Haber

Godot'yu Beklerken'i Beklerken 17 Mart Pazar günü Profilo'da!

Godot'yu Beklerken'i Beklerken 17 Mart Pazar günü Profilo'da!

2019.03.14 00:00
| |
0
|
4333


Samuel Beckett'in dünyaca ünlü "Godot'yu Beklerken" oyununun Amerikalı yazar Dave Hanson'ın kaleminden çıkan yepyeni uyarlaması,


TiyatrOM Sahne Sanatları 

Samuel Beckett'in dünyaca ünlü "Godot'yu Beklerken" oyununun Amerikalı yazar Dave Hanson'ın kaleminden çıkan yepyeni uyarlaması, Newyork ve Londra'da gördüğü ilginin ardından geçen sezon ilk kez Türkiye'de tiyatroseverlerle buluştu ve 2. sezonunda da sahnelenmeye devam ediyor. TiyatrOM ekibinin Asmalı Sahne işbirliğiyle sahnelediği ve Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri'nde "Küçük Salon En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü de kazanan oyun, 17 Mart Pazar günü 19:00'da Profilo Kültür Merkezi'nde...Biletler Biletix ve sahne gişesinde (02122177097)


http://www.biletix.com/etkinlik/YYR15/TURKIYE/tr

Ekin Tunçay Turan’ın Türkçeleştirdiği ve Muharrem Uğurlu’nun yönettiği oyunda Muzaffer Yöntem, Olcay Tanberken ve Metin Kurt oynuyor. 


“Dave Hanson’un “Godot’yu Beklerken”i çıkış noktası olarak aldığı oyun eğlenceli dialogları olan ama genelde insanın içini acıtan bir oyun. Çağımız insanının iletişimsizliği, yabancılaşması, yalnızlaşması ve varoluş mücadelesi çok başarıyla verilmiş. Metni, rejisi ve oyunculuklarıyla zevkle izlenen bir oyun; ama “Godot’yu Beklerken”i bilenler için keyfi çok daha büyük. 
- Yaşar İlksavaş (DirenSanat)

Samuel Beckett’in başyapıtı, bu kez yazar Dave Hansen ile sahnenin arkasındaki yedek oyuncularla yeniden dile gelmiş, “beklemek” kavramının altı kalın kalemle çizilmiş gibi. Metin o kadar güçlü ki, oyundan sonra elime alıp okumak ve özellikle bazı diyalogların yanına yıldız koymak istedim. Muharrem Uğurlu, başarılı rejisi ve yönetmenliğiyle; Olcay Tanberken, Metin Kurt ve Muzaffer Yöntem ise, oyunculuklarıyla metni partlatmış. Açıkçası, bu oyun Godot’yu Beklerken’den daha çok sevdirdi kendini bana.
- Eda Geven (TheMagger)


Konusu:
İki talihsiz erkek oyuncu ESTER ve VAL, bir tiyatroda “Godot’yu Beklerken” adlı oyun oynanırken, oyunda görevli aktörlerin yedeği olarak sahne arkasında hazır beklemektedirler…

Hiç karşılaşmadıkları yönetmenin gelip onlara diğer aktörlerin yerine sahneye çıkacakları zamanı söylemesi umudu içindedirler. Bu gerçekleşmezse, en kötü “Oyunculardan birinin kafasına spot düşebilir, biri hastalanabilir ya da biri kovulabilir” beklentisi içinde sahneye çıkabilmeyi umarlar… Bu sırada oyunculuk, hayat, beklentiler, özlemler, hayaller vb. üzerine konuşurlar… Ancak bekledikleri yönetmen bir türlü gelmez. Sahnedeki oyuncuların kafasına spot da düşmez, kimse hastalanmaz ya da kovulmaz… Yine de beklerler… Ta ki…

Samuel Beckett’ın “Godot’yu Beklerken” adlı oyununda, oyunda görevli aktörlerin yerine sahneye çıkmayı bekleyen iki yedek erkek oyuncunun sahne arkasında yaşadıklarını anlatır. Sanata ve özellikle oyunculuğa olan tutku ve sevgilerinin ışığında; duygularını, beklentilerini, özlemlerini, kıskançlıklarını, üzüntülerini ve mutluluklarını paylaşmanın yanı sıra, aktörlerin yaşadıkları zorluklara ve gösterdikleri fedakârlıklara da değinerek çelişkiler içinde gezinirler. Hırs ve komplekslerini, beceriyle beceriksizlik arasındaki bariz uçuruma nasıl görünmez bir köprü kurup cesaretle dolaştıklarını, büyük bir keyifle egolarını nasıl kabarttıklarını da çarpıcı diyaloglarla gözler önüne sererler.

Hayatları boyunca görünmeye çalışan ama görünmez olarak kalanların umutlarını, beklentilerini, hayallerini anlatan, Samuel Beckett’ın “Godot’yu Beklerken” oyununa da göndermeler yapan oyun  absürt yapısı, son derece eğlenceli diyalog ve başarılı kurgusuyla, New York’tan sonra Londra’da da başarı kazanmış nitelikli ve özgün bir komedi."

Prodüksiyon: TiyatrOM & Asmalı Sahne
Yazar : Dave Hanson
Yönetmen : Muharrem Uğurlu
Çevirmen: Ekin Tunçay Turan
YrdYönetmen : Esin Aslan
Reji Asistanları : Sıla Başdoğan – Doğuş Akkoyunlu
Dans Koreografi : Gizem Topal
Müzik : Tristan Lohengrin – Roand Rudzits –David Flavin –OSSİ Müzik (Çiğdem Talu)
Afiş Tasarım : OlcayTanberken

Oyuncular:
Muzaffer Yöntem- Olcay Tanberken-Metin Kurt


Biletler:www.biletix.com ve sahne gişelerinde.
http://www.biletix.com/etkinlik/YYR15/TURKIYE/tr

Anahtar Kelimeler: godot yu beklerken i beklerken, tiyatrOm

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir