Haber

Zabel Yesayan’ın Hayatı Sahnede

Zabel Yesayan’ın Hayatı Sahnede

2017.03.29 00:00
| |
0
|
3142


Zabel Yesayan’ın altmış yıllık uzun mücadele hikâyesi BGST Tiyatro tarafından sahneye taşınıyor.

Osmanlı toplumunda anti-militarist hareketin öncülerinden Ermeni, sosyalist, feminist kadın yazar Zabel Yesayan’ın Üsküdar’da başlayıp Sovyetlerde son bulan altmış yıllık uzun mücadele hikâyesi BGST Tiyatro tarafından sahneye taşınıyor. Zabel Yesayan’ın Üsküdar’dan Paris’e, Adana’dan Ermenistan’a çocukluğu, gençliği, mücadele yılları, sürgün yaşamı iki perdelik “Zabel” oyunu ile seyirci karşısında.

“7 Kadın”, “Bir Kadın Uyanıyor”, “Otobüs” gibi feminist tiyatro oyunları ile şimdiye kadar pek çok kadının hikâyesini anlatan BGST Tiyatro, bu defa bize çok da uzak olmayan bir geçmişte yaşamış bir kadının hayat öyküsünü anlatıyor. Zabel Yesayan’ın hatıraları, romanları ve makalelerinden esinlenerek oluşturulan oyunda Zabel’in çocukluğu, ilk gençliği, yazar olmaya karar verişi, Fransa yılları, II. Meşrutiyet’in yarattığı devrimci hevesi kursaklarda bırakan Adana Felâketi’nin ardından yaraları sarmak için verdiği çaba, 1915’te başlayan sürgün hayatı sahneye taşınıyor.

“Zabel” oyun metni Aysel Yıldırım ve Duygu Dalyanoğlu tarafından yazıldı, projenin danışmanlığını Sevilay Saral yaptı. Oyuncu kadrosunda ise Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu, Elif Karaman, Maral Çankaya ve Nihal Albayrak yer alıyor. Ara Dinkjian’ın “1915-2015 / Truth & Hope” albümünden parçalar ile zenginleşen oyunun müzik düzenlemeleri Ari Hergel’e, sahnede kullanılan orijinal resimler ise sanatçı Dilek Şenyürek’e ait.

Oyun, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde sahne alacak. “Zabel” için en yakın tarihler:

10 Nisan 2017 Pazartesi, 20:30, Moda Sahnesi, Kadıköy
11 Nisan 2017 Salı, 20:00, Boğaziçi Üniversitesi, Demir Demirgil Tiyatro Salonu
14 Nisan 2017 Cuma, 20:00, Boğaziçi Üniversitesi, Demir Demirgil Tiyatro Salonu

Anahtar Kelimeler: zabel yesayan, BGST Tiyatro, aysel yıldırım, duygu dalyanoğlu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir