Haber

İstanbul Devlet Tiyatrosunda  02 -07 Mayıs 2017

İstanbul Devlet Tiyatrosunda 02 -07 Mayıs 2017

2017.05.02 00:00
| |
0
|
4032


İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta 1'i turne olmak üzere 5 yetişkin oyunu ile seyirci karşısına çıkıyor.

2  - 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı Üç Kız Kardeş, İkinci Bölüm, Kontrabas, Erkek Parkı ve Yunus Emre.

Bu haftaki oyunların kısaca konuları, bilgileri ve kastları şöyle:

Üç Kız Kardeş Cevahir Salon 1'de
Anton Çehov'un yazdığı Ataol Behramoğlu'nun çevirdiği ve Zurab Sikharulidze'nin yönetiği Diyarbakır Devlet tiyatrosu yapımı Üç Kız Kardeş 2-7 Mayıs haftasında Cevahir Salon 1'de izlenebilir. Oyunun konu ve kast bilgileri şöyle:

 Olga, Maşa ve İrina. Ağabeyleri Andrey ile birlikte küçük bir kasabada yaşayan üç kız kardeş. Yegâne hayalleri bir gün doğup büyüdükleri Moskova'ya geri dönmek. Oyun, Rusya’da ayrıcalıklı sınıfa ait bir ailenin değişen koşullar ve yeni değerler karşısında yaşadığı çelişkiler ve bireysel çöküşler üzerine kuruludur. Gerçek zamana ayak uyduramayan, mutluluğu geçmişte ya da düşlerde arayan, kendileri gibi yaşayabilmek için gereken yeteneğe sahip olmayan insanların anlatıldığı oyunda, aile üyelerinin geçmişleri ve özlemleri ön plandadır. 

Oyuncular

Birce Birsel Çağlar, Gonca Coşkun, Sevi Demirçivi, Kerem Corogil, Uğur Çınar, Mustafa Turan, Ercan Kılıçarslan, Dicle Çiçek, Hüseyin Kombaycı, Hakan Sağlam


Erkek Parkı 2 ve 3 Mayıs'ta Üsküdar Tekel Sahnesi'nde
Erkek Parkı izleyicileriyle buluşmaya devam ediyor. Sevilen oyun Üsküdar Tekel Sahnesi'nde 2-3 Mayıs'ta Üsküdar Tekel Sahnesi'nde gösterimlerine devam ediyor.  Kristof Magnusson'un kaleme aldığı, Sibel Arslan Yeşilay'ın çevirisini yaptığı oyunu Saydam Yeniay yönetirken, dekor tasarımı Behlüldane Tor, kostüm tasarımı Mihriban Oran, ışık tasarımı Önder Arık üstlendi. Oyunda Senem Cevher yönetmen yardımcısı, Günay Ertekin ise dramaturg olarak görev aldı. İlkay Akdağlı, Süleyman Atanısev, Burak Karaman ve Ali Çelik’in rol adlığı eğlenceli oyunun kısaca konusu şöyle: Üç arkadaş, bir alışveriş merkezinin kazan dairesinde her cumartesi buluşarak kafa dağıtmaya çalışır. Çok geçmeden aralarına bir acil güvenlik elemanı da katılınca bulundukları yer, tam bir erkek mahzenine dönüşür. Dört evli erkeğin eşlerini, eşlerinin alışveriş tutkularını ve onlardan nasıl sıkıldıklarını dillendirdikleri bu korunaklı mekanda bir süre sonra erkek dünyasının da ne menem bir şey olduğunu gözler önüne sermeyi başarırlar. Pizza, bira ve futbol tutkularının keyfini sürerlerken, erkeksi hırsları yüzünden işler karışır.

İkinci Bölüm Cevahir Salon 2'de
Neil Simon'ın eseri İkinci Bölüm, 20 Ekim 2015 Cevahir Sahnesi Salon 2'deki  prömiyerinin ardından, 2- 7 Mayıs  tarihlerinde aynı sahnede izlenebilecek. Karısını kaybetmenin acısını üzerinden atmaya çalışan bir erkek ve yeni boşanmış bir kadının hayatını konu alan oyunu, Hidayet Erdinç yönetiyor. Dekor Tasarımını Ethem İzzet Özbora'nın, Giysi Tasarımını Nalan Alaylı'nın, Işık Tasarımı Önder Arık'ın yaptığı oyunda Dramaturg olarak da Selen Korad Birkiye imzası bulunmakta.  Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken oyunda karakterlere Ayşen İnci, Şahin Çelik, M. Lebib Gökhan ve Veda Yurtsever İpek can veriyor.


Kontrabas Küçük Sahne'de
İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda 25 yıldır sahnelenen bir oyun, ‘Kontrabas’. Ünlü olmak, mükemmel kadını bulmak gibi arzularının hiçbirini gerçekleştiremeyen bir müzisyenin hayatı sorguladığı oyunu hem yöneten hem oynayan Metin Belgin. Oyunun Dekor Tasarımı Ethem İzzet Özbora, Giysi Tasarımı Serpil Tezcan, Işık Tasarımı ise Yakup Çartık'a ait. Bu çarpıcı oyun, 2-7 Mayıs tarihleri arasında Küçük Sahne'de izlenebilir.


Yunus Emre Küçükçekmece Sahnesi'nde
Recep Bilginer'in yazdığı ve Zafer Kayaokay  yönettiği Yunus Emre adlı oyun Küçükçekmece Sahnesi'nde buluşuyor. Oyunun Dekor Tasarımını  Şirin Dağtekin Yenen, Giysi Tasarımını Nalan Alaylı yaparken, Işık Tasarımında ise  Enver Başar imzası bulunmakta.  Oyun müzikleri Can Atilla'ya emanet edilirken, Müzik Direktörü Melikcan Zaman, Dans Düzeni Pınar Ataer ve Yönetmen Yardımcısı ise Berrin Akhasanoğlu.  Oyunda karakterlere  Erdinç Gülener, Hakan Güneri, Şebnem Dokurel Topcuoğlu, Macit Sonkan , Cem Zeynel Kılıç, Berrin Akhasanoğlu, Orhan Kurtuldu, Kaya Akarsu, Murat Yatman, Elif İşcan, Duygu Yürükçe, Meriç Atmaca, Onur Somay, Mertcan İşcan, Ender Sakallı, Alparslan Aydın, Ali Açıkbaş, Tuğrul Kızıldemir, Ercüment Ekrem Güvenç, Alparslan Çağlar, Kamil Gençtürk, Erdem Tanır, Zeynep Arslan, Taner Tunçay, Gurur Karataş, Vehbi Akıntürk, Atakan Gökoğlan can  verirken, Ahi Gençlerini Arif Boztepe, Barçın Hazar Çalış, Atakan Gökoğlan, Dervişler ve Halkı Halk Rıza Leki, Onur Somay, Aykut Söyük, Selin Erden, Gizem Genç, Çiğdem Kamir, Meriç Akay, Derya Şener, Sumru Yılmaz, Betül Doğan, Begüm Mısırlı, Nur Şülay Sevimli, Kübra Tektaş,Tuba Aydın, Turan Türeray, Nurtaç Avşar, Çisel Kuşkan, Yasemin Yıldız, Hilal Ekinci, Ezgi Bilgiçarslan, Samah Ekibini ise Çiğdem Kamir, Betül Doğan, Çisel Kuşkan, Gizem Genç, Yasemin Yıldız, Tuba Aydın, Nurtaç Avşar, Ali Açıkbaş, Barçın Hazar Çalış, Aykut Söyük, Atakan Gökoğlan, Ercüment Ekrem Güvenç, Onur Somay, Umut Aydın, Arif Boztepe, Ezgi Bilgiçarslan, Kübra Tektaş, Alparslan Aydın oluşturuyor.  24 Mart'ta Küçükçekmece DT Sahnesi'nde prömiyer yapan oyun 2-7 Mayıs haftasında aynı sahnede izlenebilir.

Anahtar Kelimeler: istdt, istanbul devlet tiyatrosu, erkek parkı, küçük sahne

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir