Saim Karakale rol alıyor. 
 
Oyunların biletleri, Biletix’ten ve her gün 14.00’ten itibaren açık olan TOY İstanbul gişesinden temin edilebilir.
 
Bilet fiyatları: Tam 60 TL – Öğrenci 40 TL
 
Adres: Maçka Gmall – Harbiye, Kadirgalar Cad. 
No:3 34367 Maçka/İstanbul
Tel: +90 212 970 28 69

Anahtar Kelimeler: toy istanbul, disco 5 nolu, Yalnızlar Kulübü, istila, yuva

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir