Haber

Yeni Sezonda Şermola Performans

Yeni Sezonda Şermola Performans

2017.10.23 00:00
| |
0
|
3388


Şermola Performans yeni sezona dört oyunla giriyor.

Yeni Oyunlar


Panopticon 23 Kasım’da 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapacak. Oyun hem sistem araçlarınca her an gözetlendiğimiz, hem de elimizin altındaki sosyal araçlarla birbirimizi gözetlediğimiz çağa dair performatif bir tanıklık. Beş denek kadın kapatıldıkları ve konuşmanın yasak olduğu bir mekanda bedenleri aracılığıyla iletişim kurarken, biz de aralarındaki gerilimin artışına şahit olacağız. Kurguladıkları oyunlar yarışa, yarışlar iktidar hırsına, hırs şiddete dönüşecek. İşlerinde bedenin olanaklarını araştıran yönetmen Mirza Metin’in tasarlayıp yönettiği oyun, seyirciyi de hem gözetleyen hem gözetlenen olarak konumlandırıyor. Bireylerin giderek kaçtıkları, eleştirdikleri şeye evrilmesi üzerine düşünmeye hazır olun. (Ayrıntılı bilgi: http://tiyatro.iksv.org/tr/program/504)

Kargalar 18 Mayıs 2016’da 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapmış ve oldukça ilgi görmüştü. Ancak büyük sahnelerde yer bulamayan oyun geçen sezon gösterilememişti. Oyun, Kargalar adlı bir tiyatro kumpanyasının hikâyesini anlatır. Kargalar çok zorlu bir turnededir. Tesadüfen üzerinden tanklar geçmiş ve terkedilmiş bir şehre varırlar ve burada sıkışıp kalırlar. Şehirde Kal adında bir hikâyeci ve Mar, Wan ve Zen adında cinlerden başka kimse kalmamıştır. Kal umutla gidenlerin dönmesini bekliyor. Kargalar seyircilerini arıyor. Cinler ise Kargalar’ın ve Kal’ın başına türlü oyunlar getiriyor. Acıklı bir masalın içinde çekilen bir halaya dönüşüyor şehir. (UYARI: Oyunda gerçek cin kullanılmaktadır.) Mirza Metin’in kaleminden çıkan oyun Mirza Metin ve Berfin Zenderlioğlu ortak yönetimiyle sahnelendi. Oyun 29 ve 30 Mayıs tarihlerinde Sahne Kadir Has’da izlenebilir. (Ayrıntılı bilgi: http://sermolaperformans.com/2017/08/22/144/)

 

Devam Edenler
Aradurak Almanya yolcusu. Şermola Performans ve Fringe Ensemble iş birliği ile 17 Şubat 2017’de prömiyer yapan oyun İstanbul’da dokuz gösteri yapmıştı. Yine Mirza Metin’in kaleminden çıkan oyunu Frank Hauel yönetti. Oyun 19 Ekim’de Festival Urbäng kapsamında Theatre Orangerie (Köln)’de sahnelecek. Kasım Ayında ise Bonn, Düseldorf ve Müster gibi şehirleri dolaşacak. Farklı diller konuşan ve farklı mesleklere mensup Hay, Kam ve Dav fırtınanın yaklaşmakta olduğu haberi üzerine ülkeyi terketmek isterler. Uçsuz bucaksız bir yerde bulunan bir otobüs durağında karşılaşırlar. Birbirlerini anlamaya çabalarlarken, yukarıdan durağa bir not düşer. Not Türkçedir: “Dikkat! Otobüs on dakika sonra Aradurak’ta olacaktır. Otobüste bir kişilik yer kalmıştır.”


 
Disko 5 No’lu yedinci sezona giriyor. Mirza Metin’in yazıp oynadığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği oyun sahneye çıktığı ilk günden bu yana ilgiyle izlendi ve bir çok ödüle değer görüldü. Oyun 5 Ekim’de Tatavla Sahne’de, 28 Ekim’de ise Kumbaracı50’de izlenebilir. (Ayrıntılı bilgi: http://kumbaraci50.com/konuk-ekip-sermola-performans-disko-5nolu/)

İletişim Hesapları
Web Site: www.sermolaperformans.com
E-mail: sermolaperformans@gmail.com
Telefon: +90 5388696686
İnstagram: instagram.com/sermolaperformans/
Twitter: twitter.com/sermolaperfrmns
Facebook: facebook.com/sermolaperformanss

 

Anahtar Kelimeler: şemola performans, kargalar, panopticon

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir