Haber

İstanbul Devlet Tiyatrosunda - 18 - 24 Nisan 2017

İstanbul Devlet Tiyatrosunda - 18 - 24 Nisan 2017

2017.04.17 00:00
| |
0
|
6510


İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta 4 yetişkin oyunu ve 3 de çocuk oyunla seyirci karşısına çıkıyor.

18-24 Nisan 2017 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar Yunus Emre, Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş, #Cehennem, İkinci Dereceden İşsizlik Yanığıile Çocuk Oyunları Savaş Çiçekleri, LayLayLom ve Sihirli Keman.
 

Bu haftaki oyunların kısaca konuları, bilgileri ve kastları şöyle:

 


Yunus Emre Cevahir Salon 1'de
Recep Bilginer'in yazdığı ve Zafer Kayaokay  yönettiği Yunus Emre adlı oyun Cevahir Salon 1’de izleyiciyle buluşuyor. Oyunun Dekor Tasarımını  Şirin Dağtekin Yenen, Giysi Tasarımını Nalan Alaylı yaparken, Işık Tasarımında ise  Enver Başar imzası bulunmakta.  Oyun müzikleri Can Atilla'ya emanet edilirken, Müzik Direktörü Melikcan Zaman, Dans Düzeni Pınar Ataer ve Yönetmen Yardımcısı ise Berrin Akhasanoğlu.  Oyunda karakterlere  Erdinç Gülener, Hakan Güneri, Şebnem Dokurel Topcuoğlu, Macit Sonkan , Cem Zeynel Kılıç, Berrin Akhasanoğlu, Orhan Kurtuldu, Kaya Akarsu, Murat Yatman, Elif İşcan, Duygu Yürükçe, Meriç Atmaca, Onur Somay, Mertcan İşcan, Ender Sakallı, Alparslan Aydın, Ali Açıkbaş, Tuğrul Kızıldemir, Ercüment Ekrem Güvenç, Alparslan Çağlar, Kamil Gençtürk, Erdem Tanır, Zeynep Arslan, Taner Tunçay, Gurur Karataş, Vehbi Akıntürk, Atakan Gökoğlan can  verirken, Ahi Gençlerini Arif Boztepe, Barçın Hazar Çalış, Atakan Gökoğlan, Dervişler ve Halkı Halk Rıza Leki, Onur Somay, Aykut Söyük, Selin Erden, Gizem Genç, Çiğdem Kamir, Meriç Akay, Derya Şener, Sumru Yılmaz, Betül Doğan, Begüm Mısırlı, Nur Şülay Sevimli, Kübra Tektaş,Tuba Aydın, Turan Türeray, Nurtaç Avşar, ÇiselKuşkan, Yasemin Yıldız, Hilal Ekinci, Ezgi Bilgiçarslan, Samah Ekibini ise Çiğdem Kamir, Betül Doğan, ÇiselKuşkan, Gizem Genç, Yasemin Yıldız, Tuba Aydın, Nurtaç Avşar, Ali Açıkbaş, Barçın Hazar Çalış, Aykut Söyük, Atakan Gökoğlan, Ercüment Ekrem Güvenç, Onur Somay, Umut Aydın, Arif Boztepe, Ezgi Bilgiçarslan, Kübra Tektaş, Alparslan Aydın oluşturuyor.  24 Mart'ta Küçükçekmece DT Sahnesi'nde prömiyer yapan oyun 18-24 Nisan haftasında Cevahir Salon 1'de gösterimlerine devam edecek.


Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş Küçük Sahne'de
HanochLevin'in yazdığı, dilimize Nermin Saatçioğlu'nun çevirdiği Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş İstanbul Devlet Tiyatrosu sahnesinde.  Yaşamak Denen Bu İş'i Kerem Ayan yönetirken, oyunun Dekor Tasarımında Işın Mumcu, Giysi Tasarımında Mihriban Oran, Işık Tasarımında Akın Yılmaz imzası bulunmakta. Yona ve Leviya, birbirlerinden ve evliliklerinden sıkılmış bir çifttir. Kavgalarına sebep olan bu bıkkınlık, onların özelinden, belki de yüzyıllardır kanayan bir yara olan “evlilik” geneline yapılan bir sorgulamaya dönüşüverir. Kim için yapılır evlilik? Kadın ve erkek evlendikten sonra bir adanmışlıkla yaşanmak zorunda mıdır? Bağlılık, gerekli ve olumlu bir etki midir, yoksa muhatabını sardıkça boğan bir canavar mı? Usta oyuncu kadrosuyla dikkat çeken oyunda Ülkü Duru, Musa Uzunlar ve İşdarGökseven karakterlere can veriyor. Çarpıcı bir kara mizah örneği olan Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş 18-24  Nisan haftasında Taksim Küçük Sahne'de izlenebilir.


İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı Bahçelievler Belediyesi Nurettin Topçu Kültür Merkezi'nde
İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun büyük ilgi gören oyunu İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı izleyiciyle buluşmaya devam ediyor.  Ali CüneydKılcıoğlu'nun yazdığı, Elif Erdal'ın rejisörlüğünü üstlendiği ve Berkay Tulumbacı'nın müthiş performansıyla göz doldurduğu İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı 21,22 ve 23  Nisan'da Bahçelievler Belediyesi Nurettin Topçu Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşuyor. Dramaturg olarak Günay Ertekin imzası olan oyunun, Dekor  Tasarımını ve Giysi Tasarımını Suzan Erbilgin, Işık Tasarımını Akın Yılmaz, Yönetmen Yardımcılığını ise Dilek Güven yaptı.


#Cehennem Üsküdar Tekel Sahnesi'nde
Jennifer Haley yazdığı, Gülay Gür'ün çevirdiği  #Cehennem, Üsküdar Tekel Sahnesi'nde.  Düşüncelerimizi kodlayan, yaşamı gerçeklikten koparan ve şiddet dürtüsünü tetikleyen sanal dünyanın gelecekte duygularımızı da ele geçirme boyutlarını  konu alan oyunu, Metin Belgin yönetirken, çevirisini Gülay Gür yaptı. Dekor Tasarımını  Hakan Dündar, Giysi Tasarımını Ceren Karahan, Işık Tasarımını ise Yakup Çartık gerçekleştirdi. Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken oyunda karakterlere Metin Belgin, Simay Tuna, Ahmet Somers, Bahadır Buyruk, Aslı Sarınç can veriyor. Bu çarpıcı oyun, 18-22 Nisan arasında Üsküdar Tekel Sahnesi'nde izlenebilir.
 

ÇOCUK OYUNLARI

LayLayLom Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde

Çocuk oyunu LayLayLom Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde minik tiyatroseverlerle buluşuyor.  Sevgi Sakarya Cengiz'in yazdığı oyunu Ece Okay yönetiyor. Oyunun kostüm ve dekor tasarımını Candan Günay, ışık tasarımını ise Akın Yılmaz yaptı. Dans düzenini  İnesKiremitçi'ninyaptığı oyunun oyuncu kadrosunda Engin Delice, Bengisu Karahan, Merve Çağla Kuru, Yıltan Kahraman, Vehbi Akıntürk, Alparslan Aydın, Handan Ölçener, Dinçer Simsar, Hakan Dülger, Ezgi Baykal, Meriç Akay, Lalizer Kemaloğlu, Tilbe Taşlı, Erdem Sazak ve Gökçe Aktaş rol alıyor. LayLayLom18-24 Nisan tarihleri arasında küçük izleyicilere keyifli anlar yaşatacak.


Sihirli Keman Cevahir Salon 2'de
AristideChristianCharpentier yazdığı, Türkan Dündar ve Hakan Tartan'ın dilimize kazandırdığı, Ebru Kara'nın yönettiği Sihirli Keman adlı çocuk oyunu gösterimlerine devam ediyor. Nalan Alaylı'nın giysi ve dekor tasarımını, Akın Yılmaz'ın da ışık tasarımını yaptığı oyunda,  Abdülhamit Mutlu, Melek Tanker, Oğuzhan Özcan, Melih Pamukçu rol alıyor. Bu eğlenceli oyun,  küçük izleyicilerimize 18-24 Nisan tarihleri arasında Cevahir Salon 2'de keyifli anlar yaşatacak.


Savaş Çiçekleri Zeytinburnu'nda ve Küçükçekmece DT Sahnesi'nde
Gülşah Gülebenzer yazdığı Levent Niş'in yönettiği Savaş Çiçekleri adlı çocuk oyunu minik izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Mihriban Oran'ın giysi ve dekor tasarımını, Önder Ay'ın ışık tasarımını, yönetmen yardımcılığını ise Ahmet Dizdaroğlu'nun yaptığı oyunda, Levent Niş, Burak Taştan, Güler Turhan, Serkan Abeş, Özgün Bayraktar, Deniz Çakır rol alıyor. Bu eğlenceli oyun 22 Nisan'dakentiçi etkinlikler kapsamında Zeytinburnu'nda ve 23 Nisan'da da Küçükçekmece DT Sahnesi'nde küçük izleyicilerimize keyifli anlar yaşatacak.

Anahtar Kelimeler: istdt, istanbul devlet tiyatrosu, cehennem, üsküdar tekel sahnesi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir