Festival

1. Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri Başlıyor!

1. Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri Başlıyor!

2016.10.05 00:00
| |
0
|
3980


İzmir, adına yakışacak eşsiz bir tiyatro festivaline daha kavuşuyor.


ÖZEL TİYATRO TARİHİNİN UNUTULMAZ EMEKÇİSİ ANISINA DÜZENLENEN; “1. ALAİTTİN ERASLAN TİYATRO GÜNLERİ” İZMİR’DE BAŞLIYOR!
 
Türkiye’nin Özel Tiyatro tarihine ismini altın harflerle yazdıran ve 2013 yılında aramızdan ayrılan Alaittin Eraslan anısına düzenlenen, “1. Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri”  9-31 Ekim 2016 tarihleri arasında  İzmir’de gerçekleştirilecek!
 
İzmir, adına yakışacak eşsiz bir tiyatro festivaline daha kavuşuyor. Özel tiyatro tarihinin unutulmayacak isimleri arasında yer alan Alaittin Eraslan anısına, İzmir’de  “1.Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri” düzenleniyor. 9-31 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivale, Türkiye’nin en önemli tiyatroları destek vererek, oyunlarıyla sahne alacaklar. 
 
Dostlar Tiyatrosu’nun yaşayan efsanesi Genco Erkal, “Yaşamaya Dair” ve “Bir Delinin Hatıra Defteri”yle, Oyun Atölyesi’nin karizmatik kurucusu Haluk Bilginer, “Pencere”siyle, Türkiye’nin en dinamik sanatçılarının oluşturduğu Moda Sahnesi Caner Cindoruk’un başrolünde olduğu “Torun İstiyorum” ile, Tiyatro İstanbul Levent Üzümcü’nün “Anlatılan Senin Hikayendir” isimli eseriyle, ve Tebdil-i Mekan Sumru Yavrucuk’un “Shirley”siyle, Alaittin Eraslan’ın ismini anıyor.
 
Bir birinden değerli oyunların yanı sıra Alaittin Eraslan’ın kurucusu ve isim babası olduğu, Türkiye’nin en özgür tiyatrosu olan Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu; “Bütün Kadınların Kafası Karışıktır” oyunu da İzmirli tiyatroseverler’le buluşacak. Ece Temelkuran’ın aynı adlı eserinden Seray Şahiner’in uyarladığı, Selen Uçer’in yazıp yönettiği oyunda; Deniz Çakır, Şebnem Sönmez, Zeynep Kankonde, İpek Türktan Kaynak ve Kadir Çermik rol alıyor. Günay Karacaoğlu’nun  on sezondur aralıksız oynadığı, Alaittin Eraslan’ın ilk göz ağrılarından biri olan  tek kişilik oyun “Basit Bir Ev Kazası” ve Perdeci Oyuncuları ile  Aysa Prodüksiyon’un ortaklaşa sahneye koydukları, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın birlikte rol aldıkları “Adalet, Sizsiniz” de bu festivalde seyircilerle buluşuyor.
 
Türkiye’nin en değerli tiyatro sanatçılarının oyunlarını, İzmirli tiyatroseverlere buluşturmayı hedefleyen “1. Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri”; 9 Ekim 2016 tarihinde Genco Erkal ve Tülay Günal’ın sahneledikleri “Yaşamaya Dair” isimli oyunu ile başlayacak. Oyunlar Güzelbahçe Kültür Merkezi, Karşıyaka Açıkhava Tiyatrosu, Tepekule Kongre Merkezi, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat gibi salonlarda sahnelenecek.
 
Unutulamayacak isimlerden unutulmayacak performanslar, 9-31 Ekim 2016 tarihleri arasında Alaittin Eraslan için sahnelenecek. Festival kapsamındaki oyunlar ile ilgili detaylı bilgi ve festival programı; Biletix ve salon gişelerinden temin edilebilir. 

Bilgi için:  

 aysaorg.com
                   

biletix.com
                   

facebook.com/aysatiyatro/

 

 

Anahtar Kelimeler: alaittin eraslan, festival, tiyatro

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir