Ödül

Ulusal Tiyatro Sahne Eseri Yazman Yarışması

Ulusal Tiyatro Sahne Eseri Yazman Yarışması

2019.01.26 00:00
| |
0
|
7792


2017’de ilkini, 2018’de ikincisini düzenlediğimiz Ulusal Tiyatro Sahne Eseri Yarışması’nın katılım ve sonuçları, bu yarışmayı açmakla yerli tiyatro edebiyatını

KADIKÖY BELEDİYESİ 2020 ULUSAL TİYATRO SAHNE ESERİ YARIŞMASI ÜZERİNE
 
2017’de ilkini, 2018’de ikincisini düzenlediğimiz Ulusal Tiyatro Sahne Eseri Yarışması’nın katılım ve sonuçları, bu yarışmayı açmakla yerli tiyatro edebiyatını zenginleştirme ve yazarları özendirme düşüncemizin haklılığını kanıtladı ve yarışmayı düzenli olarak sürdürme konusundaki kararlılığımızı pekiştirdi. 2020 yılında sonuçlanmak üzere üçüncü kez düzenlediğimiz Ulusal Tiyatro Sahne Eseri Yarışması hakkında geçen yılın duyuru, broşür ve web sitesinde konuya ilişkin yaklaşımımızı anlatan değinmeleri bu yıl da kamuoyuna ve ilgililere tekrarlamayı yararlı sayıyorum:

Edebiyat, güzel sanatlar, müzik alanlarında evrensel değer kabul edilen eserlerin her biri, kuşkusuz ki kendi ülkelerinin düşünsel, estetik özelliklerini; insanlarının duyarlılıklarını yansıtır, dile getirir. Yani evrensel oldukları kadar aynı zamanda milletlerinin kültürel birikimlerini özümseyerek yaratılır ve o birikimi temsil eden nitelik taşırlar.

Bilindiği gibi Türkiye, dramatik sahne edebiyatı ve icrasıyla on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında tanışan bir ülkedir. Türk Tiyatrosu bir buçuk asırlık bir zaman diliminde bu sanatın uluslararası nitelikteki çok sayıda örneğini sahnelemekle kalmamış; bir yandan da değerli yerli ve telif bir repertuvara sahip olmuştur. Edebiyat ve sanatın bütün dallarında olduğu gibi evrensel değerde bir milli tiyatro hayatının oluşabilmesi, mutlaka yerli eserlerin “nitelik” ve aynı zamanda “nicelik” yeterliliğine ve varlığına bağlıdır. Bu nedenle Türk Tiyatrosu’nun unutulmaz insanı Muhsin Ertuğrul, şair ve edebiyatçıları sürekli olarak sahne eserleri yazmaya teşvik etmiş; eserler ısmarlamış; onlar üzerinde sevecen baskılar kurmuştur.

Toplumların, insanların yeni tiyatro oyunlarına her zaman ihtiyacı vardır. Elbet tiyatro topluluklarının da...

Kadıköy Belediyesi bu ihtiyacın bilinciyle ve nitelikli sanat çalışmalarına destek olmayı zorunlu görev sayan anlayışın bir ifadesi olarak 2020 yılında sonuçlanacak Ulusal Tiyatro Sahne Eseri Yarışması düzenlemektedir. Böylelikle tiyatro edebiyatının yeni eserler kazanmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Değerli yazarlarımızın katılımlarıyla yeni tiyatro oyunlarının ortaya çıkacağını umut ediyor ve bu yarışmayı saygıyla kamuoyunun bilgisine sunuyorum.

2020’de de verimli sonuçlar alınacağına inanıyorum.


TAKVİM

1) Eserlerin son teslim tarihi: 15 Temmuz 2019
2) Ön Seçici Kurul karar toplantısı: 21-25 Ekim 2019 günleri arasında yapılır.
3) Seçici Kurul karar toplantısı: 6-10 Ocak 2020 günleri arasında yapılır.
4) Sonuçların açıklanması: Seçici Kurul karar toplantısını takip eden 10 gün içerisinde sonuçlar web sitesinde açıklanır.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ: 12.500 TL.
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ: 10.000 TL.
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ:  8.000 TL
İKİ ADET MANSİYON ÖDÜLÜ: 6.000'er TL.

Seçici Kurul’ca uygun görülen eserler Kadıköy Belediyesi tarafından yayımlanır.

ŞARTNAME

Şartname aşağıdaki linkten indirilebilir veya basılı olarak Kadıköy Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nden ve Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi'nden temin edilebilir.


http://www.tiyatroyarismasi.kadikoy.bel.tr/assets/2020-tiyatroyarismasi-sartname.pdf

 

 

 

 

 


Anahtar Kelimeler: kadıköy belediyesi, ulusal tiyatro eseri yazma yarışması

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir