Haber

Nilüfer Belediyesi

Nilüfer Belediyesi "Tiyatro" Şark Dişçisi ile Seyirci Karşısına Çıkıyor

2017.04.05 00:00
| |
0
|
5702


Bursa’da Nilüfer Tiyatro tarafından, seyirci karşısına çıkmaya devam ediyor.

Osmanlı ve Ermeni tiyatrosunda öndemli bir yeri olan oyun ve hiciv yazarı Hagop Baronyan’ın yazdığı, ilk kez 2011 yılında Engin Alkan rejisiyle İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen ve üç sezon boyunca çok yüksek bir doluluk oranıyla seyirciden çok yoğun ilgi gören, pek çok ödülle gündem yaratan oyun bu kez yine Engin Alkan rejisiyle Bursa’da Nilüfer Tiyatro tarafından, yine ayı ilgiyle seyirci karşısına çıkmaya devam ediyor.

Yönetmenliğini ve baş rolünü Engin Alkan’ın üstlendiği oyunda Bedia Ener, Çağdaş Tekin, Deniz Gürsucu, Mert Tiryaki, Cansu Ecem Erkek, Mesut Özsoy, Gökhan Kum, Hakan Kahraman, Suat Onur Çalık, Şeyma Gökçe Cengiz, Yüce Armağan Erkek, Ferya Soysal ve Nihan Işık ’ın rol alıyor. Oyunun müzikleri Selim Atakan, sahne ve ışık tasarımı Cem Yılmazer,  kostüm tasarımı Tomris Kuzu, koreografi Dicle Doğan imzasını taşıyor. 

Osmanlı’nın çok kültürlü sosyal hayatından günümüzün , kutuplaşmış monokültürel zihniyetine müzikli, danslı, şenlikli bir gösteriyle ayna tutan oyun,  zamanın İstanbul Ermenileri arasında geçen, birbirini aldatan eşlerin, kavuşamayan aşıkların hikayesini konu alıyor.
Parası için evlendiği, kendinden yaşça büyük karısını her fırsatta aldatan çapkın Taparnigos’un hır gür içinde geçen mutsuz evliliğin çevresinde gelişir olaylar. Şark Dişçisi” namıyla İstanbul’ da hatırı sayılır bir üne sahip Taparnigos hovardalık için kendisini Pera sokaklarına attığı bir gece öfkeli karısı Marta’nın kılık değiştirerek peşine düşmesiyle hayatının en zor saatlerini yaşar. Karısını aldattığı kadının kocası Tovmas’ın, zorla evlendirmek istediği kızının ve sarsak uşağının da araya girmesiyle işler içinden çıkılmaz bir dolantı komedyasına dönüşür ve sonunda herkes hak ettiğini bulur. 

Oyun bu hafta 7 Nisan Cuma Saat 20:00 - 8 Nisan Cumartesi Saat 15:00 ve 20:00 seanslarıyla Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi sahnesinde

Anahtar Kelimeler: engin alkan, nilüfer belediyesi, nilüfer belediyesi tiyatro, şark dişçisi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir