OYUNLAR

Afet & Diana

Afet & Diana

Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

 • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
 • Sahneleyen Tiyatro: BGST
 • Oyun Durumu: Oyun Gösterimde
 • İlk Oynama Tarihi: 26.Mayıs.2023
 • Süre:
 • Gösterim Sayısı: 5
 • Sosyal Medya:
 • Kadro:
  YAZAR: SEVİLAY SARAL
  PROJE TASARIM / PROJE DANIŞMANI: AYSEL YILDIRIM
  KOREOGRAF / TEKNİK SORUMLU: BANU AÇIKDENİZ
  IŞIK TASARIMI: GÜNKUT GÜVEN
  ÇEVİRMEN: NESLİHAN AROL
  FOTOĞRAF: OĞULCAN DELİPINAR
  PROJE TASARIM / PROJE DANIŞMANI: EDİTH KOERBER
  DIŞ SES: SİLVİA PASSERA
  DEKOR TASARIM:ÖZGÜN BÜYÜKIŞIK
  IŞIK TASARIMI: STEPHEN CRANE

İlişkili Kişiler


Konu

İnsanın etrafında görmek istemediği, fırlatıp atmak, kurtulmak istediği şeydir çöp. Şehrin çöplüğü, kimse görmesin diye her zaman şehrin dışında yer alır. Peki gerçekte, orada her şey değersiz midir? Başka bir değere dönüşemez mi?
Afet&Diana’nın hikayesi iki kadının bir çöplükte 'tanışma' hikayesidir. Oyun mekanı şehrin plastik atık çöplüğüdür. Olaylar, kendi isteğiyle kendi kendisini çöpe atmış olan Afet ile kendi isteği dışında çöpe atılmış olan Diana’nın tesadüfen karşılaşmasıyla başlar. Dilleri, hikayeleri farklı, birbirine benzemeyen bu iki kadının karşılaşması ve mecburen tanışmasıyla beraber, bu çöplük artık sadece değersiz atıkların olduğu bir yer değildir. Aralarındaki her tür çatışmaya rağmen, Afet bedensel acı çeken Diana’ya, Diana manevi acı çeken Afet’e ilaç olmaya çabalar. Bu arada iletişimlerini sağlayan yapay zeka LIP de sadece bir çevirmen değil, aynı zamanda bir nevi arabulucudur. Oyun boyunca iki kadının arasında yeşermeye başlayan dostluk, bu çöplükte dönüşümün mümkün olduğunu gösterir. Çünkü dönüşebiliriz. Peki bu oyunun sonunda, bu iki kadın neyi görüyorlar, neyi seçiyorlar ve neye dönüşüyorlar acaba? Ya da dönüşebiliyorlar mı gerçekten?

“Afet&Diana” is the story of an encounter of one German one Turkish lady in a dumpsite. In the middle of the microcosm of a huge plastic garbage dump, one ‘self-driven’ and the other literally ‘thrown’ to this dump, not knowing even one word of each other’s language, will these ladies be able to stay together, while they have no choice? Is there still a chance to give a hand to each other?

The play is bilingual; Verbal translation and overwriting made by an artificial intelligence character will be used in the play.
Teşekkürler: Oyuna katkılarından ötürü Friedrich Ebert Stiftung’a, Boğaziçi Üniversitesi’ne, Moda Sahnesi’ne, Tiyatro BeReZe’ye çok teşekkürler.

 


 

 

Anahtar Kelimeler: Afet & Diana

0
|
629


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE