Haber

Dostlar Tiyatrosu'ndan

Dostlar Tiyatrosu'ndan "Göçmenleeer " Geliyor!

2017.11.07 00:00
| |
0
|
4146


Belgesel tiyatro formunda tasarladığı yeni oyunu “Göçmenleeeer” tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor!
 
Usta oyuncu Genco Erkal’ın belgesel tiyatro formunda tasarladığı yeni oyunu “Göçmenleeeer” tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor! Matei Visniec’in kaleme aldığı, Genco Erkal’ın yönettiği ve Şirvan Akan, Ayşe Lebriz Berkem, Lütfi Can Bulut, Cem Çetin ve Yiğit Yarar ile birlikte rol aldığı “Göçmenleeeer”; mültecilerin, gözümüzün önünde cereyan eden hayatta kalma mücadelelerini gerçekçi, bazen de absürd bir dille sahneye taşıyor.
 
Dostlar Tiyatrosu tarafından sahneye konan “Göçmenleeeer”, 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenmesinin hemen ardından 25 Kasım 2017, Cumartesi akşamı tiyatroseverlerle buluşacak.
 
Asya’nın, Afrika’nın yoksulları denizde boğulmayı, tel örgülere takılıp ölmeyi göze alarak çoluk-çocuk, kadın-erkek demeden savaştan, sefaletten kaçıp cennet bildikleri Avrupa’ya koşuyorlar. Avrupa’nın içinde bulunduğu büyük ahlaki ikilemi düşündürmeyi amaçlayan “Göçmenleeeer”; insanın, kaderin zalim gücüyle karşı karşıya geldiği, Antik Yunan tiyatrosuna özgü bu insanlık trajedisini sahneye taşıyor. “Ülkelerimiz ölüyor, bir ülke ölmeye başladıktan sonra yapacak bir şey yoktur” diyen “Göçmenleeeer”; gezegenin bu en çok kanayan yarasının her bir boyutunu fragman fragman ele alarak durumun bir fotoğrafını çekiyor. 
 
Oyunun, Fransa’da kendisi de göçmen olarak yaşayan Rumen asıllı yazarı Matei Visniec, aynı zamanda bir gazeteci. Radio France Internationale’deki görevi kapsamında göçmenlerin, mültecilerin sorunlarıyla iç içe yaşayan Visniec “Göçmenleeeer”i; “Tiyatro bu konuların tartışılacağı bir ortam olabilir mi?” sorusundan yola çıkarak kaleme alıyor. Oyun şimdilik tamamlanarak sahneye taşınsa da yazar, sorun çözülmedikçe, ne kadar yazılırsa yazılsın oyunun eksik kalacağına inanıyor.
 
Video sanatının zenginliklerinden beslenerek çağımızın en can alıcı sorunlarından birine özgün bir anlatım dili oluşturan “Göçmenleeeer”, hem tasarım dili hem de söylemiyle seyirciyi de işin içine dahil ediyor. Matei Visniec imzalı, gerçekçi ve yer yer absürd tınılı oyun, Zeynep Irgat ve Osman Senemoğlu tarafından Türkçeleştirildi. Yönetmenliğini ve dramaturjisini Genco Erkal’ın üstlendiği “Göçmenleeeer”in sahne ve kostüm tasarımı Claude Leon’ın, video ve ses tasarımı Ümit Kıvanç’ın, müzikleri Nâzım Çınar’ın, ışık tasarımı Hakan Özipek’in, fotoğrafları ise Burcu Yetiş’in imzasını taşıyor. 
 
 
25 Kasım 2017, Cumartesi akşamı saat 20.30’da Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek olan “Göçmenleeeer”in biletleri Biletix’ten ve mekanın gişesinden temin edilebilir.  
 
Adres: Ergenekon, Halaskargazi Cd. No:35, Şişli
Tel: 0 212 246 3789   
 
“GÖÇMENLEEEER”
DOSTLAR TİYATROSU
 
 
Yazan: Matei Visniec
Çeviren: Zeynep Irgat
Osman Senemoğlu
Yöneten: Genco Erkal
Sahne Tasarımı ve Kostüm: Claude Leon
Dramaturji: Genco Erkal
Video ve Ses Tasarımı: Ümit Kıvanç
Müzik: Nâzım Çınar
Işık Tasarımı: Hakan Özipek
Görüntü Araştırma: Melih Tatlıcan
Fotoğraf: Burcu Yetiş
 
Oynayanlar (alfabetik sırayla)
Şirvan Akan
Ayşe Lebriz Berkem
Lütfi Can Bulut
Cem Çetin
Genco Erkal
Yiğit Yarar
 
Oyun Süresi
Tek Perde / 90 Dakika
 
“GÖÇMENLEEEER”
 
KASIM 2017
 
24 Kasım Cuma
25 Kasım Cumartesi
 
ARALIK 2017
 
1 Aralık Cuma
2 Aralık Cumartesi
8 Aralık Cuma
9 Aralık Cumartesi
15 Aralık Cuma
16 Aralık Cumartesi
22 Aralık Cuma
23 Aralık Cumartesi
 
*Tüm oyunlar Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek olup başlama saati 20.30’dur.

Anahtar Kelimeler: göçmenleeer, dostlar tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir