Haber

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta  (12 - 17 Mart 2019)

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (12 - 17 Mart 2019)

2019.03.11 00:00
| |
0
|
5060


İstanbul Devlet Tiyatrosunda, 12-17 Mart 2019 tarihleri arasında 1’i prömiyer 1’i çocuk oyunu olmak üzere toplam 6 oyun sahnelenecektir.


Sahnelenecek olan oyunlar;  “Bir Nefes Dede Korkut” (Prömiyer), “Hamlet”, “İstasyon”, “Cehennem”, “Hırçın Kız”, “Turta Girmemiş Orman”

“Bir Nefes Dede Korkut” Üsküdar Stüdyo Sahnesinde (Prömiyer)

Sen işitirsen eğer kalbin diliyle bütün canlılar, ovalar, ağaçlar, taşlar, kuşlar konuşur. En küçük ayrıntı görünür olur. Seherler ve geceler destan anlatır, sen işitirsen.

Havanın, toprağın, denizin, dağların, taşların insanın dilinden anlamak kalbi duymaktır.

Geçmişten bugüne birlikte yaşamın bilincini aktaran en kadim anlatılardır Kitab-î Dede Korkut. Geçmiş, gelecek, bugün bir olur, insan bir parçası...

Var olmanın hissiyatını o günlerden bugünlere aktardık biz de, Dede Korkut’un bir nefesiyle.

13 Mart 2019 Çarşamba günü prömiyer yapacak olan oyunu Gökçe Kurt Elitez yönetiyor. Sanat danışmanlığını Kubilay Karslıoğlu’nun yaptığı oyunun dekor ve

kostüm tasarımı Dilek Kaplan’a, ışık tasarımı Önder Ay’a, müzikler Fuat Yıldız ve Bahri Çakır’a, koreografi Alpaslan Karaduman’a dramaturgi ise Canan Kırımsoy’a ait.

Oyunda; Gökçe Kurt Elitez, Ziya Serkan Doğan, Fuat Yıldız, Bahri Çakır rol alıyor.

Oyun, 17 Mart 2019 Pazar gününe kadar Üsküdar Stüdyo Sahnesinde temsillerine devam edecek.


 “Hamlet”, Cevahir Salon 1’de

Türkçeye Sabahattin Eyüboğlu'nun kazandırdığı, yönetmenliğini Işıl Kasapoğlu'nun yaptığı William Shakespeare'in eseri “Hamlet” oyunun dekor ve kostüm tasarımında Hakan Dündar, ışık tasarımında Cem Yılmazer’in imzası bulunuyor, dramaturgisi ise Zeynep Avcı'ya ait. Hamlet karakterine usta oyuncu Bülent Emin Yarar hayat veriyor.

39. İsmet Küntay Özel Tiyatro Ödülü En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Dramaturg ve 2014 Yeni Tiyatro Dergisi Ödülleri Yılın Dramaturgu ödüllerini alan oyunun konusu kısaca şöyle;

   Oyun içinde ustaca oyun yöneten, sergileyen, yaşayan; soytarıyla soytarı, saraylıyla saraylı, en akıllı kadar akıllı, kusursuz bir deli olabilecek kadar oyunculukla yoğrulmuş, öte yandan da bir oyuncunun nasıl olup da kılık, kimlik ve varlık değiştirdiğini kendi kendine soran kişi, Hamlet... Hamlet’in üslubu gibi, kişiliği de sürekli değişim halindedir ve bu kez de sahnedeki tek başınalığıyla olayların hem içinde hem dışında, olayları hem yaşayan, hem anlatan kişi olarak çıkar karşımıza.

26 Aralık 2013 tarihinde prömiyer yapan oyun 17 Mart 2019 Pazar gününe kadar Cevahir Salon 1’de izlenebilir.    

“İstasyon” Cevahir Salon 2’de

   Olexandr Viter'in yazıp, Senem Cevher'in çevirdiği oyun Ali Atilla Şendil rejisiyle 22 Mart 2018 tarihinde prömiyerini gerçekleştirdi. Oyunun dekor ve kostüm tasarımında Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımında ise Nejat Karaorman imzası bulunmakta.

Oyunun konusu kısaca şöyle;

Yolu istasyona düşen üç kadının zamanla bu mekanın mutlu esirleri haline gelip, kendi kabukları içinde yaşamaya mahkum olmalarını anlatan oyundaki karakterlere Gamze Yapar Şendil, Berrin Akhasanoğlu ve Zeynep Alper hayat veriyor.

“İstasyon”, 17 Mart 2019 Pazar gününe kadar Cevahir Salon 2’de izlenebilir.


“#Cehennem”, Üsküdar Tekel Sahnesinde

Jennifer Haley'in yazdığı, Gülay Gür'ün çevirisini yaptığı oyunun rejisörü Metin Belgin. Dekor Tasarımında Hakan Dündar, kostüm tasarımında Ceren Karahan, ışık tasarımında Yakup Çartık imzası bulunan oyunun dramaturgu Şafak Eruyar.

Oyunun konusu şöyle;

Oyun düşüncelerimizi kodlayan, yaşamı gerçeklikten koparan ve şiddet dürtüsünü tetikleyen sanal dünyanın gelecekte duygularımızı da ele geçirme olasılığını bilim kurgu atmosferinde tartışıyor. Oyundaki karakterlere Metin Belgin, Simay Tuna, Ahmet Somers, Arda Kaptanlar, ve Aslı Büşra Sarınç hayat veriyor.

2015-2016 Rotary Tiyatro Ödülleri Yılın Kadın Sanatçısı (Simay Tuna) ödüllü oyun 22 Ekim 2015 tarihinde prömiyer yaptı. 

“#Cehennem” oyunu 16 Mart Cumartesi gününe kadar Üsküdar Tekel Sahnesinde izlenebilir. 

“Hırçın Kız”, Küçükçekmece Cennet Kültür Merkezinde

William Shakespeare'in yazıp Nurettin Sevin’in çevirdiği oyunun reji koltuğunda Yücel Erten var. Oyunun ışık tasarımı Yakup Çartık’a, dekor tasarımı Ethem İzzet Özbora’ya, kostüm tasarımı Nalan Alaylı’ya, müzikler ise Emil Tan Erten’e ait.

Oyunun konusu kısaca şöyle;

   “Hırçın Kız” oyunu, Sinyor Battista'nın biri fevkalade hırçın ve dik başlı, diğeri uysal ve uyumlu iki kızının evlilik maceraları çevresinde döner. Battista, huysuz büyük kızı Katerina kocaya varmadan, küçük kızı Bianka'nın evlenmesine izin vermeyeceğini açıklamıştır. Küçük kızın talipleri, bu kilidi açması için Petrukio'ya başvururlar. Petrukio hem evlenip kadının yüklü çeyizine konmak, hem de onu terbiye edip uysallaştırma iddiası ile işe girişir.

Oyunda; Veda Yurtsever, Hakan Meriçliler, Uğur Hakan Güneri, Turan Günay, İlkay Akdağlı, Fatih Dokgöz, Zülfükar Ali Sinan Demir, Burak Altay, Çiğdem Yıldız, Bilal

Ercan, Rezzak Aklar, Ahmet Taşdemir, Mehmet Emrah Hamşioğlu, Seda Özgiş, Tuba Aydın, Başak Ova, Büşra Saraç, Özlem Karataş, Tuğçe Topçu, Ahmet Kurt, Erdem Bilgi, Hakan Sivlim, Muhammed Yıldız rol alıyor.

11 Ekim 2018 tarihinde prömiyer yapan oyun 15-17 Mart 2019 tarihleri arasında Cennet Kültür Sanat Merkezinde izlenebilir.

“Turta Girmemiş Orman”, Üsküdar Tekel Sahnesinde

10 Ocak 2018 Perşembe günü prömiyer yapan “Turta Girmemiş Orman” adlı oyun 4 yaş üstü izleyicilerle buluşuyor. Dila Er ve Gözde Kısa’nın yazdığı oyunu Elif Erdal yönetiyor. Dekor tasarımında Şirin Dağtekin Yenen, kostüm tasarımında Medina Yavuz Almaç, ışık tasarımında Akın Yılmaz yer alıyor. Müziklerini Deniz

Gürzumar’ın yaptığı oyunda koreografi İzmir Tenim’e, dramaturgi ise Günay Ertekin’e ait.  Oyundaki karakterlere; Lalizer Kemaloğlu, Alp Ünsal, Onur Hanpa, Merve Çağla Kuru ve Büşra Devrim Cevher hayat veriyor.

Oyunun konusu kısaca şöyle;

Turta Girmemiş Orman'ın yamacındaki dağ, lezzetli dev çileklerle doludur. Sevimli aşçı ejderha, dev çileği yemesi orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da, baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı ejderhaya yardımcı olmaya çalışır ancak ejderhaya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar... Bakalım sevimli aşçı ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi?

Oyun; 17 Mart 2019 Pazar günü Üsküdar Tekel Sahnesinde izlenebilir. 

Anahtar Kelimeler: istanbul devlet tiyatrosu, cehennem

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir