Festival

Bergama Tiyatro Festivali Yoğun İlgi İle Karşılandı

Bergama Tiyatro Festivali Yoğun İlgi İle Karşılandı

2021.08.31 00:00
| |
0
|
3514


26 - 29 Ağustos tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi...

26 - 29 Ağustos tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, Bergama Kültür ve Sanat Vakfı (BERKSAV), Bergama Ticaret Odası (BERTO) ile Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle BERaBER ve 3dots tarafından gerçekleştirilen Bergama Tiyatro Festivali, sanatseverlerin yoğun ilgisi ile katıldı. 6 bini aşkın kişinin izleyici olarak takip ettiği festival süresince ulusal ve uluslararası 25 oyun sahnelendi. Festival boyunca sanatseverlere, ulusal ve uluslararası oyunların yanı sıra paneller ve atölyeler ile dolu dolu ve keyifli bir program sunuldu.

 

Bergama Tiyatro Festivali yoğun ilgi ile karşılandı. Toplam 4 gün süren festival kapsamında, katılımcılara Bergama’nın simgeleşmiş mekânlarında özel bir seyir deneyiminin yanında; kültür, sanat, tarih ve güncel olayların performans sanatları aracılığıyla tartışmaya açıldığı bir atmosfer sunuldu.

Direktörlüğünü Öner Eren Arıkan’ın üstlendiği festival programı; sahnesinden ve uluslararası seçkisinin yanı sıra yerelleşme odağının bir parçası olarak bölgeden de oyun ve performanslara da yer verirken; amatör-profesyonel tiyatro üreticileri için sektörleşme süreçlerine katkı sağlayacak bir ortam hazırlanması, sosyal ve kültürel yaşama erişim hakkının herkese eşit sunulması, çocukların ve gençlerin katılımının arttırılması gibi 4 temel mesele odağında şekillendi. Bergama’nın eşsiz doğası ve tarihi ile bütünleşen festival programında Sahnesinden, Dünyadan, Bergama’dan, Bölgeden, Çocuklar İçin, Festivale Özel ve Yan Etkinlikler olmak üzere 7 başlıkta seçkiler, atölyeler, paneller katılımcılar ile buluştu.

Sahnesinden başlığında; Bir Baba Hamlet (Baba Sahne), Demiryolu Hikâyecileri (Kumbaracı50), Fü (Tiyatro Terminal), Herkes Kocama Benziyor (Kadıköy Emek Tiyatrosu), İşgüzar Bir Tekerrür (Tiyatro Peron), Sesin Resmi (Dot Tiyatro), Taşıdıklarımız (Çıplak Ayaklar Kumpanyası), Vahşet Tanrısı (DasDas) oyunları festival süresince izleyicilerin yoğun ilgisi ile karşılandı.

Dünyadan Seçkiler başlığında; Mandala - David Somlo (Macaristan) ile Petite Mécanique Humaine - Cie Kontamine (Fransa) bu yılki festival programında yer aldı.

Bergama'dan başlığında; Adam Adam (Eyüp Gülmez), Bir Delinin Hatıra Defteri (BERKSAV Oda Tiyatrosu), Modern Doğaçlama Tiyatro Gösterisi ve Psikoz 4.48 (Bora Çınar) performansları da festival programındaydı.

Bölgeden başlığında ise Rüya /Şeyh Bedreddin Destanı (Heybe Tiyatro) ve Parşömen (Proje Difüzyon) oyunları izleyici ile buluştu.

Çocukların katılımı da arttırmayı hedefleyen festivalde bu yıl Bir Karagöz Oyunu / Yalancı Sahici (Şeyler Kukla ve Obje Tiyatrosu), Gülmeyen Kral (Mozart PSM), Masal Masal İçinde (Semaver Kumpanya), Yamuk Yemek (Moda Sahnesi) ve Yumurtadan Çıkan Fil (Atta Festival) oyunları Çocuklar İçin başlığı çerçevesinde çocuk izleyiciler ile buluştu.  

Bergama Stereo Bergama + Davul Geri Adım (Cevdet Erek) ve Uzak (Mekan Artı Berlin) performansları Festivale Özel kategorisinde yer aldı.

Uzak oyununda Bergama, Bergama sokakları, caddeleri, tarihi alanları oyun mekanına dönüştü.  Seyirciler kulaklıklar aracılığıyla, Bergama’nın Kale Mahallesi’nde, geçmişle gelecek arasında “tek seyirciye özel” olarak kurgulanmış bir serüvene katıldı.

Hareket noktası olarak aldığı Büyük Bergama Sunağı’nı sesli mimari ve performanslar ile yeniden yorumlayan Cevdet Erek, bu yorumların ilki olan Bergama Stereo’yu 2019'da Ruhrtrienale kapsamında Bochum'da ve Berlin’de Hamburger Bahnhof Müzesi'nde sergilemişti. Sanatçı projenin Bergama'da gerçekleşen uzun soluklu olması planlanan devamının ilk adımları festivalde sergilendi.

Festival süresince Yan Etkinlikler başlığı altında paneller, alana dair atölyeler, yürüyüşler, çocuklar için atölyeler ve somut olmayan kültürel miras atölyeleri ise festivalin 4 temel konusu sektörleşme, yerelleşme, çocukların, gençlerin ve engellenen bireylerin kültür & sanata katılımı çerçevesinde kurgulandı.

Sürdürülebilir, paylaşan ve dönüşen bir festival hayaliyle 3 yıl aranın ardından yeniden merhaba diyen Bergama Tiyatro Festivali, 6 bini aşkın izleyicinin yoğun ilgisi ile sona erdi.

Festivali Yakından Takip İçin

https://bergamatiyatrofestivali.com

https://www.instagram.com/bergamatiyatrofestivali/

https://www.facebook.com/bergamatiyatrofestivali

https://twitter.com/bergamatf

Anahtar Kelimeler: bergama tiyatro festivali

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir