Haber

Aksak İstanbul Hikayeleri Barselona'da!

Aksak İstanbul Hikayeleri Barselona'da!

2017.06.28 00:00
| |
0
|
5674


Bu anlamda 41incisi gerçekleşecek festivalde ilk kez bir Türk yazarının oyunu programda Katalan bir ekip tarafından sahnelenecek.

Yeşim Özsoy'un "Aksak İstanbul Hikayeleri" adlı oyunu Barselona'nın Avrupa festivalleri arasında önemli bir yere sahip uluslar arası GREC Fesitvali kapsamında 13 Temmuz'da prömiyer yapacak. 

Bu anlamda 41incisi gerçekleşecek festivalde ilk kez bir Türk yazarının oyunu programda Katalan bir ekip tarafından sahnelenecek. 

Yeşim Özsoy ayrıca prömiyer için gideceğin Barselona'nın La Sala Beckett Tiyatrosunda yine Türkiye tiyatrosu adına bir "ilk" olarak oyun yazarlığı alanında üç günlük bir atölye verecek. 

Ekte oyun ve festival hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

http://lameva.barcelona.cat/grec/en/programa/histories-distanbul-contrapeu

http://www.teatrelliure.com/ca/programacio/temporada-2017-2018/histories-distanbul-contrapeu    

http://www.salabeckett.cat/en/curs/from-the-unconscious-to-the-page/    

Basın İletişimi: 0530 2602524 -- Buğra Şükrü Akkemik 

Türk Tiyatrosu ve Oyun Yazarlığı Adına Önemli Gelişme!


Yeşim Özsoy’un “Aksak İstanbul Hikayeleri” adlı oyunu Barselona’da Sahneleniyor…


Yeşim Özsoy'un Afife Ödüllü oyunu Aksak İstanbul Hikayeleri "Històries d'Istambul, a contra peu" adıyla 13 Temmuz’da, İspanya’nın Barselona şehrindeki GREC Festivali'nde prömiyer yapacak. Festival kapsamında ilk kez bir Türk oyun yazarının oyunu Katalan bir grup tarafından sahneleniyor. 

Yeşim Özsoy’un 2004 yılında yazıp yönettiği ve prömiyerini, Mayıs 2004’te 14. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleştirdiği "Aksak İstanbul Hikayeleri", 2006 Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde Cevat Fehmi Başkut En İyi Yerli Oyun Yazarı Ödülüne layık görülmüştü. 

Katalan tiyatro yapım şirketi Velvet Event S.L. ve GREC Festivali ortak prodüksiyonu olarak sahnelenen oyun, Barselona’nın en önemli tiyatrolarından Teatre Lliure’de Katalanca oynanacak ve 13-16 Temmuz tarihlerinde her akşam saat 21:00da sahne alacak. http://www.teatrelliure.com/ca/programacio/temporada-2017-2018/histories-distanbul-contrapeu

Yurt dışında, Türk oyun yazarlarının görünürlüğü ve bilinirliği açısından çok önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilecek oyunun, İstanbul’dan hikayeler üzerine kurulu olması ise festival programı dahilinde ayrı bir ilgi çekmekte.  

La Sala Beckett Tiyatrosu’nda İlk Defa Bir Türk Oyun Yazarı Atölye Verecek. 
Festival için Barselona’ya gidecek olan Yeşim Özsoy, ayrıca Barselona’nın en önemli oyun yazarlığı merkezi La Sala Beckett Tiyatrosu’nda 10-12 Temmuz tarihleri arasında oyun yazarlığı atölyesi verecek. Üç gün boyunca günde altı saat sürecek ve İngilizce olarak verilecek atölyenin başlığı “Bilinç Altından Kağıda Oyun Yazarlığı Atölyesi”. La Sala Beckett Tiyatrosu’nda atölye verenler arasında Simon Stephens ve Maria Salzmann gibi dünyaca ünlü oyun yazarları ve Katalan yazarlar var. Bu anlamda bu tiyatroda ilk kez bir Türk oyun yazarı atölye verecek. http://www.salabeckett.cat/en/curs/from-the-unconscious-to-the-page/

 

 


Aksak İstanbul Hikayeleri / "Històries d'Istambul, a contra peu"
Yazan: Yeşim Özsoy 
Dramaturji: Carles Batlle 
Çeviri: Carles Batlle ve Yıldıray İleri 
Yöneten: Joan ARQUÉ SOLÀ
Oyuncular: Mercè Aránega / Francesc Ferrer / Elena Fortuny / Carles Gilabert / Jordi Martínez / Magda Puig
Dekor ve Işık Tasarımı: Adrià Pinar 
Kostüm Tasarımı: Rosa Lugo 
Müzik: Nuu
Yardımcı Yönetmen: Andreu Martínez 
Teknik Direktör: David Pascual 
Prodüksyiyon: Carles Manrique (Velvet Events) 
Dağıtım: Elena Blanco (Magnetica Management)
http://lameva.barcelona.cat/grec/en/programa/histories-distanbul-contrapeu

GREC Festivali Hakkında 
GREC Festivali, Barselona’nın bu sene 41incisi yapılacak olan ve içinde dünyadan ve İspanya’dan tiyatro, dans, müzik, sirk ve başka gösteri sanatlarını içeren ana etkinliği olmanın yanı sıra Avrupa Festivalleri arasında da önemli bir yere sahip. Festivalin başlığı programında yer alan ana sahnesinden kaynaklanıyor. Şehrin merkezinde yer alan GREC Tiyatrosu 1929dan beri şehrin ana sahnesi olarak yer alan bir açık hava tiyatrosu. 

Aksak İstanbul Hikayeleri Hakkında
Aksak İstanbul Hikayeleri Osmanlı müziğindeki "aksak ritim" ögesinden yola çıkılarak yazılmıştır. Osmanlı müziğindeki aksak ritmin ses, metin ve oyunculuk üzerinde yapılandırılmasını eksen alan çalışmada müziğin ritmindeki bu aksamanın eski bir Osmanlı başkenti olan İstanbul'un 2004 yılındaki şehir hayatına yansıması anlatılmıştır. Birbiriyle bağlantılı 12 ayrı karakter ve onların parçalanmış 12 farklı monoloğundan oluşan oyun, Yeşim Özsoy'a ile Lions Halk Jürisi 2005 Yenilikçi Tiyatro Ödülü'nü kazandırmıştır. Hikayelerin iç ritmi ve bir araya gelişleri Türk Sanat Müziği'nde "aksak" olarak adlandırılan ritim sistemine öykünmektedir. "Aksak İstanbul Hikayeleri", akma/aksama, simetri/asimetri, uyum/uyumsuzluk gibi kavramlardan yola çıkılarak aksaklığın uyumu üzerine yapılmış bir yorum niteliğindedir. 

Yurt dışı Gösterimleri 
Oyun, 2005 yılında Köln'de gerçekleştirilen Türk-Alman Tiyatro Festivali kapsamında Studiobühne Köln'de de seyirciyle buluşmuştur. 2010da Fransız Kültür ve İKSV işbirliğiyle Fransa'da gerçekleştirilen "Saison de la Turquie" (Türkiye Mevsimi) etkinliklerinde, Maison des Metallos sahnesinde, Cynthia Gava yönetiminde okuma tiyatrosu olarak sahnelenen oyunun çevirisi Bal Onaran ve Mark Levitas tarafından yapılmıştır. Oyun ayrıca 2012 yılında Lüksemburg’da Sınır Tanımayan Metinler Festivali kapsamında Kulturfabrik Kültür Merkezi’nde ve Fransa’da okuma tiyatrosu olarak Fransız yönetmen Jean Boillot tarafından sahnelenmiştir.

Yeşim Özsoy Hakkında
Yazar, yönetmen ve oyuncu Yeşim Özsoy, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okurken Şahika Tekand ile oyunculuk çalıştı. Bu sırada tek kişilik şiirsel metinler kurgulamaya ve bunları performans olarak sahnelemeye başladı. Eğitim için Amerika'ya gitti. New York'ta bir süre Columbia Üniversitesi, Sarah Lawrence Koleji gibi okullardan oyunculuk, yazarlık, teori ve yönetmenlik dersleri aldı. Chicago'da Northwestern Üniversitesi’nde disiplinler arası bir bölüm olan Gösteri Araştırmaları Tiyatro Teorisi bölümünden lisans üstü diplomasını aldı. Tezi, Osmanlı Gösteri Sanatlarının Türk Tiyatro Tarihi Yazımındaki Yeri üzerineydi. Amerika’da kaldığı süre içinde Kırmızı Elma ve/veya Diğer Şeyler, Düşüş ve Oto-Türk adlı performanslarını  New York, Chicago ve İstanbul’da farklı mekânlarda sahneledi. 

Ocak 2002'de Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nu, 2003’te “çağdaş gösteri sanatları için özgür bir alan” olarak tasarladığı GalataPerform’u kurdu. 2002den beri aralarında Aksak İstanbul Hikayeleri, Yüzyılın Aşkı, Noter, Ev-Kakofonik bir Oyun, Aşk ve Faşizm, Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı gibi oyunların sayılabileceği yirmiye yakın oyun yazdı. Halen kendi yazıp yönettiği oyunları sahnelemenin dışında son yıllarda yine kendi kurduğu ve genel sanat yönetmenliğini üstlendiği Türkiye’nin en önemli Oyun Yazarlığı projesi Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi’nden yetişen oyun yazarlarının da oyunlarını sahnelemekte. Bunlar arasında 2010 yılında Afife Ödülleri’nde beş dalda aday olan İz sayılabilir. 

Oyunları İtalyanca, Almanca, Fransızca, Katalanca, Rusça ve İngilizce’ye çevrilmiştir. Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi dahilinde yeni oyun yazarlarının yetişmesi, oyunlarının sahnelenmesi ve yayınlanması konusunda çalıştı. Yine bu proje kapsamında Türkiye’nin tiyatro kitapları alanında ilk dijital sitesi olan ve kendi oyunlarının yanı sıra Türk ve yabancı oyun yazarlarının oyunlarının yer aldığı yenimetin.com’u kurdu. “Oyunlar ve Diğer Şeyler” (2008),  “Yeni Metin Yeni Tiyatro” (2009) adlı iki kitabı bulunmaktadır. “Uygunsuz”  ve “Yeşil Cin” adlı iki şiir kitabı yasakmeyve yayınlarından çıkmıştır. Halen GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni olarak proje, oyun ve atölye çalışmalarını devam ettirmektedir. 

Anahtar Kelimeler: aksak istanbul hikayeleri, galataperform, barselona

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir