Haber

Şermola Performans'tan Sezon Sonu Sürprizi

Şermola Performans'tan Sezon Sonu Sürprizi

2018.05.24 00:00
| |
0
|
2948


Çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı. Mutluluğumuzu ve heyecanımızı paylaşmak isteriz.


Bir süredir İstanbul'un yanı sıra Almanya'da da perde açmak için çalışmalara başlamıştık. Çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı. Mutluluğumuzu ve heyecanımızı paylaşmak isteriz.


Geçtiğimiz Ocak ayında Mirza Metin IFA'nın (Institut für Auslandsbeziehungen) fonladığı bir sanatçı rezidansı kapsamında yedi aylığına Köln'e gitmişti. Mirza Metin bu süre zarfında Şermola Performans ve fringe ensemble ortaklığı ile gerçekleşecek bir prodüksiyon için Erdkêşî adında yeni bir metin yazdı. Erdkêşî daha sonra Almanca'ya çevrildi.
Oyunu Frank Hauel yönetti, Hicran Demir ve David Fischer oynuyor. Sahne tasarımını Annika Ley, ses ve müzik tasarımını ise Ömer Sarıgedik yaptı.


 
ANZIEHUNGSKRÄFTE ismi ile Almanca olarak sahnelenecek oyun 24 Mayıs Perşembe saat 20:00'de theaterimballsaal'da prömiyer yapacak. Aynı gün saat 18:00'de ise Besime Atasever (Fim yapımcısı), Prof. Dr. Cinur Ghaderi (Psikoloji Profesörü), Helîm Yûsiv (Yazar), Digar Agu (Genç politikacı ve Öğrenci) ve Mirza Metin'in (Oyun Yazarı) katılacağı bir panel yapılacak. Ev bir yer(değil)dir başlığı ile gerçekleşecek panelde oyunun da temas ettiği yurt/yurtsuzluk, yer/yersizlik, ev/evsizlik konuları üzerinde durulacak. 

Oyun hakkında;
Bonn ve Şengal arasında 4000 kilametreden fazla mesafe var; Şerin ve Ferhad arasında da. Birbirlerini tanımazlar ama başka amaçlarla birbirlerine doğru uzun bir yola çıkarlar. İstanbul'da kesişir yolları. Kendilerini ararlarken birbirlerini bulurlar; aşık olurlar. Ferhad'ın ardında vahşi bir  savaş ve yıkım; Şerin'in ardında ise kendini hiç ait hissetmediği yabancı bir dünya vardır. Geçmişleri yollarını değiştirmez. Ters istikametlere doğru yollarına devam ederler. Uzaklaştıkça yakınlaşırlar. Toprak onları kendine çekip düşürdükçe aşk onları ayağa kaldırıp güzçlendirir. Çünkü yerçekimininin aşka hükmü yoktur.  

Oyun, 24, 25, 26 Mayıs ve 1, 2 Haziran tarihlerinde theaterimballsaal'da yapılacak gösterin ardından yolculuğuna yeni sezonda devam edecek.

ARADURAK PERFORMİNG ARTS FESTİVAL'inde
2016-2017 tiyatro sezonunda İstanbul'da sahnelediğimiz ve yine bir Şermola Performans ve fringe ensemle ortak prodüksiyonu olan Aradurak oyunu ise Almaya'daki gösterilerine devam ediyor. Oyun Mart ayında yaptığı ve ilgiyle izlenen gösterilerin ardından 6 Haziran 21:00'de ve 7 Haziran 19:00'da tekrar Berlin'de olacak. Performing Arts Festival kapsamında Theaterdiscounter'da oynanacak oyunun önümüzdeki sezon da sürdürülmesi planlanıyor. 

 

Anahtar Kelimeler: Şermola Performans

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir