Haber

GalataPerform Üç Yeni Alan Açıyor

GalataPerform Üç Yeni Alan Açıyor

2020.12.06 00:00
| |
0
|
2010


2003 yılında Yeşim Özsoy tarafından kurulan ve geçtiğimiz günlerde Galata’daki 17 yıllık mekânına veda eden GalataPerform...

2003 yılında Yeşim Özsoy tarafından kurulan ve geçtiğimiz günlerde Galata’daki 17 yıllık mekânına veda eden GalataPerform, yolculuğuna dönüşerek devam ediyor. Salgın süreciyle birlikte yeni iletişim, eğitim ve üretim pratikleri üzerine çalışmaya başlayan GalataPerform, “YeniPerform”, “YeniMetin” ve “YeniDünya” adında üç yeni alan açıyor.

DİJİTAL BİR KÜLTÜR SANAT MEKÂNI: YeniPerform

GalataPerform; seyircileriyle ve yazar, yönetmen, tasarımcı adaylarıyla dijital platformu YeniPerform aracılığıyla buluşmaya hazırlanıyor. 75 ülkeden 440’ı aşkın kurumun başvurduğu Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Covid-19 salgını döneminde kültür sanat ve eğitim faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere açılan Uluslararası Yardım Fonu (Goethe Institute Covid Relief Fund) kapsamında desteklenmeye hak kazanan proje, dijital bir kültür sanat mekânı deneyimi sunmayı hedefliyor. YeniPerform’da; canlı ve kayıtlı videoların yayınlandığı bir kanal, atölye ve kitabevi alanının yanı sıra söyleşiler yer alacak.

ÇEVRİMİÇİ ATÖLYELER VE KİTABEVİ: YeniMetin

GalataPerform’un yeni yazarlara ve yönetmenlere açık, bağımsız bir alan oluşturma misyonundan hareketle kurgulanan YeniMetin alanındaki çevrimiçi eğitimler, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanına ulaşacak. YeniMetin’in kütüphane bölümünde ise her yıl düzenlenen Yeni Metin Atölyeleri ve Festivali kapsamında yazılan ve çevrilen oyunlar, Türkiye tiyatrosunun önemli temsilcilerinin oyun metinleri ve çağdaş tiyatroyla ilgili yayınlar e-kitap formatında satışa sunulacak. GalataPerform tarafından kurulan dijital yayın sitesi yenimetin.com’un geniş arşivi güncellenerek Habitus Kitap işbirliğiyle bu alana taşınacak. Dijital kitabevi ve eğitim programının direktörlüğünü Dr. Ferdi Çetin üstleniyor.

EKOLOJİK BIR TİYATRO ALANI: YeniDünya

Dijitalde attığı adımla birlikte doğaya da yaklaşmayı hedefleyen GalataPerform, şehrin dışında, İstanbul periferisinde kurulması planlanan YeniDünya adlı yeni mekânına da bir kapı açmaya hazırlanıyor. İsmini GalataPerform’un daima “yeni”ye kucak açan yapısından, dört farklı dilde aynı anlama gelen ‘dünya’ kelimesinden, her bir çekirdeği birbirinden farklı olan ‘yeni dünya’ meyvesinden ve geleneksel tiyatromuzda ortaoyunundaki başlıca dekor olan yeni dünyadan ilhamla alan mekân, kapsayıcılığı, çeşitliliği, sağlam kökleri ve yenilikçi bakış açısını vurguluyor.

GalataPerform’un yeni logo tasarımlarını E S Kibele Yarman, site tasarım ve uygulamasını SIM Creative & Digital üstleniyor.

Ekip, önümüzdeki dönemde dijital dünyayı ve ekolojiyi kesiştirecek hibrit eğitim, üretim ve oyun sergileme modellerini hayata geçirmek üzere özgür, eşitlikçi, kendi toprağından beslenen, doğaya ve tüm canlılara saygılı bir tiyatro alanı yaratmak için çalışmalara başlayacak.

Anahtar Kelimeler: GalataPerform

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir