Festival

14. Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivali başlıyor

14. Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivali başlıyor

2017.03.31 00:00
| |
0
|
5858


Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” bu yıl 14’üncü kez tiyatroseverlerle buluşacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” bu yıl 14’üncü kez tiyatroseverlerle buluşacak.

Ev sahipliğini Diyarbakır Devlet Tiyatrosunun yaptığı festival, Turan Oflazoğlu’nun yazdığı ve Bengisu Gürbüzer Doğru’nun yönettiği, Konya Devlet Tiyatrosu yapımı “Fatih (Bizans Düştü)” oyununun Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Sahnesindeki gösterimi ile 1 Nisan Cumartesi günü başlayacak.

 

Diyarbakırlı oyun yazarı Orhan Asena’nın anısına adanan “Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali’nde, Konya, İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir ve Van Devlet Tiyatroları seçkin eserlerini tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Kuruluş amaç ve ilkeleri doğrultusunda 68 yıldır ulusal tiyatromuzun gelişmesine öncülük eden Devlet Tiyatroları, kültürümüzü ve onu oluşturan değerleri yaşatma, tanıtma görev ve sorumluluğu ile Türk Tiyatrosunun ulusal üslubunu oluşturacak oyun yazarlarını desteklemeye devam ediyor.

Devlet Tiyatroları bu amaç doğrultusunda 13 senedir Diyarbakır’da düzenlediği ve bu yıl 14’üncüsünü düzenleyeceği “Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali”ne önem vermektedir.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun Orhan Asena Sahnesi’nde gerçekleştirilecek olan festivalde Devlet Tiyatrosu’nun altı farklı bölgesi dokuz farklı oyunla 23 temsil verecek.

Yurt içinden çeşitli profesyoneller tarafından eğitim amaçlı atölye çalışmalarının da uygulanacağı etkinlik, 23 Nisan Pazar günü son bulacak.

Festival Programı çerçevesinde;

1, 2 ve 3 Nisan tarihlerinde Konya Devlet Tiyatrosu yapımı “Fatih (Bizans Düştü)”,

4, 5 ve 6 Nisan tarihlerinde İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Huzur”,

7 ve 8 Nisan Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı “İstanbul Efendisi”,

9 Nisan Pazar günü Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu “Pisi Pisi Müzikali”,

10, 11 ve 12 Nisan tarihlerinde Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Felatun Bey ile Rakım Efendi”,

13 ve 14 Nisan tarihlerinde Van Devlet Tiyatrosu yapımı “Hıdrellez”,

18 Nisan Salı günü İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu “Ayışığı Sirki”,

19 ve 20 Nisan tarihlerinde İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı “Kurban”,

22 ve 23 Nisan tarihlerinde Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu “Arkadaş”, tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

Anahtar Kelimeler: Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivali

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir