Haber

Macar Oyun Yazarı Akos Nemeth  YeniPerform'un Çevrimiçi Konuğu Oluyor!

Macar Oyun Yazarı Akos Nemeth YeniPerform'un Çevrimiçi Konuğu Oluyor!

2021.05.31 00:00
| |
0
|
1141


Macar oyun yazarı Ákos Németh, 1964 yılında Székesfehérvár’da doğdu. İlk oyunları, 80’lerin sonlarında Budapeşte’deki saygın tiyatrolarda sergilendi.

Sonbaharda gerçekleşecek YeniMetin Festivali’nin 10. yılı olması sebebiyle 10 değişik ülkeden 10 yeni oyun yazarının oyunları Türkçeye çevrilerek çevrimiçi olarak seyirciyle buluşuyor. Bu serinin ikinci konuğu Ákos Németh olacak.

GalataPerform ve Macar Kültür Merkezi işbirliğinde düzenlenecek etkinlik kapsamında 6 Haziran’da Ákos Németh’in yazdığı, Eva Aktürk’ün çevirdiği Fuhuş adlı oyunun okumasını Kayhan Berkin yönetecek ve okuma Kadıköy Boa Sahne ev sahipliğinde sahneden naklen yayın olarak YeniPeform üzerinden izlenebilecek. Oyun sonrası; yazarın, yönetmenin ve oyuncuların katılımıyla bir söyleşi yapılacak.
 
Etkinlik kapsamında Ákos Németh aynı zamanda 5 Haziran’da oyun yazarlığı atölyesinin konuğu olacak.

Ákos Németh Hakkında
 Macar oyun yazarı Ákos Németh, 1964 yılında Székesfehérvár’da doğdu. İlk oyunları, 80’lerin sonlarında Budapeşte’deki saygın tiyatrolarda sergilendi. Yazar, ilk uluslararası başarısını 90’ların başında, European Theater Union Festival’e davet edilen “Müller’s Dancers” oyunuyla elde etti. Németh’in oyunları, Almanya, Avusturya, Fransa, Hırvatistan, Polonya, İngiltere ve Amerika’da sahnelendi. Radyo oyunları, Berlin’deki Deutschlandradio, Bulgaristan ve Hırvatistan ulusal radyoları, Slovenya’daki Radio Devin gibi kanallarda yayınlandı. Komedi oyunu “Car Thiefs”, Londra’da National Theatre’da ve Birmingham’da The Rep Theatre’da; bir diğer oyunu “The Web Emporium” ise bir off-Broadway tiyatrosu tarafından New York’ta sahneye kondu. Almanya’da da oyunları sergilenen yazar, FIND festival kapsamında Schaubühne Tiyatrosu’na tek perdelik bir oyunuyla konuk oldu. Yazarın oyunları Fransızca, Almanca, Hırvatça, Slovakça, Lehçe ve İngilizce olmak üzere pek çok dile çevrildi. Németh’in oyunları ise Londra’daki Oberon Books ve The Agency tarafından yayımlandı.  Németh’in “Fuhuş” oyunu, 2015’te Viyana’da Nestroyhof Theatre’da prömiyer yaptı. Oyun, son birkaç senedir Budapeşte’deki Katona József Theatre’da sergileniyor.
 
Fuhuş Hakkında
 
Fuhuş oyunu bir kavram olarak fuhuş konusunu farklı ve paralel hikayeler yoluyla işliyor. Dört bağımsız sahne, her şeyin her an metalaştırılabileceği ve belki de yalnızca fiyatın söz konusu olduğu bir dünyada kendilerine (daha iyi) bir yer arayan karakterlerin birbirlerine bağlı olmayan hikâyelerini anlatıyor. Vaktiyle tanınmış bir koreograf olan bir adam, özsaygısından vazgeçiyor ve bir fuhuş ağıyla iş kovalıyor. Müşterisi hakkında hiçbir fikri olmayan genç bir fahişe, bir misyoner tarikatın broşüründe okuduğu birkaç cümleyi anlamlandırmaya çalışıyor. Bir uyuşturucu bağımlısı, lisede kendisinden hoşlanan bir satıcıdan bedava uyuşturucu almak için uğraşıyor. Anaokulunda bir kız çocuğu, mutlulukla oyun parkında bulduğu yeni arkadaşını anlatıyor.
Etkinlik Detayları
 
Fuhuş
Yazan: Ákos Németh
Çeviren: Eva Aktürk
Yöneten: Kayhan Berkin
Yönetmen Yardımcısı: Dilara Melami
Oyuncular: Erdem Kaynarca, Melis İşiten
 
Etkinlik Tarihi: 6 Haziran Pazar, 18.30
 
*Etkinlik, YeniPerform üzerinden sahneden naklen olarak verilecektir.

Anahtar Kelimeler: Akos Nemeth, GalataPerform

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir