Haber

Galataperform 2019 Tiyatro Sezonu

Galataperform 2019 Tiyatro Sezonu

2019.09.17 00:00
| |
0
|
2535


GalataPerform 2019-2020 sezonunu bir yurt dışı turnesi ve Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 8 ile açıyor!

GalataPerform, 2019-2020 sezonunu 2012’den beri düzenli olarak gerçekleştirdiği festivali bu sene 23 Kasım – 30 Kasım arasında düzenliyor. Festival kapsamında yeni oyunlar okunacak, İstanbul Tiyatro Festivaliyle ortaklaşa iki güne yayılacak panel dizisi ve bir okuma tiyatrosu düzenlenecek, söyleşiler ve yurt dışından gelen konuklarla etkinlikler yer alacak. Sezonu festival ve oyunun İstanbul gösterimleriyle açan GalataPerform, Eylül sonunda da Yüz Yılın Evi oyunuyla Romanya turnesine çıkıyor. 


Yüz Yılın Evi oyunu Edinburgh'dan ayağının tozuyla Romanya'ya geçiyor
Sezonda geçtiğimiz sene Berlin’de Maxim Gorki Tiyatrosunda prömiyer yapan ve İstanbul Tiyatro Festivalindeki gösterimlerinden sonra yurt içinde ve yurt dışında pek çok festival ve sahnede yer alan Yüz Yılın Evioyunu ise İstanbul’da farklı mekanlarda yer alacak. Ağustos ayında Edinburgh Fringe Festivali’nde sahnelenen ve The Times, Guardian gibi gazetelerde adından söz ettiren oyun, 25 Eylül’de Romanya’nın Piatra Neamt şehrinde gerçekleşen tiyatro festivalinde Romen seyirciyle buluşacak. 31 Ekim'den itibaren de oyun İstanbul'da Kültüral Performing Arts Sahnesinde seyredilebilir. 

Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri Devam Ediyor! 
Ocak 2020den itibaren başlayacak olan Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerine başvurular ise Ekim başında başlayacak. Bu sene Oyun Yazarlığına Giriş, İleri Oyun Yazarlığı, Yönetmenlik atölyelerinin yanı sıra Tiyatro Tekniği üzerine de bir atölye programda yer alıyor. Atölyeler altı ay süren bir programla 2020 Haziran ayına kadar devam edecek. Başvuru için iletişim: 0530 2602524 & galataperform@gmail.com 
 

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 8
Oyun Okumaları, Söyleşiler, Atölyeler ve Paneller
 

2006 yılından bu yana süregelen, yeni oyun yazarları keşfetmeyi ve çağdaş oyun yazımına alan açmayı hedefleyen Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi bu sene sekizinci defa bir festivalle Türk Oyun Yazarlığına katkıda bulunmaya devam ediyor. 

Bu Seneki Festivalin Teması Çöp!
Yeni Metin Yeni Tiyatro 2018-2019 Atölyelerinde bu yıl “Çöp” teması altında yazılan oyunlar, 23 Kasım - 30 Kasım 2019 tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. 6 adet yeni Türk oyun yazarının oyunlarının okumasının yanı sıra paneller, söyleşiler ve atölyeler düzenlenecek. Ayrıca festival kapsamında Galata ve bölgesinde yine bu tema etrafında üretilen 2 proje gerçekleşecek.

Festivalin Konuk Yabancı Yazarları İsveç ve Norveç'ten
Festivalin yabancı yazarları arasında bu sene tüm dünyada büyük yankı uyandıran #metoo hareketinin temsilcilerinden olan İsveç’li oyun yazarı Martina Montelius ve Norveç tiyatrosunda son zamanların en çok sahnelenen, Ibsen ödüllü yazarı Fredrik Brattberg ağırlanacak.

Frederik Brattberg

Oyun yazarlığını geliştirmek adına uluslararası kültürel iş birliğini de ön planda tutan ve bugüne dek İspanya, Portekiz, Rusya, Romanya, İran, Yunanistan, İskoçya, İtalya, Fransa gibi birçok ülkeden 40tan fazla oyun yazarı ve yönetmeni ağırlayan proje ve festival, bu yıl bir ilke imza atıyor ve yeni oyunlarının okumalarının yanı sıra iki panel ve bir okuma tiyatrosunu 23. İstanbul Tiyatro Festivali iş birliğinde gerçekleştiriyor. 

Martina Montelius 

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi, Türkiye’de yeni oyun yazarlarının keşfedilmesini, yazarların ilk oyunlarının profesyonel tiyatrocularla buluşmasını, hem atölye katılımcılarının hem Türkiye’deki tiyatro seyircisinin uluslararası iş birlikleri sayesinde dünyadan örneklere ulaşabilmesini sağlamaya devam ediyor.

Festival durakları arasında; Arter, GalataPerform, Kıraathane Edebiyat Evi var. 
 

* Program 1 Ekim'de açıklanacak. 
* Ücretli etkinliklerin biletleri GalataPerform sitesinden satışa sunulacak. 

Türk Tiyatro Hakkında Kapsamlı bir dizi Panel Festival Programında! 
Türkiye’de Çağdaş Tiyatro Panelleri Hakkında 
(Arter) 
28 Kasım 
14.00 - 17.00

Bu oturumda konuşmacılar 1990’lardan başlayarak Türkiye tiyatrosu üzerine teorik tespitlerde bulunacaklardır. Türkiye tiyatrosu 1990, 2000 ve 2010 olarak üç dönemde incelenecek olup on yıllık dönemlerde kesintiye uğrayan ya da dönüşen yaklaşımların izleri sürülecektir. Bu seansın temel izleği, dönemsel tiyatro yapma biçimlerinin yanında öne çıkan “oyun yazarlığı” biçimleri üzerinde konumlandırılacaktır. 
 
29 Kasım
11.30- 13.30

Bu oturumda ilk oturumda yapılan tespitler ve takip edilen izleklerin yaratıcı ve yorumcu isimlerine yer verilecektir. 
 
*Tüm paneller simultane olarak İngilizce’ye çevrilecektir.
 
Yeni Metin Yeni Tiyatro "Senenin Oyunu" İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve İstanbul Tiyatro Festivali İş Birliği ile Programda! 

30 Kasım 
15:00

2018-2019 Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerinde çıkan oyunlardan bir tanesi Senenin Oyunu olarak ilan edilecek ve okuma tiyatrosu olarak İngilizce üst yazıyla seyirciye sunulacak. Oyun okumasının ardından bu ödüle layık görülen oyun yazarına ödülü takdim edilecek.

* Ödüle kazanan yazarımız ve oyun bilgisi 1 Ekim'de açıklanacak.
 

Anahtar Kelimeler: GalataPerform, yeni metin yeni tiyatro

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir