OYUNLAR

Ecinniler

Ecinniler

Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

 • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
 • Sahneleyen Tiyatro: Yakin Tiyatro
 • Oyun Durumu: Oyun Gösterimde
 • İlk Oynama Tarihi:
 • Süre:
 • Gösterim Sayısı: 0
 • Sosyal Medya:
 • Kadro:

  YAZAR: FYODOR DOSTOYEVSKİ
  OYUNLAŞTIRAN VE YÖNETEN: ÖNCÜ ALPER
  MÜZİK - KOREOGRAFİ: GÜL EKŞİ
  MAKYAJ: GÜLCENUR KIHRIOĞLU
  IŞIK: HAMZA KARAASLAN
  AFİŞ TASARIM: UMUT EFE
 • Oyuncular:

  KİRİLLOV - YAŞLI 2: ALEV SARIKAYA
  DAŞA:EDA CİĞERDELEN
  YAŞLI 1: ERKAN YÜCELERKEL
  KESKİPETER: MUHAMMET SEFA
  LİSA: SUAY MÜLAYİM
  YULİYA FELSEFECİ: RUKİYE ATEŞ
  VALİ: SEDAT SERTŞATOV
  VARVARA ÖĞRETMEN: SİNEMİS KAMER
  NİKOLAY: TUNA ŞAHİN
  LİSELİ ÖĞRENCİ: UMUT ALPERMARYA
  STEPAN KÖYLÜ: YUSUF AZAT ADIYAMAN

  MÜZİK GRUBU
  KEMAN: AYÇA SİPAHİOĞLU
  KEMAN: GÖZDE SARIHAN
  PİYANO: EVRA KÖKSAL

İlişkili Kişiler


Konu

Yakîn Tiyatro'nun dramaturgi çalışmalarının sonucunda sahne metni ortaya çıkan “Ecinniler” oyunu toplumsal ve kültürel değişimin zirveye çıktığı bir dönemde Rusya’da geçer. Oyun konusunun merkezinde “Rusya’yı daha iyi bir yer yapmak” arzusunda olan bir grup gencin içlerinden birini, ihanet ettiği suçlamasıyla öldürmeleri yer alır. Yazar bu cinayet eylemi çerçevesinde Rusya’da o dönemde konuşulan her türlü siyasi akımı roman içindeki her bir bireyin kişilik çözümlemelerinde derine inerek ortaya koyar. Dostoyevski’ye göre insanlar ve onların oluşturdukları Rusya cinlenmiştir. Dostoyevski bu cinlenme durumunu İncil’den alınmış ve romanın içinde de geçen bir ayetle ilişki kurarak açıklar. Çözümü de yine aynı ayetin sonunda yer alan Hz.İsa’nın dizinin dibinde oturma ve Hz.İsa’nın şifacı vasfı aracılığıyla kurtulma olarak gösterir.

“STEPAN: Cinler bu adamdan çıktılar, domuzlara girdiler, sürü de uçurumdan aşağı, göle atılıp boğuldu. Onlar da vaki olanı görmek için dışarı uğrayıp İsa'ya geldiler; kendisinden cin çıkmış olan adamı, İsa'nın ayağı dibinde, giyinmiş ve akıllanmış olarak oturmakta buldular ve korktular.”

Roman, yoğun siyasal atmosferine rağmen asla siyasi değil tam tersi teolojik bir eserdir. Dostoyevski’nin bizde çok bilinmeyen dindarlığı romanın bütün arka planını oluşturur. Romanın hazırlanış aşamasında Dostoyevski`nin son eseri olarak planladığı ve yayınlanmayan “Bir Günahkârın Anıları” romanı karakterlerinden Nikolay’ın yaşadığı modern dünyadaki varoluş krizi Ecinniler’in düğüm noktasıdır. Yazar, batının kiliseden kopuşuyla başlayan yıkımın insanın üstünde yaratmış olduğu tahribatı iç içe geçmiş olaylar sarmalının merkezinde yer alan Nikolay karakterinde gösterir.

“NİKOLAY: Güvenilir, inanılır tanık böyle diyor. Yaptıklarını biliyorum.Ne soğuksun, ne de sıcakkanlı. Ah, keşke ya soğuk olsaydın, ya da sıcak kanlı! Ama biraz ılık kanlısın, ne yakıcısın ne dondurucu. Çıkarıp atacağım seni bağrımdan. Çünkü zenginim diyorsun, param var, hiçbir şeye ihtiyacım yok, diyorsun; oysa mutsuz olduğunun, zavallı, yoksul, kör, iğrenç olduğunun farkında değilsin.”

Yakîn Tiyatro, oyun çözümlemesinde Dostoyevski`nin kurguladığı ana eksenden ayrılmayıp oyunu “Ahir zaman” oyunu olarak ele almış ve modern keşmekeş içinde Nikolay’ın durumunu insanın “geleneğin bilgi” sinden kopuşu olarak tanımlamıştır. Bu öyle bir kopuştur ki modern insan sadece hata yapabilir, günah işleyemez. Bu yüzden, Nikolay geçmişindeki büyük hatasından gerçek bir pişmanlık duyamaz. Nikolay’ın pişman olamama/günah işleyememe hali bize Shakespeare’in Hamlet oyunundaki kral karakterinin durumunu hatırlatır.

“CLAUDİUS: ….Nasıl bir dua işime yarar ki şimdi! “İğrenç cinayetimi bağışla” mı desem? Olamaz, çünkü hala lanetlenmiş/cinlenmiş durumdayım. Kazandığından vazgeçmeden bağışlanabilir mi insan… Peki ya sonra, eğer gerçekten pişman olamıyorsak, pişmanlık bizim için ne yapabilir...” (Hamlet, Perde 3, Bölüm 3)

Anahtar Kelimeler: ecinnicer

0
|
1933


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE