Festival

Orhan Asena Festivali Devam Ediyor

Orhan Asena Festivali Devam Ediyor

2018.04.13 00:00
| |
0
|
5486


Diyarbakır, 15’inci "Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali" Başladı...

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” bu yıl 15’inci kez tiyatroseverler için perde açacak. Türk Tiyatrosunun ve yazın hayatının en değerli isimlerinden biri olan Orhan Asena adına düzenlenen festival, 03-29 Nisan tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleştirilecek.

Ev sahipliğini Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun yaptığı etkinlik, Ankara Devlet Tiyatrosunun sahneye uyarladığı Özlem Lale’nin yazdığı ve İlham Yazar’ın yönettiği “Radyo-yu Hümayun” oyunu ile perdelerini açacak.

Kuruluş amaç ve ilkeleri doğrultusunda 69 yıldır Türk Tiyatrosunun gelişmesine öncülük eden Devlet Tiyatroları, kültürümüzü ve onu oluşturan değerleri yaşatma, tanıtma görev ve sorumluluğu ile Türk Tiyatrosunun ulusal üslubunu oluşturacak oyun yazarlarını desteklemeye devam ediyor.

Bu amaç doğrultusunda 14 senedir Diyarbakır’da düzenlediği “Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali”nin bu sene 15’incisini düzenleyen Devlet Tiyatroları, festivalde 9 farklı oyunla 37 temsil verecek.

Festivalde ayrıca; kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu, müzikal gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Diyarbakırlı çocuklar tiyatroya doyacak

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını da kapsayan festivalde bu yıl çok sayıda çocuk oyunu da minik tiyatroseverlerle buluşacak.

Van, Diyarbakır ve İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından sergilenecek çocuk oyunlarının yanı sıra festival kapsamında gerçekleştirilecek atölye çalışmaları ve uçurtma şenlikleri de çocukları sanatın büyülü dünyasına götürecek.

Geçtiğimiz yıl Diyarbakır’ın Sur ilçesinde tarihi Ongözlü Köprü üzerinde düzenlenen uçurtma şenliğine 300 çocuk katılmış ve uçurtmalarıyla tarihi köprüyü renklendirmişti.

Bu yıl yaklaşık bin çocukla uçurtma şenliği düzenlemeyi planlayan Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, sergileyeceği çocuk oyunlarıyla da 60 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

Festival programı çerçevesinde;

3, 4 ve 5 Nisan tarihlerinde Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Radyo-yu Hümayun”,

6, 7 ve 8 Nisan tarihlerinde Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Gayri Resmi Hürrem”,

9, 10 ve 11 Nisan tarihlerinde Erzurum Devlet Tiyatrosu yapımı “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı”,

12- 13 ve 14 Nisan tarihlerinde İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Düdüklüde Kıymalı Bamya”,

16, 17 ve 18 Nisan tarihlerinde Antalya Devlet Tiyatrosu yapımı “İbiş’in Rüyası”,

19, 20 ve 21 Nisan tarihlerinde Van Devlet Tiyatrosu yapımı “Fay Hattı”,

22, 23 ve 24 Nisan tarihlerinde Van Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu “Zambak Limanı”,

25 ve 26 Nisan tarihlerinde Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu “Deniz Kızı ve Sevimli Korsanlar”,

27, 28 ve 29 Nisan tarihlerinde İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu “Kuzu Maydanoz’un Maceraları” Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Sahnesinde tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

Anahtar Kelimeler: Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivali, orhan asena

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir