Haber

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (31 Ocak - 5 Şubat)

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (31 Ocak - 5 Şubat)

2023.01.31 00:00
| |
0
|
2330


İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta ikisi çocuk oyunu olmak üzere toplam dokuz oyunla seyirci karşısında olacak.

İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta ikisi çocuk oyunu olmak üzere toplam dokuz oyunla seyirci karşısında olacak. Haftanın oyunları şöyle: Bence Katil Öldürdü, Kafkas Tebeşir Dairesi, Her Şey Yolundaymış Gibi, Bir Peri Masalı Radyum Kızları, Kendi Gök Kubbemiz, Parmak, Rumuz Goncagül ile çocuk oyunları Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam, Siz Ne Dersiniz.

Bence Katil Öldürdü  AKM Tiyatro Salonunda
Bence Katil Öldürdü 1 Aralık'taki prömiyerinin ardından bu hafta AKM Tiyatro Salonunda seyirci ile buluşuyor. Kurtcebe Turgul'un yazdığı ve Gökhan Kocaoğlu'nun yönetmenliğini üstlendiği oyunda; dekor tasarımı Aytuğ Dereli'ye, kostüm tasarımı Burcu Melek Bozan, ışık tasarımı ise İ. Önder Arık'a ait. Süleyman Atanısev, Fazıl Aksakal, Ayça Güngör Aşık, Rojhat Özsoy, Cem Cücenoğlu ile Nimet İyigün'ün rol aldığı keyfli oyununun müziklerini ise Orhan Enes Kuzu yaparken, yönetmen yardımcılığını Şirin Ergüven Hamşioğlu, hareket düzenini ve asistanlığını Fazıl Aksakal ve yine asistanlığını da Enes Daniş üstlendi.

Paris’in müstesna bir semtindeki devasa bir malikanede, ünlü iş adamı Eugène Lamortier’nin cesedinin etrafında toplanmış birbirinden ilginç karakterlerin başından geçenlerin anlatıldığı oyunu bu hafta 3,4 ve 5 Şubat'ta AKM Tiyatro Salonunda seyredebilirsiniz.


Kafkas Tebeşir Dairesi Mecidiyeköy Büyük Sahnede
Kafkas Tebeşir Dairesi 9 Kasım'daki prömiyerinin ardından bu hafta da Mecidiyeköy Büyük Sahnede olacak. Alman şair ve yazar Bertold Brecht’in, 1940’lı yıllarda sürgün olduğu dönemde Çin efsanelerinden oluşan “Tebeşir Dairesi” masalından esinlenerek yazdığı oyunun çevirmenliğini Can Yücel, yönetmenliğini Kubilay Karslıoğlu üstleniyor. “II. Dünya Savaşı’nın insanlığı nasıl etkilediğini ve savaş sonrasında ‘İnsanlık’ yararına ne olması gerektiğini” anlatan oyunda; Mehmet Ali Kaptanlar, Can Şıkyıldız, Jale Yücel, Sertel Uğur, Duygu Urhan, Demet İyigün, Zeynep Deniz Denker, Burak Çağlar, Emir Üstündağ, Mert Asker, Kamil Gençtürk, Burak Aksak, Tuğçe Topçu, Duygu Başkaya, Atlas Karan Tumluer, Arda Kaptanlar, Sabiha Cansu Saka, Selim Ata Polat rol alıyor. Oyunun; dekor tasarımı Aytuğ Dereli, kostüm tasarımı Dilek Kaplan, ışık tasarımı Akın Yılmaz, müziği Murat Gedikli, koreografi  Melike Durak Aras’a, dramaturgisi Derya Özer'e ait. Bu keyifli oyunu bu hafta Mecidiyeköy Büyük Sahnede seyredebilirsiniz.


Her Şey Yolundaymış Gibi Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede
ABD'li yazar Neil Labute'un modern zaman ikili ilişkileri üzerine çarpıcı yaklaşımlarla kaleme aldığı, Ekin Tunçay Turan'ın çevirisini yaptığı "Ölüler Diyarı", "Bir Mutluluk Anı" ve "Karmakarışık" adlı üç kısa oyunundan oluşan Her Şey Yolundaymış Gibi, Dilek Güven rejisiyle bu hafta Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede.


Bir Peri Masalı Radyum Kızları Üsküdar Tekel Sahnesinde
İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun kapalı gişe oyunlarından Bir Peri Masalı Radyum Kızları'nı bu hafta Üsküdar Tekel Sahnesinde seyredebilirsiniz. Karden Kasaplar’ın yazdığı, yönetmenliğini Laçin Ceylan’ın üstlendiği oyun, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı arasında ABD’de orduya radyumlu saatler üreten bir fabrikadaki radyum boyama işçisi kadınların hak arama mücadelesini anlatıyor. Oyunda, Madam Curie’nin buluşu, yüzyılın en önemli keşfi olarak ortaya çıkan ve adeta bir çılgınlığa dönen radyum elementinin ışıltılı, parlak ve karanlık yüzü arasında giderek sıkışan gencecik kadınların olağanüstü değişimi ve savaş ele alınıyor.


Kendi Gök Kubbemiz Üsküdar Stüdyo Sahnede
Kendi Gök Kubbemiz’de Yahya Kemal'in dizelerinde hayat bulan eski ve yeni, doğu ve batı, vatan ve İstanbul sevgisi ve insana dair her tür özlem, aşk ve ölüm temaları ile geçmişe bir yolculuk yapılıyor. Bu yolculuğa bu hafta Üsküdar Stüdyo Sahnede tanık olabilirsiniz.


Parmak Garbaldi Sahnede
Kosovalı yazar Doruntina Başa tarafından 2011 yılında yazılan ve Bilge Emin'in çevirip yönettiği "Batı Balkan Oyun Yazma Yarışması"nda "En İyi Çağdaş Oyun" dalında birincilik kazanan aynı zamanda 2013 yılında, Saraybosna’da düzenlenen Uluslararası MESS Tiyatro Festivali’nde "En İyi Balkan Oyunu" ödülünü alan Parmak oyunu bu hafta Garibaldi Sahnede seyirci ile buluşuyor. Oyunun dekor tasarımını Behlüldane Tor, kostüm tasarımını Nalan Alaylı, ışık tasarımı Önder Ay, dramaturgisini Günay Ertekin, oyun müüziklerini Çağrı Beklen, hareket düzenini Ayşegül Erkutay yaparken oyunun asistanı ise Ekin Deniz Görk. Kosova’daki savaşta kaybolmuş insanları işleyen ve bunu kadınların perspektifinden anlatan oyun bu sezon İstanbul Devlet Tiyatrosu Sahnelerinde temsil edilmeye devam edecek.


Rumuz Goncagül Süreyya Operası Sahnesinde
10 Ocak'ta Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi’nde prömiyer yapan Zafer Algöz’ün yönettiği ve Timur Selçuk’un müzikleriyle seyirciyle buluşan Rumuz Goncagül bu hafta Süreyya Operası Sahnesinde temsillerine devam ediyor. Oktay Arayıcı’nın 1977 yılında yazdığı günümüze kadar pek çok kez sahnelenen oyunun dekor tasarımı Nur Sinem Mete’ye, kostüm tasarımı Burcu Melek Bozan’a, ışık tasarımı İ. Önder Arık’a, dramaturgisi Derya Özer’e, yönetmen yardımcılığı İşdar Gökseven,Eylem Yıldız ve Ergun Akvuran’a, koreografisi Kerem Kuraner’e, müzik direktörlüğü Rahim Ozan Demir’e ait, oyunda karakterlere  Dilek Güven, Eylem Yıldız, Efe Erkekli, Duygu Gökhan, Erdoğan Aydemir, Engin Delice, Ahmet Dizdaroğlu, Uğur Keleş, Aydın Orak ve Buğra Kağan Kahraman hayat veriyor.

Haftanın Çocuk Oyunları;

Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam ve Siz Ne Dersiniz
Matei Visniec imzalı Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam, Elif Erdal rejisiyle 1 Şubat Çarşamba günü saat 13.00’te AKM Tiyatro Salonunda minik tiyatroseverlerle buluşurken, Faik Ertener'in yazıp yönettiği Siz Ne Dersiniz adlı oyun ise 4 ve 5 Şubat'ta Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezinde her iki günde de saat 13.00'te sahnelenecek. 

Anahtar Kelimeler: istanbul Devlet Tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir