Haber

Tiyatroya Bir Bilet - Gürol Tonbul

Tiyatroya Bir Bilet - Gürol Tonbul

2020.03.03 00:00
| |
0
|
8816


Tiyatroda aydan yükseklere uçtum, derin mutsuzluklara düştüm. Ama sonunda kendime dönmem...
Delphi'deki Apollon Tapınağı'nın girişinde altın harflerle bu cümle yazılıydı. Ben kimim? Nereden geliyorum? Nereye gidiyorum? Bu dünyaya gözümüzü açtığımız günden itibaren en çok merak ettiğimiz ve tanımaya çalıştığımız şey kendimiziz. "Ben kimim?" Bu soru küçük bir tohum gibi ruhumuzun toprağına düşüverir. Derken zihnimizde, ruhumuzda boy vermeye başlar ve zamanla dev bır çınara dönüşür. İlk insandan günümüze ve sonsuza kadar insanlar bu soruyu hep soracaktır.
 
Eski bir efsaneye göre Kral Midas, kafasına takılan soruları sormak için uzunca bir süre bilge Silenos'u, ormanda kovalamış. Derken bir gün Kral Midas bir şekilde bilge Silenos'u izini bulup onu yakalamış. Kral Midas, bilgeye "İnsanlar için en ve en mükemmel şeyin ne olduğunu sormuş". Bilge, kralın bu sorusuna cevap vermek istememiş. Kral ısrar edip onu zorlayınca bilge önce gülmüş ve sonra da ona dönerek "İnsan için en iyi şey kendinin farkında olmaktır," demiş.
 
İnsanın en büyük yolculuğu kendisine yaptığı yolculuktur. Kendini tanıdıkça güçlenir. Kendini tanıdıkça da zayıflar ınsan. Bu uzun yolculuğa kimi zaman bir oyun seyrederek kimi zaman bir roman okuyarak, kimi zaman da bir resme bakarak çıkarız. Bu yolculukta kendimizle yüzleşiriz. Duygusal, ruhani ve estetik olan sanat bizi kendi karmaşıklığımızla yüz yüze getirir. Bunun yeşerdiği en önemli alanlardan biridir tiyatro.
 
Ünlü Ingiliz oyuncu Laurence Olivier "Tiyatroda aydan yükseklere uçtum, derin mutsuzluklara düştüm. Ama sonunda kendime dönmem, kendime inanmam ve kendimi dinlemem gerektiğine inandım" cümlesiyle bu gerçekliğin altını kalın çizgilerle çizer.
 
Hayata, dünyaya, insana ve kişinin kendine bakmasını tiyatro metinleri üzerinden irdeleyen Gürol Tonbul, gözlem gücüyle, derin bilgisiyle ve sanatçı sezgisiyle bizi beklenmedik olanla yüzleştiriyor.
 
-Yavuz Ekinci
 
Stok Kodu : 9789752493452
Boyut : 13.50x21.00
Sayfa Sayısı : 144
Basım Yeri : İstanbul
Baskı : 1
Basım Tarihi : 2020-01
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
 
Gürol Tonbul    
Tiyatroya Bir Bilet    
Yakın Kitabevi            
9789752493452   
 
Oyunlar bölümüne seyrettiğiniz oyunların yorumlarını yazın ve bizden kitap kazanın... 
 
Nasıl: Siteye üye olun, gittiginiz 10 oyuna yorum yazın, sonra "[email protected]" mail atın, konu başlığına "yorum" yazmanız yeterli...
 
Hadi Hadi başlayın oyunları yorumlamaya, sizden sonra gideceklere bir fikir verin, tersi gideceğiz oyunlar hakkında seyircilerin fikirlerini okuyun.....

Anahtar Kelimeler: tiyatroya bir bilet

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir