Haber

Nushu Tiyatro

Nushu Tiyatro "Bir Tatlı Kaşığı Çamur" farklı sahnelerde gösterimde

2023.01.13 00:00
| |
0
|
928


Nushu Tiyatro’nun ilk oyunu Echoes Sahne birlikteliğiyle gösterimlerine devam ediyor!

Kasım Ayında 26. İKSV İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında prömiyer yapan “Bir Tatlı Kaşığı Çamur’un gelecek tarihleri aşağıdaki şekilde! 

15 OCAK PAZAR 20.30 ALAN KADIKÖY

27 OCAK CUMA 20.30 KADIKÖY BOA SAHNE

31 OCAK SALI 20.30 BAHÇE GALATA

2 ŞUBAT PERŞEMBE 20.30 İZMİR SANAT

4 ŞUBAT CUMARTESİ 20.30 ALAN KADIKÖY

19 ŞUBAT PAZAR 19.00 KADIKÖY BOA SAHNE

 
Kırklı yaşlarında mutfağa hapsolmuş bir kadın, bize yaptığı yemeklerden, kocasından, babaannesinden, çocukluğundan, çocukluk aşkından bahsediyor. Toplumsal cinsiyet üzerine yapılan akademik çalışmalar kapsamındaki röportajlar sonucunda  kaleme alınan Bir Tatlı Kaşığı Çamur, tek bir kadının ağzından dökülenler gibi görünse de, aslında bütün kadınların ortak hikayesi, dili, hissi, ifadesi...

Oyunun dünyası da tam bu ortak paydadan beslenerek hayat buluyor. Metnin de yardımıyla oyuncular, fiziksel tiyatro teknikleri ile performatif oyunculuk ve çağdaş dans olanaklarından faydalanarak, sözlerin ve bedenin hareket ve anlam olasılıklarını araştırıyor. Dekorun ve seyirciyle aralarındaki duvarın olmadığı boş bir alanda, uzamın ve oyunsu olanın peşine düşerek sahnede var oluyor, yine bu yollarla dinamik ve alternatif bir dil yaratmanın peşine düşüyorlar.

Yazan: Elif Candan
Yöneten: Pınar Akkuzu
Oynayanlar: Bengisu İspir, Cansu Canaslan
Yönetmen Yardımcısı: Gizem Akdoğan
Hareket Tasarımı: Ceyda Özcan
Müzik Direktörü: Berkay Özideş
Işık ve Sahne Tasarımı: Utku Kara
Kostüm Tasarımı: Hilal Polat
Afiş Fotoğraf: Murat Dürüm

Afiş Tasarım: Deniz Benzetsel
Işık ve Ses Operatörü: Berat Aydın
Yapımcı: Gökhan Civan
Yapım: Nushu Tiyatro & Echoes Sahne

Süre: 60 Dakika
Tek perde.

Ekip Hakkında

Nushu Tiyatro konservatuar yıllarındaki partnerliklerini mezun olduktan sonra profesyonel sahneye taşıyan, Bengisu İspir ve Cansu Canaslan’ın 2022 yılında kurmuş olduğu bir topluluktur.

Grubun ismini aldığı Nushu, Çin’in güneyindeki Hunan bölgesinde Jiangyong’da 13. yy itibariyle kadınların yalnızca birbirleriyle iletişim kurmak için oluşturdukları gizli bir dildir. Jiangyong’da kadınlar, hayatlarından bahsetmek, otobiyografi, şiir, öykü gibi yazılarını bir kız kardeşlik duygusuyla birbirleriyle paylaşmak için bu dili kullanmışlardır. “Cadı el yazmaları” denilerek 20. yüzyılda yasaklanmasına rağmen günümüze kadar nesilden nesile aktarılmıştır.

"Bir Tatlı Kaşığı Çamur" tıpkı Nushu gibi, sahnede kendi dilini oluşturmayı hedefleyen, sahne üzerindeki hareketin olanaklarını arayan ekibin ilk oyunudur. Ekip yapımlarına bu doğrultuda devam etmeyi hedeflemektedir.

Anahtar Kelimeler: Nushu Tiyatro, Bir Tatlı Kaşığı Çamur

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir