Haber

Şehir Tiyatroları Yerli Yazarları Sahneye Taşıyor.

Şehir Tiyatroları Yerli Yazarları Sahneye Taşıyor.

2023.10.04 00:00
| |
0
|
698


Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2023-2024 tiyatro sezonunda repertuvar politikasını oluştururken...


ŞEHİR TİYATROLARI CUMHURİYETİN 100. YILINDA YERLİ YAZARLARI SAHNEYE TAŞIYOR

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2023-2024 tiyatro sezonunda repertuvar politikasını oluştururken, Cumhuriyetimizin 100. yılı olması sebebi ile Sermet Çağan, Memet Baydur, Melih Cevdet Anday gibi yerli oyun yazarlarımızın eserlerini sahnelerine taşıyacaklarını duyurdu. 

Şehir Tiyatroları Ekim ayında yeni sezona iki yeni oyununu sahneleyerek başlıyor. Sermet Çağan’ın “Ayak Bacak Fabrikası” adlı oyununun yönetmeni Murat Karasu olurken, Memet Baydur’un “Düdüklüde Kıymalı Bamya” adlı oyununun yönetmenliğini ise Murat Atak üstleniyor.

Yeni sezonda seyircileri ile farklı ve zengin bir programla buluşmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Şehir Tiyatrolarının, bu sezon gerçekleştirmeyi planladığı projelerle ilgili bilgi veren Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Tolga Tümer; “ Bu sezon repertuvar politikamızı oluştururken Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyor oluşumuzu değerlendirerek yola çıkmaya karar verdik. Bu düşünce ile Cumhuriyet tarihimiz boyunca ülkemizin yetiştirdiği yerli oyun yazarlarımızın bazı eserlerini sahneleyerek, Cumhuriyetimizin kuruluşu ile paralel olarak Türk Tiyatro Tarihimize, seyircilerimiz aracılığı ile bir selam göndermek istedik.

Ekim ayında başlayacak olan Sermet Çağan’ın Ayak Bacak Fabrikası ve Memet Baydur’un Düdüklüde Kıymalı Bamya” adlı oyunlarının ardından Melih Cevdet Anday’ın “İçerdekiler” ve Uğur Saatçi’nin “Bu Da Geçer Ya Hu” adlı oyunlarımızla Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarından başlayarak, 60’lı yılların ve 80’li yılların toplumsal yaşayışına mercek tutmaya çalışacağız. Bunun dışında Senfoni Orkestramız ile birlikte 100. Yıl Özel anlatı konseri ile seyircilerimizi buluşturacağız.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında, çocuklar ve gençlerle birlikte yürüyoruz teması ile 15. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları festivalimizi 29 Ekim’de başlatıyoruz. Ayrıca çocuklarımız için yeni oyun çalışmalarına da başlamış bulunuyoruz.

Ülkemize sanatsal katma değer kazandırmak ve nitelikli sanatçılar yetiştirilmesine zemin oluşturmak amacıyla başlattığımız Gençlik Sahnesi tiyatro kursumuz başarıyla sürüyor ve 8. Dönemi Kasım ayı içinde başlayacak. Eskişehir’in ilçelerine ve şehir dışına planladığımız turnelerimizin takvimini de oluşturarak verimli ve göz dolduran bir sezon geçireceğimizi umuyorum.

Eskişehir seyircisi de, geçtiğimiz hafta satışa çıkan yeni sezon oyunlarının biletlerini kısa sürede tüketerek, bu sezonda her zaman olduğu gibi bizleri yalnız bırakmayacağının sinyalini vermiş oldu.” diyerek, yeni sezon ile ilgili bilgi ve düşüncelerini paylaştı.

Anahtar Kelimeler: eskişehir şehir tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir