Kitaplar

Devlet-Tiyatro İlişkisi

KİTAPLAR: Devlet-Tiyatro İlişkisi
0
|
369


Devlet-Tiyatro İlişkisi
 
Tahsin Konur  
 
Dost Kitapevi
 
 
Devlet ve tiyatro! Birbiriyle çatışma konumunda olan bu iki kurum, çağlar boyunca nasıl bir arada yaşamıştır? Devlet tiyatro ile neden ilgilenir?
 
Tarihe baktığımızda, devletin, kimi zaman bazı tiyatro topluluklarına lisans verdiğini, onlara tekel hakkı tanıdığını ve böylece onları desteklerken aynı zamanda denetim altında tuttuğunu, kimi zaman da doğrudan doğruya oyunları sansür ettiğini, tiyatro etkinliklerini yasakladığını, oyuncuları hapsettiğini, hatta tiyatro binalarını yıktırdığını görürüz.
Bu kitap, özellikle devlet-tiyatro ilişkisinin genel olarak hangi sistemlere dayandığını pek çok kaynaktan yararlanarak araştırır ve konuyu çok geniş kapsama yayıp, Antik Yunan'dan günümüze en ilginç örneklerle destekleyerek inceler.
 
Tiyatronun devletle olan ilişkisi ve devletin tiyatroya desteği, hâlâ tartışmaların merkezinde yer almaktadır. Ülkemizde de, özellikle son dönemlerde, tiyatronun denetimi ve özel tiyatrolara destek konusu önem kazanmıştır. Bu kitabın varolan tartışmalara önemli düzeyde katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
 
Yayın Tarihi: 30.01.2001
ISBN: 9788457551009
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 204
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 21 cm

Anahtar Kelimeler: Devlet-Tiyatro İlişkisi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir