Ödül

Vecihi Ofluoğlu

Vecihi Ofluoğlu "Sahne Sanatlarına Değer Katanlar Ödülü" Abdül Süsler'in Oldu.

2024.02.25 00:00
| |
0
|
1482


Tiyatro Gazetesi Uluslararası Anadolu Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu, bu yıl Usta Mim Sanatçısı ve akademisyen Vecihi Ofluoğlu


Tiyatro Gazetesi Uluslararası Anadolu Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu, bu yıl Usta Mim Sanatçısı ve akademisyen Vecihi Ofluoğlu adına ‘Sahne Sanatlarına Değer Katanlar’ ödülü verme kararı almıştır. Ödüllerin kime verileceği yine Vecihi Ofluoğlu tarafından belirlenmektedir. 

1950 yılında Bartın’da dünyaya gelen Ofluoğlu, İstanbul Üniversitesi’nden mezun oldu.1966 yılında pantomimle ilgilenmeye başladı ve pantomim sanatının yaygınlaşması için uğraştı. Türkiye’de ilk kez çağdaş anlamda bir pantomim topluluğu kurdu.

Ayrıca, Tekstil Sanat Okulu Pantomim Oyuncuları, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Pantomim Oyuncuları, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mim Tiyatrosu, İ.Ü. Devlet Konservatuvarı Mim Tiyatrosu kurduğu diğer oluşumlardır.

Yurtiçi ve Yurtdışında birçok ödüle sahip olan Ofluoğlu, 1980 yılından emekliliğine kadar İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda  öğretim üyesi ve konservatuvar müdür yardımcısı olarak çalıştı. Akademik yaşantısını kurucu kadrosunda yer aldığı İstanbul Topkapı Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve Anabilim Dalı Başkanı olarak  sürdürmektedir.
Birçok alanda çalışmalarda bulunan Ofluoğlu, ayrıca Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip İstanbul Üniversitesi bünyesinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı’nı kurmuştur.

Yurtiçinde ve yurtdışında ülkemize kattığı çalışmaların yanı sıra bu yıl 9.su düzenlenen Uluslararası Anadolu Tiyatro Ödülleri’nde ‘Sahne Sanatlarına Değer Katanlar’ kategorisinde onun adına verilecek ödülleri belirlemektedir. Ve bu yıl ilk kez belirlenen ‘Sahne Sanatlarına Değer Katanlar’ ödülü de Umut Abdül Süsler’e verilecektir.

Akademisyen, Yönetmen ve Aktör Umut Abdül Süsler İstanbul Topkapı Üniversitesi bünyesinde kurucusu olduğu Tiyatro Bölümünde Bölüm Başkanlığı ve Rektör Danışmanı olarak Sahne Sanatlarına Değer Katmaya devam ediyor.

 

Anahtar Kelimeler: Uluslararası Anadolu Tiyatro Ödülleri, tiyatro gazetesi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir