Haber

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta ( (15–20.Kasım.2022)

İstanbul Devlet Tiyatrosunda Bu Hafta ( (15–20.Kasım.2022)

2022.11.15 00:00
| |
0
|
1840


İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta AKM'de "Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali" ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanırken...


İstanbul Devlet Tiyatrosu bu hafta AKM'de "Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali" ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanırken, Kafkas Tebeşir Dairesi, İyi Şanslar, Yedi Kadın, Bir Ruhun Hikayesi, Maçın Adamı, Tamamen Doluyuz ve Çocuk Oyunları, Turta Girmemiş Orman ve  Suşa ile Kiki (Yer ile Gök Arasında) oyunları da sahnede olacak.


AKM'de Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali

Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen "Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali” seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Festivalin açılışı; 16 Kasım Çarşamba günü saat 20.00’de İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “PERİFERİ” adlı oyunuyla gerçekleşecek. Yurtdışından ve Türkiye’den önemli tiyatro gruplarını ağırlayacak festivalde bu yıl; Yurtdışından 4, Türkiye’den 2 olmak üzere toplam 6 farklı oyun sahnelenecek. Festival, 22 Kasım'a kadar AKM'de devam ederken, 23 Kasım Çarşamba günü Üsküdar Tekel Sahnesindeki İtalya'dan Kadın Kahramanlar oyununun söyleşisi ve gösterimi ile son bulacak. Toplamda 8 temsilin verileceği festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr ve www.akmistanbul.gov.tr adreslerinden ulaşılabilirsiniz.

Kafkas Tebeşir Dairesi Mecidiyeköy Büyük Sahnede
Alman şair ve yazar Bertold Brecht, 1940’lı yıllarda sürgün olduğu dönemde Çin efsanelerinden oluşan “Tebeşir Dairesi” masalından esinlenerek yazdığı oyun Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezindeki prömiyerini ardından, bu hafta Mecidiyeköy Büyük Sahnede seyirci ile buluşacak.


İyi Şanslar Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede
İsmet Küntay Tiyatro Ödüllerinde yılın en başarılı oyun yazarı ödülünün sahibi Okday Korunan'ın yazıp yönettiği “İyi Şanslar” oyunu ile koca dünyada bir nokta haline dönüştürülen insanın varoluşsal meseleleri sorgulanıyor. Oyunda Kamil Korunan, Kerim Altınbaşak ve Güney Tinin rol alıyor. Eren Aysan'ın dramaturgluğunu yaptığı oyun 15-18 Kasım tarihleri arasında Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede seyirci ile buluşacak.


Yedi Kadın Üsküdar Tekel Sahnede
Amerikalı yazar Barbara Schottenfeld’in yazdığı ve aynı zamanda müziklerini düzenlediği, Sevgi Sanlı'nın çevirdiği, Ebru Aytürk Şayan'nın yönettiği "Yedi Kadın" bu hafta Üsküdar Tekel Sahnesinde ve Zeytinbrunu Sahnesinde seyirci ile buluşuyor. Birbirini hiç tanımayan yedi kadının kişisel gelişim kursunda kesişen yollarının anlatıldığı oyun, 15-19 Kasım tarihleri arasında Üsküdar'da, 21 ve 22 Kasım'da ise Zeytinburnu'nda izlenebilir.


Bir Ruhun Hikayesi Üsküdar Stüdyo Sahnede
Ingmar Bergman'ın yazdığı, İpek Özgüven'in çevirdiği, Bénédicte Acolas'ın uyarladığı ve Serap Eyüboğlu'nun yönettiği Bir Ruhun Hikayesi oyunu bu hafta Üsküdar Stüdyo Sahnede izleyici ile buluşuyor. Ingmar Bergman'ın sinema filmi için yazdığı aynı adlı eserinden uyarlanan oyun, kadının hayatta varoluş hesaplaşmasını anlatıyor. Gerçeklerden kaçıp hayallerine sığınan ve hayallerinden uyanıp gerçeğine düşen Viktoria'ı Zeynep Erkekli'nin canlandırdığı bu keyifli oyunu Üsküdar Stüdyo Sahnede izleyebilirisiniz.


Maçın Adamı Garibaldi Sahne'de
Clint Dyer ve Roy Williams’ın yazdığı, Hira Tekdindor'un çevirdiği,  Kayhan Berkin'in yönettiği ve Cem Zeynel Kılıç'ın rol aldığı Maçın Adamı 17, 18, 19 ve 20 Kasım'da  Garibaldi Sahnesinde izleyiciyle buluşuyor.


Tamamen Doluyuz Fatih Belediye Sahnesinde
Sam, konservatuarın oyunculuk bölümünden mezun bir gençtir. Kendi alanında iş bulamadığı için, şehrin en lüks restoranlarından birinde rezervasyon görevlisi olarak çalışmaktadır. Tek isteği mesleğini yapabilmek ve gittiği oyunculuk görüşmelerinin birinden olumlu cevap almaktır. Ancak hali hazırda, çalıştığı restoranın bakımsız bodrum katında, üç kişinin işini tek başına üstlenerek, Noel tatilinin yoğun rezervasyon trafiğine yetişmeye çalışmaktadır. Bakalım Sam içine düştüğü bu trajikomik ortamdan kendini kurtarıp, asıl işine geri dönebilecek midir? Elif Erdal'ın yönettiği ve Efe Erkekli'nin oynadığı bu keyifli oyunu bu hafta 17 KAsım'da Fatih Belediyesi Sahnesinde izleyebilirsiniz.


Haftanın çocuk oyunları
Turta Girmemiş Orman 18 ve 19 Kasım'da Üsküdar Tekel Sahnesinde, Suşa ile Kiki (Yer ile Gök Arasında) 'da oyunu da yine 18 ve 19 Kasım'da Mecidiyeköy Stüdyo Sahnede minik izleyicilerimizle buluşacak. Her iki oyunun da başlama saatleri 13.00.

 

Anahtar Kelimeler: istanbul devlet tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir