Haber

Ben Fidel Ayakta Alkışlandı

Ben Fidel Ayakta Alkışlandı

2024.02.15 00:00
| |
0
|
2050


Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro ve Küba Devrimi’ni konu alan BEN FİDEL isimli tiyatro oyunu...
 
Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro ve Küba Devrimi’ni konu alan BEN FİDEL isimli tiyatro oyunu, 11 Şubat 2024 akşamı seyirciyle buluştu.
 
Ayakta alkışlanan BEN FİDEL, 2016 yılında doksan yaşındayken aramızdan ayrılan Fidel Castro’nun yaşamını ve Küba Devrimi’ni anlatıyor. Fidel Castro’nun hayatına değinmekle kalmayan oyun, Küba Devrimi’nin mimarları Che Guavera, Camilo Cienfuegos, Raul Castro ve Celia Sanchez gibi efsanevi isimlere de değiniyor.
 
Anlatıların geri planında ise 20. Yüzyıl’ın önemli olaylarına da görmek mümkün. ABD’nin Domuzlar Burnu Çıkarması, Füze Krizi, Soğuk Savaş, ağır ambargo, SSCB’nin dağılması ve emperyalizmin kıskacına rağmen özgür ve bağımsız bir Küba yaratan Fidel Castro’nun yer yer öz eleştiri de yaptığı oyunda, her şeye rağmen sınıfsız, adil ve sosyal bir ülke yaratmış olduğuna tanıklık ediyoruz.
 
Dünyada Fidel Castro üzerine yapılan ilk tek kişilik oyun olma özelliğini de taşıyan BEN FİDEL oyununda, zengin bir çiftlik sahibinin oğlu olarak dünyaya gelen ve ayrımcılığa, eşitsizliğe başkaldırarak tüm dünya emekçilerinin ve yoksulların sözcüsü olan Fidel Castro’yu başarılı oyuncu Tolga Pancaroğlu canlandırıyor.
 
Sömürüye, emperyalizme, küreselleşmeye ve kapitalizme karşı ömrü boyunca savaşarak ABD’nin burnu dibinde özgür bir sosyalist ülke yaratan Fidel Castro’yu canlandıran Tolga Pancaroğlu’nun hiç düşmeyen temposu ve etkileyici performansı dakikalarca ayakta alkışlandı. 
 
BEN FİDEL’in yazar ve yönetmenliğini, tiyatro severlerin Çapkının Düşü ve Köprüden Önce Son Çıkış oyunlarından bildiği Onur ERBİLEN yaparken, Fidel Castro’ya ise tiyatro ve televizyonlardan tanıdığımız Tolga PANCAROĞLU hayat veriyor.  
 
Glow Medya ve Tiyatro Kavuk iş birliğiyle gerçekleştirilen BEN FİDEL oyunu “üçüncü bir yol var!” sloganıyla İstanbul ve tüm Türkiye’de seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. 
 
17 Şubat Silivri Önder Yılmaz Sahnesi
22 Şubat Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi
1 Mart Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi CKM
15 Mart Bursa Sanat Mahal 
17 Mart Kadıköy Baba Sahne 
 
 
BEN FİDEL
  
Yazan & Yöneten: Onur ERBİLEN
Oynayan: Tolga PANCAROĞLU
Uygulayıcı Yapımcı: Cenk OYGUR 
Dramaturg: Ozan ÇOBANOĞLU
Afiş Tasarım: Ali KOYUNCU
Fotoğraf: Volkan ERKAN
Işık: Abdullah AKBAŞ
Asistan: Melis Dilruba KENDİRLİ 
Yapım: Glow Medya & Tiyatro Kavuk 

Anahtar Kelimeler: ben fidel, Tolga Pancaroğlu, onur erbilen

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir