Haber

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (17 -23 Ocak)

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta (17 -23 Ocak)

2023.01.17 00:00
| |
0
|
1454


İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta ikisi çocuk oyunu, biri turne oyunu olmak üzere toplam on oyunla seyirci karşısında olacak

İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta ikisi çocuk oyunu, biri turne oyunu olmak üzere toplam on oyunla seyirci karşısında olacak. Haftanın oyunları şöyle: Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı turne oyunu Sefiller, Profesyonel, Bir Nefes Dede Korkut, Rumuz Goncagül, Bir Ruhun Hikayesi, Meraklısı İçin "Öyle Bir Hikaye", Her Şey Yolundaymış Gibi, Maçın Adamı, Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam, Suşa ile Kiki (Yer ile Gök Arasında).

Sefiller AKM Tiyatro Salonunda
Atatürk Kültür Merkezi 19, 20, 21 Ocak tarihlerinde Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahneye taşıdığı Victor Hugo’nun çağlar ve coğrafyalar aşan eseri Sefiller’e ev sahipliği yapıyor. 18. yüzyıl Fransa’sından, insanın evrensel hikayesine uzanan; adaletin ve sevginin, acının ve umudun, dünün ve bugünün hikayesini aktaran oyun, bir adamın vicdanını ve bir halkın özgürlük arayışındaki isyanının hikayesini perdeye taşıyor.

Profesyonel Mecidiyeköy Büyük Sahnede
Prömiyerini 2010’da yapmış olan 13. yılında temsillerine devam eden İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun kapalı gişe oyunu Profesyonel bu hafta Mecidiyeköy Büyük Sahnede seyirci karşısında.

Bir Nefes Dede Korkut Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede
Gökçe Kurt Elitez’in derleyip yönettiği Bir Nefes Dede Korkut, Oğuz Türklerinin bilinen en eski destansı hikâyelerini İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçılarının yorumlarıyla yüz yıllar öncesinden sahneye taşınıyor. Bu keyifli oyunu, bu hafta Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede izleyebilirsiniz.

Rumuz Goncagül Üsküdar Tekel Sahnesinde
10 Ocak'ta Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi’nde prömiyer yapan Zafer Algöz’ün yönettiği ve Timur Selçuk’un müzikleriyle seyirciyle buluşan Rumuz Goncagül bu hafta da aynı sahnede temsillerine devam ediyor. Oktay Arayıcı’nın 1977 yılında yazdığı günümüze kadar pek çok kez sahnelenen oyunun dekor tasarımı Nur Sinem Mete’ye, kostüm tasarımı Burcu Melek Bozan’a, ışık tasarımı İ. Önder Arık’a, dramaturgisi Derya Özer’e, yönetmen yardımcılığı İşdar Gökseven,Eylem Yıldız ve Ergun Akvuran’a, koreografisi Kerem Kuraner’e, müzik direktörlüğü Rahim Ozan Demir’e ait, oyunda karakterlere  Dilek Güven, Eylem Yıldız, Efe Erkekli, Duygu Gökhan, Erdoğan Aydemir, Engin Delice, Ahmet Dizdaroğlu, Uğur Keleş, Aydın Orak ve Buğra Kağan Kahraman hayat veriyor.


Bir Ruhun Hikayesi Üsküdar Stüdyo Sahnede
Ingmar Bergman'ın yazdığı, İpek Özgüven'in çevirdiği, Bénédicte Acolas'ın uyarladığı ve Serap Eyüboğlu'nun yönettiği Bir Ruhun Hikayesi oyunu bu hafta Üsküdar Stüdyo Sahnede izleyici ile buluşuyor. Ingmar Bergman'ın sinema filmi için yazdığı aynı adlı eserinden uyarlanan oyun, kadının hayatta varoluş hesaplaşmasını anlatıyor. Gerçeklerden kaçıp hayallerine sığınan ve hayallerinden uyanıp gerçeğine düşen Viktoria'ı Zeynep Erkekli'nin canlandırdığı bu keyifli oyunu Üsküdar Stüdyo Sahnede izleyebilirisiniz.

Meraklısı İçin "Öyle Bir Hikaye" Garibaldi Sahnesinde
Sait Faik Abasıyanık’ın gizemli dünyasının dehlizlerine girerek onun gözünden İstanbul’u anlamaya, hayatı koklamaya, İstanbul’a yeni bir pencere açmaya ve bu pencereden martılara seslenmeye, dalgalarla fısıldaşmaya, rüzgârı dinlemeye; sevgiyi, aşkı, insanı, sanatı, edebiyatı duyumsamaya hazır mısınız. Ozan Uçar'ın yönettiği ve Taner Turan’ın oynadığı Meraklısı İçin “Öyle Bir Hikaye” bu hafta Garibaldi Sahnesinde izlenebilir.

Her Şey Yolundaymış Gibi Fatih Belediyesi Sahnesinde
ABD'li yazar Neil Labute'un modern zaman ikili ilişkileri üzerine çarpıcı yaklaşımlarla kaleme aldığı, Ekin Tunçay Turan'ın çevirisini yaptığı "Ölüler Diyarı", "Bir Mutluluk Anı" ve "Karmakarışık" adlı üç kısa oyunundan oluşan Her Şey Yolundaymış Gibi, Dilek Güven rejisiyle bu hafta 19 Ocak'ta Fatih Belediyesi Sahnesinde.


Maçın Adamı Sancaktepe Belediyesi Sahnesinde
Clint Dyer ve Roy Williams’ın yazdığı, Hira Tekdindor'un çevirdiği,  Kayhan Berkin'in yönettiği ve Cem Zeynel Kılıç'ın rol aldığı Maçın Adamı 23 Ocak'ta Sancaktepe Belediyesi Sahnesinde olacak.

Haftanın Çocuk Oyunları

Turta Girmemiş Orman 
22 Ocak'ta Mecidiyeköy Büyük Sahnede minik izleyicilerimizle buluşurken, Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam ise 21 ve 22 Ocak'ta Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde temsil edilecek. Her ikinin oyunun başlama saatleri de 13.00.
 

Anahtar Kelimeler: istanbul devlet tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir