Festival

"Rüya"ları Gerçekleştiren Festival Başlıyor!

2017.09.14 00:00
| |
0
|
4179


Türkiye’nin oyun yazarlığına odaklanan ilk festivali olma özelliğini taşıyan “Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali ...

Türkiye’nin oyun yazarlığına odaklanan ilk festivali olma özelliğini taşıyan “Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 6” 4-8 Ekim 2017 tarihleri arasında GalataPerform, Sahne KHAS ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Festivalin 4 Ekim’deki açılışında, İsveç Konsolosluğu’nun desteğiyle davet edilen İsveçli oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Asa Lindholm’un “kızlaröldürebilseydi” adlı oyun okumasını Sanem Öge yönetecek.

5 Ekim’de Yeşim Özsoy’un yönettiği, Ayşe LebrizBerkem, Özgün Çoban ve Oğuz Öztekin’in oynadığı, Serdar Kurt’un yazdığı “Ayışığında Gökkuşağı” adlı oyun, GalataPerform’da prömiyer yapacak. 

Her sene bir tema etrafında şekillenen festivalin bu seneki teması Fransız oyun yazarı Samuel Gallet tarafından “rüya” olarak belirlendi. 6 Ekim Cuma akşamı saat 19:00’da Gallet'nin "İskandar Savaşı" adlı oyunu Fransız Kültür Merkezi desteğiyle Mark Levitas yönetmenliğinde sahnelenmiş oyun okuması olarak seyirciyle buluşacak. Ayrıca oyun okumasının ardından yönetmenle gerçekleşecek söyleşiye bu sene oluşan Yeni Metin Yeni Tiyatro Oyun Yazarları ve Yönetmenler Birliği danışma kurulu üyeleri de katılacak. Söyleşi kapsamında “tiyatro ve rüya” temaları eksene alınacak.   

7 Ekim Cumartesi ve 8 Ekim Pazar günleri 2016/2017 Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri'nin katılımcılarının oyun okumaları gerçekleşecek. Bu sene oyunları okunacak yazarlar arasında Can Özden, Cihan Çakan, Hande Öykü Ekmen, Tolga Çıklaçiftçi, Şirin Gürbüz ve Havva Karataş yer alıyor. Oyun okumalarını yönetenler arasında Berfin Zenderlioğlu, Sezgi Mengi, Selen Uçer, Erdem Kaynarca gibi isimlerin yanı sıra Yeni Metin Yeni Tiyatro Yönetmenlik Atölyesi’nde yetişen yeni yönetmenler de var.

Festival bu sene özel bir projeye ev sahipliği yapıyor. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 5'te prömiyer yapan "Balat Monologlar Müzesi"nden sonra bu yıl Ahmet Sami Özbudak’ın Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri İleri Oyun Yazarlığı atölyesi yazarlarıyla Samatya bölgesinde yapmış olduğu hikaye avcılığı ve gözlemler sonucunda oluşturduğu "Samatya Monologları” 8 Ekim Pazar günü oyun okuması olarak seyirciyle buluşacak.

Altıncı senesinde bireysel desteklerle devam etmekte olan, istikrarını ve bağımsız alanını koruyan Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali, seyircilere ve tiyatro profesyonellerine özgün metinleri sunarken, her oyundan sonra oyun yazarları ve yönetmenlerle gerçekleştirilecek olan söyleşiler, özel atölyeler ve etkinlikler yoluyla tiyatro alanında yeni tartışmalar, fikir alışverişleri ve hareketliliğe yol açmaya devam edecek. 

 

*kızlaröldürebilseydi
(oyun okuması) 
4 Ekim 2017 
Yer: SAHNE KHAS 
Saat: 20:00
Yazan: Asa Lindholm
Yöneten: Sanem Öge
Stockholm Dramatik Sanatlar Akademisi, Oyun Yazarlığı ve Dramaturji Bölümü’nden mezun olan Oyun yazarlığı ve tiyatro teorisi eğitimi alan 1975 yılında doğan oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Asa Lindholm, Stockholm Şehir Tiyatrosunda dramaturg olarak çalışmasının yanında, 2015 yılından itibaren Stockholm’da bulunan TeaterTribunalen’in sanat yönetmenliği ekibinde görev almaktadır. Bir çok oyunda oyun yazarı, yönetmen, oyuncu ve dramaturg olarak görev alan Lindholm, okuması yapılacak “Ifgirlscouldkill” isimli oyunuyla 2010 yılında Nordic Oyun Yazarları Ödülü’ne aday olmuş, 2017 yılında SwedishWriter’sGuild programı kapsamında on yıllık bir işbirliğine başlamıştır. İsveçli öncü grup UngaKlara’nın geliştirdiği metod ışığında Lindholm genellikle genç seyirciler için oyunlar yazmaktadır. Oyunlarının yazım sürecinde genç seyircilerle yakından çalışmalar yürütmektedir. 

Oyun, çocukluklarında yaşadıkları bir olay yüzünden birbirlerine bağlanan üç arkadaşın hikayesine odaklanır. Oyundaki karakterler, genç yetişkinler olarak kimlikleriyle ve kişisel felaketleriyle değişik yöntemlerle baş etmeye çalışırlar. Katmanlı bir hikaye düzlemi üzerine kurulu olan oyun, “gerçek” ve “illüzyon” arasında hassas bir denge kurar.  Oyunda eski İsveç masalları grotesk ve akıldan çıkmayan imgeler olarak karşımıza çıkar. İsveç Konsolosluğu’nun değerli katkıları ve Kadir Has Üniversitesi’nin desteğiyle. 
*Ücretsiz Etkinlik. 

Ayışığında Gökkuşağı
(oyun) 
5 Ekim 
Yer: GalataPerform
Saat: 20.30
Yazan: Serdar Kurt
Yöneten: Yeşim Özsoy
Oyuncular: Ayşe LebrizBerkem, Özgün Çoban, Oğuz Öztekin 
İlk kez Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 5’te, Ekim 2016’da okuması yapılan Serdar Kurt tarafından yazılan oyun, bu kez GalataPerform prodüksiyonu olarak karşımıza çıkıyor. 
Neşe, Erinç ve Atınç olup bitenden haberi olmayan Melis’e hayatının en mutlu ve en güzel gününü yaşatmak için aynı oyunda bir araya gelirler… Hepsi mucizelere inanmak ister çünkü mucizeler gece vakti çıkabilecek bir gökkuşağı kadar yakındır, belki de.
Bilet : Tam 50TL, İndirimli 30TL

 

Sezon Açılış & Festival Partisi
NaN Şişhane 
5 Ekim 
Saat: 22:00

İskandar Savaşı
(sahnelenmiş oyun okuması) 
6 Ekim 
Yer: Fransız Kültür Merkezi
Saat: 19.00
Yazan: SamuelGallet
Yöneten: Mark Levitas
Evinden atılmak üzere olan kadın bir deprem olduğunu hayal eder… Ortaya çıkan kaosun yardımıyla sekiz yaşındaki oğluyla birlikte kendine yeni bir gelecek inşa edebilecektir. Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri kapsamında 2017’de İstanbul’da GalataPerform tarafından ağırlanan ve atölye veren SamuelGallet oyunlarında lirik hikaye anlatımı üzerine gidiyor. Fransa’nın Lyon kentindeki ülkenin en iyi tiyatro okullarından Ensatt Üniversitesi’nde Oyun Yazarlığı Bölüm Başkanı olan Gallet’nin oyun okuması, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin desteğiyle gerçekleşiyor. 
*Etkinlik ücretsiz olup Fransız Kültür Merkezi tarafından oluşturulacak online kayıt sistemine kayıt yaptırmak gereklidir. Lütfen http://www.ifturquie.org/ siteyi ziyaret edip kayıt olun. 

Tiyatroda Rüya Teması Üzerine 
(söyleşi) 
Katılımcılar: Yeni Metin Yeni Tiyatro Oyun Yazarları ve Yönetmenler Birliği Danışma Kurulu 
6 Ekim 
Yer: Fransız Kültür Merkezi
Saat: 20.30
2017’de Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerine İstanbul Fransız Kültür Merkezi desteğiyle konuk olan SamuelGallet kendi atölyesi kapsamında belirlediği tema Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 6’nın ana teması olan “RÜYA” temasını oluşturdu. Gallet’nin oyun okumasından sonra festivalin teması söyleşi kapsamında tartışılacak. Söyleşi, 2017’de kurulan ve 2006’dan beri Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında yetişen ve yer alan yazar ve yönetmenlerden oluşan Yeni Metin Yeni Tiyatro Oyun Yazarları ve Yönetmenler Birliği’nin Danışma Kurulundan (Özen Yula, Gökhan Erarslan, Ozan Ömer Akgül, Okan Urun, Mark Levitas, Ceren Ercan, Sibel Arslan Yeşilay, Sedef Ecer, Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin) katılabilen üyelerle gerçekleşecek. 
*Etkinlik ücretsiz olup Fransız Kültür Merkezi tarafından oluşturulacak online kayıt sistemine kayıt yaptırmak gereklidir. Lütfen http://www.ifturquie.org/ siteyi ziyaret edip kayıt olun. 


Finsterra
(oyun okuması) 
7 Ekim 
Yer: GalataPerform
Saat: 13.00
Yazan: Hande Öykü Ekmen
Yöneten: Sezgi Mengi
Kadın şöyle der: “Tek bildiğim boğulmanın bilindik, basit, cesaret istemeyen bir eylem olduğu ve bunu birlikte yapabileceğimiz. Eğlenebiliriz.”
Herkesin hayatla baş etmekle ilgili farklı yöntemleri vardır. Kadınların, erkeklerin, çocukların… Kimileri sorun neyse onu görmezden gelmeyi tercih eder, çözümleri budur, kimileri ise kendilerini bir oyunun içinde bulur…
Bilet: 20 TL

Katilleri Malum Kadınlar
(oyun okuması) 
7 Ekim
Yer: GalataPerform
Saat: 15.00
Yazan: Havva Karataş
Yöneten: Ceren Demirel
Sizce 30 nedir? Sadece bir sayı diyebiliyorsanız şanslısınız demektir. Çünkü 30;  kimileri için akıl hastanesinde ömür çürütmeyi ifade ediyorken kimileri içinse kadınlığından vazgeçmek ya da kadınlığını başkalarına teslim etmek anlamına gelebiliyor.  Katilleri Malum Kadınlar, bu sayının izini sürmeye çalışırken kendini akıl hastanesinde bulan bir kadının gözünden sır perdesini aralıyor. Bu oyunda katil sürpriz bir isim çıkmıyor! Ama cinayetin işleniş biçimi yaşamı yeniden sorgulatıyor.
Bilet: 20 TL

*Asa Lindholm Çağdaş Tiyatro Atölyesinde
(atölye) 
7 Ekim 
Yer: GalataPerform Atölye 
Saat: 16:00 – 19:00
“kızlaröldürebilseydi” metniyle festivale konuk olan ve İsveç Konsolosluğu’nun desteğiyle davet edilen Asa LindholmGalataPerform’un dramaturgu ve atölye direktörü Ferdi Çetin’le Çağdaş Tiyatro Atölyesi kapsamında çağdaş tiyatro konusundaki deneyimlerini paylaşacak. 
*Atölye ücretlidir. 

Taziyevi
(oyun okuması) 
7 Ekim 
Yer: GalataPerform
Saat: 17:00
Yazan: Tolga Çıklaçiftçi
Yönet: Murat Mahmutyazıcıoğlu
Bir taziye evine davetli olsanız ve evin içinde serbestçe hareket etseniz… Aynı anda gelişen olaylara tanık olsanız… Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerinde İleri Yazarlık grubunda yazdığı ikinci oyununda Tolga Çıklaçiftçi bu sefer çok zor bir deneye kalkışıyor. Aynı anda süregelen anlatım ve olaylardan oluşan oyunun okuması da seyirci için ayrı bir deneyim olacak. 
Bilet: 20 TL

Ailemizin En Güzel Sırrı
(oyun okuması) 
7 Ekim 
Yer: GalataPerform
Saat: 21.00 
Yazan: Can Özden
Yöneten: Selen Uçer
Oyuncular: Burak Küçükosman, Pınar Göktaş, Güner Özkul 
2017 Yeni Metin Yeni Tiyatro İleri Yazarlık Atölyelerine katılan Can Özden’in yazdığı bu ilk oyun aile üzerine bir trajikomik hikaye. Babanın ölümü üzerine ailede herkes birbirinden şüphelenir. Anne, Güney Amerika'da bir sevgili hayalindedir. Kardeşler ise babanın varlığında olamadıkları her şeyi ortaya dökerler. 
Bilet: 20 TL

Samatya Monologları 
(oyun okuması) 
8 Ekim 
Yer: Samatya (farklı mekanlar ilan edilecek)
Saat: 15:00 
Yazarlar: Cihan Çakan, Tolga Çıklaçiftçi, Can Özden, Şirin Gürbüz
Geçtiğimiz 2016/2017 sezonunda yine Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivalinde okuması yapıldıktan sonra sezonda oynanan Balat Monologlar Müzesi projesine benzer bir lokasyon projesi olan Samatya Monologları atölyeler kapsamında Ahmet Sami Özbudak tarafından İleri Yazarlık katılımcılarıyla geliştirildi. 4 farklı oyundan oluşan proje Samatya’da farklı mekanlarda seyircinin dolaşarak izleyeceği bir yapıya sahiptir. 
Bilet: 20 TL

Güney Yıldızı
(oyun okuması) 
8 Ekim 
Yer: GalataPerform
Saat: 17.00
Yazan: Şirin Gürbüz
Yöneten: Berfin Zenderlioğlu
Genç bir kadın kendisini merakla bekleyen çiftin evine gider. Tanışmaları geçmişleriyle mecburi bir yüzleşmenin kapısını aralar. Bu yüzleşmeden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.
Bilet: 20 TL

Arka Bahçe
(sahnelenmiş oyun okuması) 
8 Ekim 
Yer: GalataPerform
Saat: 19.00
Yazan: Cihan Çakan
Yöneten: Şaziye Konaç
Stefania, 64 Sürgünü’nden sonra kendi evlerinde kiracı durumuna düşmüş Rum bir trans kadındır. Seks işçisi Kıvılcım ve üniversite öğrencisi Yusuf’la birlikte aynı evde yaşarken dışarıda sokaklarda 12 Eylül fırtınasının sert rüzgârı esmektedir. Hayatın kardeş kıldığı bu üç karakter yaşamak için Tarlabaşı’ndaki bir dairede bütün dünyaya göğüs germek zorundadır.
Bilet: 20 TL

Yoğun Bakım Önlüğü
(oyun okuması) 
8 Ekim 
Yer: GalataPerform
Saat: 21.00
Yazan: Şenay Tanrıvermiş
Yöneten: Erdem Kaynarca
Oyuncular: Nükhet Akkaya, Özlem Mahmutoğlu, Melisa Akman, Doğu Alpan, Ilgıt Uçum 
Hiç konuşmayan ama sürekli servis isteyen bir abi, evliliğinde ve hayatında sorunlar yaşayan bir kız kardeş, hep güçlü durmak zorunda olan bir abla ve kocasını sevip sevmediği belli olmayan bir anne. Şenay Tanrıvermiş’in yine GalataPerform tarafından 2013-2015 tarihleri arasında sahnelenen “Dil” adlı oyunundan sonraki ikinci oyunu olan bu oyunda, yoğun bakım ünitesine bağlı olan bir adamın ailesinin yaşadığı trajikomik olaylar seyirciye ve topluma ayna tutuyor. 
Bilet: 20 TL

 

Basın İletişim: 
0530 2602524 (Şükrü Buğra Akkemik) 


Mekanlar: 

GalataPerform
Büyük Hendek Caddesi no:21 Kat:1 
Galata Kuledibi
+90 (212) 2439991
0530 2602524
www.galataperform.com

FKM- Fransız Kültür Merkezi 
Istiklal Caddesi N°4 - 34435 Taksim 
+90 (212) 3938111  
www.ifturquie.org

SAHNE KHAS 
Kadir Has Caddesi Cibali
+90 (212) 533 6532

NaN Şişhane 
Meşrutiyet Cad. no:102 Beyoğlu
+90 (212) 243 0174

Anahtar Kelimeler: galataperform, yeni metin yeni tiyatro

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir