Sahne İnsan

"Gerçek" Oyunu Dekor Tasarımcısı; David Woodhead"

2018.12.06 00:00
| |
0
|
6482


Çocukluğumda tiyatrodan çok keyif alıyordum. Her sene Noel’de pandomim gösterisine giderdim.
 
David Woodhead // Zorlu PSM – GERÇEK oyunu Dekor Tasarımcısı
 
 Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz? Dekor ve kostüm tasarımcısı olmaya nasıl karar verdiniz?
 
Çocukluğumda tiyatrodan çok keyif alıyordum. Her sene Noel’de pandomim gösterisine giderdim. Okulda da sanat, tasarım ve tiyatro dersleri hep ilgimi çekmişti. Haliyle, hepsinin ortak noktası dekor & kostüm tasarımı bölümü oldu. The Liverpool Institute for Performing Arts’ta Tiyatro & Performans Tasarımı bölümünü tamamladım. 
 
Zorlu PSM’nin yeni prodüksiyonu “Gerçek”in dekor tasarımını üstlendiniz. Bu projeye nasıl dahil oldunuz?
 
Bugünlerde yönetmen Mehmet Ergen ile önümüzdeki sene Birleşik Krallık turnesine çıkacak “Little Miss Sunshine” adlı yeni bir müzikal projesinde birlikte çalışıyoruz. Mehmet, bana bu proje için de teklifte bulununca hemen kabul ettim. İstanbul’da çalışma şansı da beni çok heyecanlandırdı. 
 
 
Daha önce Titanic ve Broadway müzikali Evita gibi çok büyük projelerde görev yaptınız. Yeni projeniz “Gerçek” hakkında da biraz bilgi verebilir misiniz?
 
Dünyanın dört bir yanında, birçok tiyatroda çalışma şansım oldu. Değişik yerlerde çalışmayı ve yeni kültürler keşfetmeyi çok seviyorum. Zorlu PSM’deki “Gerçek” oyununun dekor tasarım süreci benim için çok keyifli geçti. Muhteşem bir oyuncu kadrosu ve birbirinden yetenekli isimlerle birlikte çalıştık; bu ekibin bir parçası olduğu için gerçekten çok mutluyum. 
 
Bu proje için nelerden ilham aldınız?
 
Oyundaki karakterler çok zengin, ayrıcalıklı hayatlar sürüyorlar. Çağdaş yaşam alanlarını araştırdım ve bir sürü değişik görsel inceledim. Oyunda birden fazla mekan olduğu için aralardaki geçişin seri ve pürüzsüz olması gerektiğinin farkındaydım. Zorlu PSM sahnesindeki teknik imkanlar çok geniş, benim için de çok heyecan verici bir fırsattı. Hareket eden, sahneye girip çıkan araçlarla pürüzsüz bir şekilde mekan değişimini sağladık. 
 
Dekor ve set tasarımı, hem yaratıcı düşünce hem de lojistik planlama gerektiriyor. Bu ikisi arasındaki dengeyi nasıl kuruyorsunuz?
Tasarımcı olarak bir işin sanatsal yönü kadar pratik yönünü de düşünmek zorundasınız. Çok sıkı deadline’larla çalışıyoruz; prömiyere kadar her şeyin hazır ve kusursuz olduğundan emin olmak zorundayız. Bu adrenalin patlamasından gizli gizli biraz zevk alıyorum sanırım.
 
 “Gerçek”i izleyeceklere önerilerinizi soralım. Dekorda özellikle dikkat etmelerini tavsiye ettiğiniz noktalar var mı?
 
Bu prodüksiyondaki dekor ve set tasarımı, her sahnede odak noktasının oyunculuklar olmasına izin veriyor diye umuyorum. Sahnede hareket eden araçların içeriden aydınlatılması benim özellikle hoşuma gidiyor; kendilerini izleyicilere yavaş yavaş belli etmeye başlıyorlar. 

Anahtar Kelimeler: david woodhead, gerçek, zorlu psm

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir