Haber

 Tiyatro Sahnemize Sahip Çıkamadık

Tiyatro Sahnemize Sahip Çıkamadık

2017.04.02 00:00
| |
0
|
5162


Tiyatromuza Sahnemize Sahip çıkmak ve elimizde tutmak için çok uğraştık.

Sahnemizi açık tutmak için olmayacak işler yaptık. Fakat nafile. Şer odaklarına bu kadar dayanabildik. Çünkü bizden kişiliğimizi, kimliğimizi teslim almak istediler. Bunu kabul edemezdik. İşte Orada dur dedik.  Bizi açlıkla terbiye etmeye kalktılar. Asla dedik. Tüm kuşatmalara karşı direndik. Bizler emeğin onuruyla var olan ve bu varlığımızı asla kimseye teslim etmeyen bir kimlik ve kişilikle var olduk. Bu varlığımızı da ne pahasına olursa olsun kimseye teslim etmeyiz.


Tüm bu nedenlerden dolayı kısa bir zamanda bir çıkış yolu bulamazsak Su Gösteri Sanatları Sahnesini Kapatmak zorunda kalacağız. Böyle bir cümleyi kurmak  bile ne kadar acı verici  olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ama durum maalesef böyle.

Tiyatromuz  kurulduğu günden itibaren neler yapmış isterseniz bir göz gezdirelim.

Mask-Kara Tiyatrosu 1994 yılında kuruldu. Kurulduğu günden buyana elliye yakın oyun sahneye koydu. Oyunlarını başta İstanbul olmak üzere ülkenin birçok yerinde sergiledi. Defalarca uluslararası festivallere katıldı.

Mask-Kara Tiyatrosu, zaman zaman yaşadığı maddi olanaksızlıklara rağmen perdelerini hep açık tuttu. Oyunlarını oynamaya hiç ara vermedi. Çok para kazandı. Çok battı. Ama her defasında işini en iyi şekilde yapmaktan hiç geri durmadı.

Mask-Kara Tiyatrosu ülke tiyatrosuna, İstanbul, Fatih, Aksaray’da bulunan 240 koltuklu profesyonel bir sahne kazandırdı. ‘ Su Gösteri Sanatları Sahnesi’. 

Mask-Kara Tiyatrosu, bu kente, “Küçük Harfler Büyük Düşler” adında Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali kazandırdı. Bu Festivali 5. Yıl gerçekleştirebildi.

Mask-Kara Tiyatrosu, bu Ülkeye Tiyatro Gazetesi’ni kazandırdı. Aylık tablot boy yayın yapan 32 sayfa 5.000 tirajı olan bir gazete. Türkiye’de bir ilk, belki dünyada da, bilemiyorum.

Mask-Kara Tiyatrosu, Tiyatro Gazetesi “ANADOLU TİYATRO ÖDÜLLERİ”ni bu ülkeye kazandırdı. İlkini 1 Aralık 2014 de gerçekleştirdi. Her yıl tiyatro adına iyi bir hareket gerçekleştirmiş, kişi veya kurumlara ödül veriyor. 

Tiyatro ve Sinema dünyasına birçok oyuncu yetiştirdi. 

Mask- Kara Tiyatrosu’nun  24 yıllık serüveni, özetle, böyle geçti. Hedefinde daha nice  yıllar, nice projeler var... Bu projeleri gerçekleştirmek için hep seyircisinden güç alan Mask-Kara Tiyatrosu, son  5 yıldır, bir çok tiyatro ile birlikte haksız ve adaletsiz bir uygulamaya maruz kalıyor. Kültür Bakanlığı’nın yarattığı bu haksız, adaletsiz ve eşitliksiz tutum maalesef tiyatromuzun, sahnemizin varlığını tehdit etmeye başladı. 

Mask- Kara Tiyatrosu 24 yıllık serüveninde pek çok zorlukla karşı karşıya kaldı ama seyircisinin desteğiyle perdesini her daim açık tuttu. Yine zorlu bir sürecin içindeyiz ve bir kez daha, tek tek biriktirdiğimiz seyircilerimize ‘’Tiyatrona,Sahnelerine sahip çık’’ diye sesleniyoruz. Çünkü biliyoruz ki yaptığımız her işte yanımızda olan seyircimiz bizi yine yalnız bırakmayacak ve aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz.

Tiyatrona sahip çık;
Mask-Kara Tiyatrosu, Fatih Aksaray’da bulunan 240 koltuklu Su Gösteri Sanatları Sahnesi’ni kapatmamak için tüm oyunlarına blok satışlar düzenleyerek seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Başlattığımız bu kampanyaya destek ol, TİYATRONA SAHİP ÇIK!

KADIN ÖLÜLERİ , Nisan Ayı Oyun Tarihleri  
     
22-29  Nisan Cumartesi Saat: 20:00
23-30 Nisan Pazar Saat: 15 :30

Su Gösteri Sanatları Sahnesi
İskender paşa mah. Vezir çeşmesi sk. No:3/ A – Fatih / İstanbul
( Pertevniyal Lisesi Arkası )

www.maskkara.com

0212-6218187

Nurhan Uslu
Su Gösteri Sanatları Sahnesi
Genel Sanat Yönetmeni

Anahtar Kelimeler: Maskkara Tiyatrosu, nurhan uslu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir