Haber

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta  (19-25 Aralık 2022)

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (19-25 Aralık 2022)

2022.12.21 00:00
| |
0
|
2164


İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta 1'i çocuk oyunu, 2'si yeni oyun olmak üzre toplam 8 oyunla seyirci karşısında olacak.

 Haftanın oyunları şöyle;

Don Kişot'un Yeni Maceraları AKM Tiyatro Salonunda

Tarıq Ali'nin yazdığı, Çınar Tuncer'in çevirdiği ve M. Nurullah Tuncer'in yönettiği “Don Kişot'un Yeni Maceraları” bu hafta AKM Tiyatro Salonunda seyirci karşısında olacak. Yaklaşık 95 dakika süren ve kalabalık oyuncu kadrosuyla dikkat çekici oyunun dekor tasarımında Behlüldane Tor, kostüm tasarımında Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımında Akın Yılmaz imzası bulunurken, oyun müziklerini Deniz Gürzumar ve Cihan Ayhan, dramaturgisini Günay Ertekin, kayıt yardımcılığını Mine Tüfekçioğlu, koreografisini ise Evrim Akyay üstlendi.

 

Seneye Bugün Mecidiyeköy Büyük Sahnede
Bernard Slade'in yazdığı, Celal Kadri Kınoğlu'nun yönettiği ve baş rolü Gerçek Alnıaçık ile vereceği Seneye Bugün oyunu bu hafta Mecidiyeköy Büyük Sahne'de çarşamba gününden pazare kadar seyirci ile buluşacak.

Yedi Kadın Üsküdar Tekel Sahnede
Amerikalı yazar Barbara Schottenfeld'in yazdığı ve aynı zamanda müziklerini sürüyor, Sevgi Sanlı'nın çevirdiği, Ebru Aytürk Şayan'ın yönettiği "Yedi Kadın" bu hafta Üsküdar Tekel Sahnesinde seyirci ile buluşuyor. Birbirini hiç tanımayan yedi kadının kişisel gelişim kursunda kesişen yollarının anlatıldığı oyun, 21-25 Aralık tarihleri ​​arasında Üsküdar'da izlenebilir.

Masal Yolu Çocuk Oyunu Üsküdar Stüdyo Sahnede Prömiyer Yapıyor
Gökçe Kurt Elitez'in uyarlayıp yönettiği, dünya masallarından anonim eserlerle inşaatla “Masal Yolu” çocuk oyunu, İstanbul Devlet oyuncularının performansıyla bu hafta Üsküdar Stüdyo Sahne'de prömiyerini yaparak seyirci ile buluşuyor. Dekor tasarımını Nur Sinem Mete'nin, kostüm tasarımını Dilek Kaplan'ın, ışık tasarımını Önder Ay'ın, dramaturgisini Günay Ertekin'in, müziklerini Alev Çatıklar'ın, koreografisini Evrim Akyay'ın ve oyunun asistanlığını Doruk Ordu'nun üstlendiği bu keyifli çocuk Şarkı Üsküdar Stüdyo Sahne 21 Aralık'taki prömiyerinin ardından yine aynı sahnede 22 ve 23 Aralık'ta da izleyin. Prömiyerinin ardından temsillerine devam edecek oyun, yine bu hafta 24 Aralık'ta ise Sancaktepe Belediyesi Sahnesinde minik izleyicilerimizle buluşacak.

Parmak Garbaldi Sahnede Prömiyer Yapıyor
Kosovalı yazar Doruntina Başa tarafından 2011 yılında yazılan ve Bilge Emin'in çevirip yönettiği "Batı Balkan Oyun Yazma Yarışması"nda "En İyi Çağdaş Oyun" birincilik galibi aynı zamanda 2013 yılında Saraybosna'da düzenlenen Uluslararası MESS Tiyatro Festivali'nde "En İyi Balkan Oyunu" ödülü alan Parmak oyunu bu hafta Garibaldi Sahnede prömiyerini gerçekleştirerek seyirci ile buluşuyor. İşletme dekor tasarımını Behlüldane Tor, kostüm tasarımını Nalan Alaylı, ışık tasarımı Önder Ay, dramaturgisini Günay Ertekin, oyun müüziklerini Çağrı Beklenti, hareket düzenini Ayşegül Erkutay görev yaparken operasyon sorumlusu ise Ekin Deniz Görk. Kosova'daki savaşta kaybolmuş insanları görmek ve bunu kadınların perspektifinden anlatan oyun prömiyerinin ardından İstanbul Devlet Tiyatrosu Sahnelerinde temsil edilmeye devam edecek.


Her Şey Yolundaymış Gibi Sancaktepe Belediyesi Sahnesinde ABD'li
yazar Neil Labute'un modern zaman ikili ilişkileri üzerine çarpıcı etkilerle kaleme aldığı, Ekin Tunçay Turan'ın çevirisini yaptığı "Ölüler Diyarı", "Bir Mutluluk Anı" ve "Karmakarışık" adlı üç kısa oyunda Her Şey Yolundaymış Gibi, Dilek Güven rejisiyle bu hafta 21 Aralık'ta Sancaktepe Belediyesi Sahnesinde oluşuyor.

Hırçın Kız Küçükçekmede CKSM'de
Dramaturgi ve rejisini Yücel Erten'in üstlendiği, başlıca rollerini Hakan Meriçliler ile Veda Yurtseverin paylaştığı Hırçın Kız'ı bu hafta 22 Aralık'tan itibaren Küçükçekmede CKSM'de izliyor.


Bir Nefes Dede Korkut Mecidiyeköy Stüdyo Sahnesinde
Gökçe Kurt Elitez'in derleyip yönettiği Bir Nefes Dede Korkut, Oğuz Türklerinin bilinen en eski destansı hikâyelerini İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçılarının yorumlarıyla yüz yılların öncesinden sahneye taşınıyor. Bu keyifli oyunu, bu hafta Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede izleyin.

Anahtar Kelimeler: istanbul Devlet Tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir