Eğitim

"Bir Hayal Bir Oyun" yarışması ile geleceğin tiyatrocularının yetişmesine katkıda bulunuyor

2016.07.05 00:00
| |
0
|
3206


Zorlu Holding yepyeni bir proje ile çocukların hayal gücünü harekete geçirecek. “Bir Hayal Bir Oyun” Yarışması ile çocukların hayalleri tiyatro sahnesinde hayat bulacak.

Zorlu Holding yepyeni bir proje ile çocukların hayal gücünü harekete geçirecek. “Bir Hayal Bir Oyun” Yarışması ile çocukların hayalleri tiyatro sahnesinde hayat bulacak.

 


Zorlu Holding “Bir Hayal Bir Oyun” yarışması ile geleceğin tiyatrocularının yetişmesine katkıda bulunuyor

 


Küçük bir işletmeden dev bir holding yaratan ve kendine olan inancını, “Hayallerine Hayat Ver” marka sloganı çerçevesinde kurgulayarak toplumun tüm kesimlerine yönelik farklı projeler geliştiren Zorlu Holding, hayallerinin peşinden koşmak isteyen insanlara ilham vermeye devam ediyor. Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla 13 yıldır çocuklara ulaşarak hayal dünyalarını renklendiren Zorlu Holding, bu tecrübe ile şimdi de çocukların yeteneklerini fark etmelerini sağlayarak onları cesaretlendirmek ve özgüvenlerini artırmak üzere, “Bir Hayal Bir Oyun” adlı yarışmayı başlatıyor.

 

Kazananı alanında uzman üyelerin yer aldığı jüri belirleyecek

Projeye Türkiye’nin dört bir yanından, 2016-2017 yılında üçüncü veya dördüncü sınıfta okuyacak öğrenciler, hayal güçleri ile yazacakları “yolculuk” temalı özgün hikâyelerle katılabiliyor.

 

Tiyatro oyuncuları, tiyatro yazarları, akademisyenler, kitap yazarları gibi sanat dünyasında duayen olarak bilinen önemli isimlerden oluşan jüri tarafından yapılacak değerlendirme ile seçilen eser, uzman tiyatro yazarları tarafından senaryolaştırılarak bir tiyatro oyununa dönüştürülecek ve ardından sahneye taşınacak.

 

Dereceye giren üç eserin sahibine “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”

Yarışmada dereceye giren hikayeler birbirinden değerli ödüllere sahip olacak. Dereceye giren ilk 3 esere sırasıyla 10 bin TL, 5 bin TL ve 3 bin TL’lik para ödülü verilirken; 3 hikâyenin sahibi de “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”ne katılarak hikâye yazımı konusunda temel becerilerini geliştirecek. Çocuklar “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi ile bir hikâyenin unsurları, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması, yaratıcı yaklaşımlar konusunda bilgi edinirken, metinlerini yazarken her şeyin hayal kurmakla başladığı, yaratıcılıklarını daha iyi ortaya koyabilmeleri için içgörü kazanmaları gerektiği konusunda bir farkındalık yakalamış olacaklar…

 

Seçilen eser, Dünya Tiyatro Günü’nde sahnede

Yarışmada birinci seçilen eserden yola çıkılarak hazırlanacak tiyatro oyunu, Aydın Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinden oluşan amatör bir tiyatro ekibi tarafından 27 Mart 2017 tarihinde, Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek. Böylece, çocukların hayallerindeki kahramanlar tiyatro ile hayat bulmuş olacak.

 

Son başvuru tarihi 31 Temmuz

Yarışmaya katılmak isteyen çocukların 31 Temmuz 2016 tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Başvurular Zorlu Holding’in web sitesindeki www.zorlu.com/birhayalbiroyun linkinden yapılabileceği gibi, hikayeler posta yoluyla da paylaşılabilecek. Yedi kişilik jürinin yapacağı değerlendirmenin sonunda kazananlar, 31 Ağustos 2016'da açıklanacak. Okulların açılması birlikte de tiyatro oyununa dönüştürülecek en başarılı hikaye kamuoyuna duyurulacak.

Anahtar Kelimeler: zorlu center, zorlu psm

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir