Ödül

Tiyatro Eleştirmenleri, Yılın En İyilerini Belirledi

Tiyatro Eleştirmenleri, Yılın En İyilerini Belirledi

2018.03.27 00:00
| |
0
|
9756


Tiyatro Eleştirmenleri Birliği her yıl olduğu gibi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde 2018 TEB Ödülleri'ni kazananları açıkladı.

• TEB Özel Ödülü’nün Şevket Çoruh yönetimindeki Baba Sahne’ye, Yılın Oyunu Ödülü’nün Pürtelaş Tiyatro yapımı “Martı”ya, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’nün Nezaket Erden’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’nün Murat Akkoyunlu’ya, Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü’nün Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’ndan Aysel Yıldırım ve Duygu Dalyanoğlu’na, 2018 TEB Onur Ödülü’nün ise Müjdat Gezen ve Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu’na verileceği açıklandı.

• 2018 TEB Ankara Ödülleri’nde de TEB Özel Ödülü’nün Devlet Tiyatroları’na, Yılın Oyunu Ödülü’nün Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Gün Batımı”na, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’nün Miraç Eronat’a, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’nün Olcay Kavuzlu’ya, Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü’nün Ali İhsan Kaleci’ye verilmesi kararlaştırıldı. Onur Ödülü’nün ise Ömer Atilla Sav’a verileceği açıklandı.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2017-2018 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirlediği ödüller, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklandı.

Bu yıl 27. kez verilecek olan TEB 2018 Ödülleri çerçevesinde, Onur Ödülü, içinde yaşadığımız karanlıktan payını alan tiyatro dünyasında ödünsüz tutum sergilemesi, kendine yapılanlar karşısında dik duruşunu koruması, sanat dünyamıza çok sayıda sanatçı kazandıran MSM’yi kurması ve her şeye karşın yaşatmasından dolayı Müjdat Gezen’e ve bilim kadını, akademisyen, dramaturg, çevirmen ve yazar kimliğiyle bugüne kadar tiyatroya sayısız insan, oyun ve kitap kazandırması, tiyatroda düşünselliğin ve eleştiri geleneğinin gelişmesi ve yerleşmesi için emek vermesi, 1992 yılında Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nü kurarak bu alanda pek çok insanın yetişmesine öncülük etmesi, Almanya ile Türkiye arasında hem sanatsal hem insani köprüler kurarak iki ülke arasındaki kültürler arası diyaloğa verdiği hizmetler ve üstlendiği öncü, aydın, yol gösterici, genç eleştirmenleri destekleyici yaklaşımları nedeniyle Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu’na verilmesi kararlaştırıldı.

TEB Ankara’nın Onur Ödülü’nün de özellikle siyasal erk karşısında yaşanan kriz dönemlerinde, tiyatrolarımızın savunmasını bir sanat ve hukuk insanı olarak üstlenmiş olmasıyla örnek bir tutum sergilemesi, altmış yılı aşkın bir süre içinde ayrım gözetmeksizin tiyatro oyunlarını izleyip, değerlendirme yazılarıyla destek olması, çağdaş, demokratik bir topluma yakışır tiyatro yapılanmaları üzerinde birçok yasal ve sosyal çalışma yapması, kamu yönetimlerinin ödenekli ve özel tiyatrolarla ilişkisini düzenlemeye yönelik  sayısız çalışmaya imza atması, tiyatro eleştirmenliği ile avukatlık mesleğindeki deneyimini ve birikimini, yıllardır sürdürmekte olduğu yazar kimliğine ustaca sindirmesi nedeniyle  Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliği eski başkanlarından Ömer Atila Sav’a verileceği açıklandı.

TEB Özel Ödülü bu yıl, tiyatro salonlarının vahşice yok edildiği günümüz ortamında maddi manevi riskler alarak İstanbul’a klasik tiyatro mimarisini vefa örnekleriyle getirerek büyük bir özveriyle yeni bir tiyatro kazandırdığı, tutarlı ve başarılı bir repertuar sunduğu için Şevket Çoruh’un sahibi olduğu Baba Sahne’ye veriliyor. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü de, 2018 yılında 70., 30. ve 20. yıl dönümlerini kutlayan sahneleri ve bu sahnelere katkıda bulunmuş tüm sanat emekçilerine bir saygı duruşu olarak TEB Ankara’nın Özel Ödülü’ne değer görüldü.


Yılın Oyunu Ödülü Pürtelaş Tiyatro prodüksiyonu “Martı”ya, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü “Dirmit” oyunundaki performansıyla Nezaket Erden’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü “Bir Baba Hamlet” oyunundaki rolüyle Murat Akkoyunlu’ya, Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü de Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun “Zabel” oyunundan dolayı Aysel Yıldırım ve Duygu Dalyanoğlu’na veriliyor.


TEB Ankara’nın ödüllerinde ise Yılın Oyunu Ödülü Ankara Devlet Tiyatrosu prodüksiyonu “Gün Batımı”na, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü “Muhteşem Diva”daki rolüyle Miraç Eronat’a, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü “Şempanzeler” oyunundaki performansıyla Olcay Kavuzlu’ya, Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü de “Gün Batımı” oyunu ile Ali İhsan Kaleci’ye veriliyor.

Ödüller sahiplerine, Nisan ayında İstanbul ve Ankara’da yapılacak törenlerle verilecek.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) hakkında


Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi olarak 1990 yılında kurulan birlik, tiyatro (sahne ve gösteri sanatları) alanında eleştiri disiplininin yurdumuzda gelişmesini, diğer milletlerin bu alandaki çalışmalarını, kullandıkları yöntem ve teknikleri ülkemizde tanıtarak bilimsel ve çağdaş düzeye ulaşmasını, sahne faaliyetlerimizin yurt içinde ve dışında tanıtılmasında güvenilir bir değerlendirme kaynağının oluşmasını sağlamak, etkinleştirmek, geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Anahtar Kelimeler: teb, tiyatro eleştirmenleri birliği

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir