Haber

BBŞT'den Saatleri Ayarlama Enstitüsü

BBŞT'den Saatleri Ayarlama Enstitüsü

2021.06.08 00:00
| |
0
|
1140


Pandemi süresince tiyatromuzu hareketlendirmek, üzerimizdeki ölü toprağını atmak için şartları zorlayarak yeni bir oyun sahnelemek ihtiyacındaydık. ...

BORNOVA BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU

Saatleri Ayarlama Enstitüsü 

 

Eser : Ahmet Hamdi Tanpınar
Uyarlayan ve Yöneten : Ant Aksan
Oynayan : Gülin Özkan
Müzik : Gökay Kaçanoğlu
Sahne Tasarımı : İlker Şahin
Işık Tasarım : Engin Doğan
Işık Uygulama : Ercan Gülmez
Genel Sanat Yönetmeni : Onur Erdoğan

 Oyunumuz Üzerine Birkaç Söz   
Pandemi süresince tiyatromuzu hareketlendirmek, üzerimizdeki ölü toprağını atmak için şartları zorlayarak yeni bir oyun sahnelemek ihtiyacındaydık. Koşullar gereği mümkün olduğunca az kadrolu bir çalışma olmalıydı bu. O yüzden tek kişilik oyun fikriyle yola çıktık. 

İçinde bulunduğumuz döneme de ışık tutan, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘’ Saatleri Ayarlama Enstitüsü‘’nü bir uyarlamayla sahneleyebilir miyiz diye düşündüğümüzde aslında çalışmaya da başladık. 

Saatleri Ayarlama Enstitüsü bir başyapıt, mükemmel bir roman…

Dramaturgisini yaparken, tek bir anlatımla ayrıntıların kaybolacağı endişesiyle, romanı üç bölüme ayırdık. Üç saatlik bir sahneleme ile üçleme devamlılığı içerisinde çalışmaya başladık. Her bölüm birer saatlik gösterimle seyirci ile buluşurken, pandemide bu farklı çalışmayı da deneyimlemek istedik.  İlki zaten romanında bölüm adı olan ‘’Büyük Ümitler’’…  İkincisi ise ‘’Küçük Hakikatler’’ ile devam edecek… Üçüncü bölüm Türkiye’nin dün ve bugün hiç değişmeyen yönlerini anlatırken, biraz da mizahını içinde taşıyan, keyifli bir çalışma olacak. 

Toplum içindeki avantacılığı, kolay yoldan zengin olma hayallerini, biraz doğu, biraz batı etkisini birlikte örerek, bizim hikayemiz olduğunu göstermeye çalıştık.
Doğrusunu söylemek gerekirse pandemi sürecinde yeni oyun çalışmak gerçekten yorucu ve bir o kadar da heyecan vericiydi. Her ne kadar zor ve riskli koşullar altında olsa da, ilk bölümünü sahnelediğimiz oyunumuz ve bütün bu süreç, bize çok iyi geldi…                     

Umarız siz sevgili izleyicilerimize de iyi gelir.

Oyun Gün ve Saati:
15 Haziran Salı 20.00
23 Haziran Çarşamba 20.00
Biletler : Biletinial

Anahtar Kelimeler: saatleri ayarlama enstitüsü, bornava belediyesi şehir tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir