Haber

Terk Edilmiş Kıyılar Diğital Gala Yapıyor...

Terk Edilmiş Kıyılar Diğital Gala Yapıyor...

2021.01.12 00:00
| |
0
|
2316


İlk gösterimini 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan ve eleştirmenlerden büyük övgüler alan “Terk Edilmiş Kıyılar...

TERK EDİLMİŞ KIYILAR // NEGATİF FOTOĞRAFLAR YENİPERFORM’DA DİJİTAL GALA YAPIYOR!

İlk gösterimini 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan ve eleştirmenlerden büyük övgüler alan “Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar” 22 Ocak 2021’de dijital bir gala ile YeniPerform’da seyirciyle buluşuyor.

Ferdi Çetin’in kaleme aldığı Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz’ın rol aldığı Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, bir kadının daha önce hiç gerçekleşmemiş bir aile yemeğini hayal etmesi üzerine odaklanıyor. Oyuncularla seyirciyi bir araya getirmeden video, ses, performans ve yerleştirmenin birleşiminden bir estetik ortaya çıkaran Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar tiyatroda seyreden ve eyleyen konumu üzerine odaklanan bir çalışma. Pandemi sırasında yaratılan oyun, hem dönemin nabzını tutuyor, hissiyatını ifade ediyor hem de böyle bir dönemde farklı bir seyir tekniği oluşturuyor.

İKSV tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde ilk kez seyirciyle buluşan Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, 22 Ocak Cuma akşamı saat 20.30’da YeniPerform.com'da çevrimiçi gala yapıyor. Festivalde izleyicinin oyundan sonra Yapı Kredi bomontiada’da fiziki olarak deneyimlediği enstalasyonun 3D videosu da gala akşamı seyirciyle buluşuyor. İzleyici bu 3D enstalasyon videosu ile oyunun kaydedildiği mekanı oyuncular olmadan deneyimliyor. Görüntü ve sesler aracılığıyla daha önce oyunda izlediği imgelerin izlerine rastlıyor.

*Oyun sonunda, oyuncular, yazar ve yönetmenin katılımıyla Zoom üzerinden bir söyleşi gerçekleşecek. 21.30’da başlayacak söyleşiye herkes katılabilecek.

Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar Gala 20.30 yeniperform.com
3D Enstalasyon Videosu GalataPerform YouTube Kanalı
Söyleşi 21.30 Zoom

Oyunun Künyesi


Yazan: Ferdi Çetin
Yöneten: Yeşim Özsoy
Dramaturji: Ozan Ömer Akgül
Görüntü Yönetmeni, Kurgu ve Renk Düzenleme: Noyan Ayturan
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Müzik Tasarımı: Çağrı Beklen
Animasyon: Nisan Yetkin
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Ferdi Çetin
Dekor Uygulama ve Styling: İrem Dilaver
Kamera ve Drone: Serdar Çam
Keman: Gülfem Güler
Viyolonsel: İsmail Hakkı Gayretli
“Kimseye Etmem Şikayet” Beste: Kemani Serkis Efendi
Solist: Neşe Sarısözen Adalı
Proje Asistanı ve Sahne Amiri: Senem Birlik
Reji Asistanı: Ahmet Ayaz Yılmaz
Teknik Ekip: Uğur Aksu, Umut Rışvanlı, Aslı Dinci
Çekim Asistanı: Nilay Yerebasmaz
Oynayanlar: Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz


YeniPerform Hakkında:

2003 yılında Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform, Galata’daki 17 yıllık mekanına veda etti. Yolculuğuna dijital bir dönüşümle devam eden topluluk, salgın süreciyle birlikte yeni iletişim, eğitim ve üretim pratikleri üzerine çalışmaya başladı ve bu düşüncenin ilk meyvesi de YeniPerform oldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Covid-19 salgını döneminde kültür sanat ve eğitim faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere açılan Uluslararası Yardım Fonu (Goethe Institute Covid Relief Fund) kapsamında desteklenmeye hak kazanan YeniPerform, dijital bir kültür sanat mekanı. YeniPerform’da canlı ve kayıtlı videoların yayınlandığı bir kanal,  dijital bir sahne, atölye ve kitabevi alanının yanı sıra söyleşiler yer alıyor.

Anahtar Kelimeler: Terk Edilmiş Kıyılar, GalataPerform

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir