Haber

Dasdas'da  Bu Hafta (07-13 Ocak.2019)

Dasdas'da Bu Hafta (07-13 Ocak.2019)

2019.01.07 00:00
| |
0
|
4460


'DasDas', yeni yıla yoğun bir programla başladı. Metropol İstanbul’daki yeni yerinde sanatseverleri ağırlayan DasDas, ana sahnenin ardından atölye sahneleriyle

'DasDas'

BU HAFTA İKİ YENİ OYUNUN PRÖMİYERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK!

'DasDas', yeni yıla yoğun bir programla başladı. Metropol İstanbul’daki yeni yerinde sanatseverleri ağırlayan DasDas, ana sahnenin ardından atölye sahneleriyle de aynı gece birden fazla oyunla tiyatroseverleri ağırlayacak.

Erkan Avcı, Ferit Aktuğ, Özgün Aydın ve Hazal Türesan’ın rol aldığı DasDas’ın bu sezonki yeni oyunu ‘Timsah’, 7 ve 8 Ocak günleri DasDas Sahne’de, en az hayatta şahit olduklarımız kadar “tuhaf ama gerçek” bir hikayeyi anlatıyor. İngiliz mizah yazarı Tom Basden’ın, Dostoyevski’nin aynı adlı öyküsünden esinle yazdığı oyun, gösteri toplumunun sistemle el sıkışmayı seçen aktörleriyle, bir timsahın karnından “hesaplaşıyor”.

Yeni yerinde bir ana sahne ve iki atölye sahnesi ile tiyatro severlere kapılarını açan DasDas’ın bu sezon atölye sahnesine ilk olarak geçtiğimiz sezon da büyük beğeni toplayan ve yazarı Sami Berat Marçalı’ya Afife Jale ödülü kazandıran B Planı’nın ‘Yuva’ oyunu konuk oluyor. Bora Akkaş, Erol Ozan Ayhan, Özlem Zeynep Dinsel ve Saim Karakale’nin rol aldığı oyun, “Yuva nedir, neye denir?”, “Değişen enlem ve boylamlarımızla bitmeyen yuva arayışımız bir gün son bulabilir mi?” sorularının cevaplarını seyirciye sorgulatacak. ‘Yuva’, 9 Ocak’ta DasDas Atölye’de sahnelenecek.

 

DasDas’tan bu sezon yepyeni bir oyun daha… İki sihirbaz, iki oyuncu, sekiz dansçı, dramatik aksiyon, harika bir şov ve sihir dolu bir dünya! Volkan Yosunlu ve Alper Baytekin’in kaleme aldığı ve yönettiği, Burak Sanlı, Kıvanç Özkönü, Gürhan Elmalıoğlu ve Müge Boz’un rol aldığı ‘Muhteşem Danton ve Genç Arthur’un İnanılmaz Hikayesi’, 10 Ocak’ta tiyatroseverlerle ilk kez buluşacak. 10 Ocak’ta prömiyerini yapacak ve 11 Ocak’ta yeniden DasDas Sahne’de izlenebilecek bu fantastik oyun, seyircileri 1800’lü yılların sonunda Budapeşte’ye, sihirli bir dünyaya yolculuğa çıkaracak.

Şöhretinin zirvesindeyken inzivaya çekilen büyük diva yıllar sonra geri dönüyor. İzleyicilere yepyeni ve muazzam bir şarkı getirecek. Merakla beklenen ilk konser için herkes ön sıralarda yerini alacak. Afife Jale ödüllü, Türkiye’nin genç kalemlerinden Firuze Engin’in yazdığı ‘Güle Güle Diva!’ oyunu, 11 Ocak’ta DasDas Atölye’de prömiyerini yapacak. Başarılı oyuncu Selen Uçer’in tek kişilik oyununda, hastanede sırasını bekleyen bir kadın, geri dönüşün, unutuşun, kaçıp gitmenin ve başka kadınların öyküsünü anlatacak.

12 Ocak’ta DasDas Atölye’de yeniden seyirci ile buluşacak olan ‘Güle Güle Diva’ oyununun yanı sıra aynı gece DasDas Sahne’de ise sahnelenmeye başladığı günden bu yana kapalı gişe oynanan, usta oyuncu Şener Şen’in, tam 40 yıl aradan sonra yeniden Lütfü Usta rolüyle sahnede olduğu ‘Zengin Mutfağı’ oyunu tiyatro seyircisiyle buluşacak. Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansımasını anlatan Vasıf Öngören’in unutulmaz eserinde Şen’e Gizem Ergün, Onay Kaya, Uğur Arda Başkan ve Kutay Sandıkçı gibi genç oyuncular eşlik ediyor. ‘Zengin Mutfağı’ ayrıca 13 ve 18 Ocak tarihlerinde de DasDas Sahne’de seyirciyle buluşacak.

DasDas minik seyircilerini de keyifli oyunlarla buluşturuyor. Alper Baytekin’in yönettiği, Gizem Koçer ve Bağış Angigün’ün oynadığı ‘Pi Hanım’ın Tarifsiz Kurabiyeleri’ oyunu 12 Ocak’ta gündüz DasDas Atölye’de küçük tiyatroseverleri bekliyor.

Küçükler için keyifli ve bir o kadar da öğretici olan bir diğer oyun ise Alper Baytekin’in yazdığı, Sercan Özinan’ın yönettiği, Gözde Kısa ve Ozan Karabulut’un oynadığı Göçebe oyunu. 13 Ocak’ta DasDas Atölye’de sahnelenecek oyun, fırtına sonucu sürüklenerek kendini daha önce hiç görmediği bir sahilde bulan Cıbıra ile sahile kamp yapmaya gelen Cıbıro arasında geçiyor.

DasDas Sahne, 14 Ocak’ta Bernard-Marie Koltès'in yazdığı ve Rıza Kocaoğlu’nun oynadığı biriken’in 4 sezondur devam eden ve büyük beğeni toplayan oyunu “Ormanlardan Hemen Önceki Gece”yi konuk ediyor.

15 Ocak’ta DasDas’ta seyirciyi 2 keyifli oyun bekliyor. Gnom Tiyatro’nun Barış Gönenen’in yönettiği ve Ece Nur Ateş ile yazdığı, Ece Nur Ateş, Tara Demircioğlu, Yusuf Sefaoğlu ve İrem Yünsel’in oynadığı ‘Eve Dönüş’ oyunu DasDas Sahne’ye konuk oluyor.

Aynı gece DasDas Sahne’de ise geçtiğimiz sezon büyük ses getiren ‘Yakaranlar’ yeniden seyirci ile buluşuyor. Aisykhylos’un 2500 yıl önce yazdığı ve bugüne kadar dünyanın dört bir yanında seyircilerle buluşan ve geçtiğimiz sezon DasDas’ta prömiyerini yapan “Yakaranlar”, 15 Ocak akşamında “DasDas”ta sahnede olacak. İlk kez Türkçe sahnelenecek oyunda, korunma ve yardım umuduyla Argos devletine sığınma talebinde bulunan 50 genç ve cesur kadının hikayesi anlatılıyor.

Dünya tiyatrosunun ölümsüz isimlerinden Anton Çehov’un “Moskovalı Hamlet’im” dediği DasDas’ın yeni oyunu ‘Ivanov’, geçen haftaki prömiyerinin ardından 16 ve 17 Ocak’ta yeniden DasDas Sahne’de izleyici ile buluşuyor. Şehsuvar Aktaş, Tansu Biçer ve Tülin Özen gibi usta oyuncular ile genç bir oyuncu kadrosunu buluşturan oyunda, Çehov’un bütün oyunlarında tanık olduğumuz “kendine acıma” ve “kendi yok oluşunu hazırlama” temaları ön plana çıkıyor.

Aynı zamanda 16 Ocak’ta DasDas Atölye’ye Ceren Ercan'ın yazdığı Türkiye üçlemesinin (Seni Seviyorum Türkiye, Berlin Zamanı, Tahran Rüyası) ikinci oyunu olan "Berlin Zamanı" konuk oluyor. Alman yönetmen Frank Heuel tarafından hem İstanbul'da hem de Bonn'da eş zamanlı olarak sahnelenen oyun, Berlin ve İstanbul sokaklarında üç gencin izini sürüyor. Onları İstanbul’dan uzaklaştıran atmosfer ile Berlin sokaklarındaki yolculuklarını iç içe anlatıyor.

TwoTwo Production’ın Paole Genovese'nin 'Muhteşem Yabancılar' adlı filminden sahneye uyarlanan ve 22. Afife Ödülleri'nde Canan Atalay'a "Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu" ödülünü kazandıran "Mutluyduk Belki Bugüne Kadar", 17 Ocak’ta DasDas Atölye’de seyirciyle buluşuyor. Ahmet Sami Özbudak’ın yönettiği oyunun kadrosunda Giray Altınok, Canan Atalay, Faruk Barman, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Gökçe Eyüboğlu, Fehmi Karaarslan ve Deniz Karaoğlu yer alıyor.

David Ives’in yazdığı, Ersin Umut Güler’in hem yönetip hem de Pervin Bağdat ile oynadığı ‘Kürklü Venüs’ oyunu 18 Ocak’ta DasDas Atölye’de tiyatroseverler ile buluşuyor. Büyülü bir atmosfer içinde, oyun içinde oyun kurgusu ile yazılmış ve sürpriz finali ile dikkat çeken Kürklü Venüs'te oyuncular farklı karakterleri oynayarak rolden role girerler. Bu karakter değişimleri onları yüzleşilmesi gereken pek çok soruyla karşı karşıya bırakacaktır.

DasDas biletleri Biletix’te satışta!

Bilet Satış: www.biletix.com

Detaylı Bilgi: www.dasdas.com.tr

Anahtar Kelimeler: dasdas, dasdas sahne

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir