Haber

Törpü - An Drama Bi Tiyatro'da

Törpü - An Drama Bi Tiyatro'da

2017.03.13 00:00
| |
0
|
2547


Törpü, dünyada ve ülkemizde konuşulmasından çekinilen, aile kavramını temelinden sarsan ve 10 çocuktan...

ENSEST MAĞDURU İNSANLARIN ÇIĞLIĞI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Televizyon ekranlarından izlediğiniz ve gazetelerin üçüncü sayfalarından okuduğunuz ensest mağduru çocukların ve annelerinin hikayesi, geçtiğimiz akşam Bitiyatro’da oyuncu Gamze Süner Atay’ın tek kişilik performansı ile çığlığa dönüştü.

Bitiyatro’yu tıklım tıklım dolduran seyirciler, 20 yıl önce bir hastanede tanık olduğu ensest mağduru bir kız çocuğu ve annesinden yola çıkarak yıllar sonra konuyu tiyatro sahnelerine taşıyan oyuncu Gamze Süner Atay’ı ayakta alkışladılar.

“Kadın ya da erkek, kişinin en temel hakları olan toplumsallaşmayı ve geleceğe umutla bakmayı gasp eden ve ruhu tanımsız bir alana fırlatan ensest, benim dünyamda danışanlarımın hikayeleriyle defalarca su yüzeyine çıktı.” diyen psikolog-yazar Ayşıl Susuzlu tarafından kaleme alınan AN DRAMA Oyunculuk Atölyesi’nin oyunu “Törpü”de Gamze Süner Atay, "Çocukluğunda ensest mağduru olan bir kadının neler hissettiğini" anlatıyor ve "Susma, Anlat!" diyor.

“Törpü”Hakkında

Oyunda çocukluğunda yakın bir akrabası tarafından tecavüze uğrayan ve çocukluğu boyunca süren ensest sonrasında, bir kadının hiç kimseye ve hatta kendine bile anlatamadığı travması ile sürdürmeye çalıştığı yaşamı anlatılıyor.

“Törpü”, dünyada ve ülkemizde konuşulmasından çekinilen, aile kavramını temelinden sarsan ve 10 çocuktan 1'inin maruz kaldığı ensest gerçeğinin tiyatro sahnesinde çığlığa dönüştüğü bir oyun…

“Törpü” Künye
Yazan : Uzm.Psikolog Ayşıl SUSUZLU
Uyarlayan ve Yöneten: Gamze Süner ATAY
Oyuncu: Gamze Süner ATAY
Prodüksiyon: AN DRAMA & No Name Menajerlik

Anahtar Kelimeler: törpü, an drama, bi sahne

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir