TİYATROLAR

Bizim Tiyatro

Oynadığı Sahneler

Henüz sahneler ilişkilendirilmemiş.

BİLGİLER

Durumu: Faaliyette değil
İl/ilçe: İSTANBUL/KADIKÖY
Telefon: 0538 3137677
Sosyal Medya:

Etkinlik

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerik
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
0
|
4427


İlişkili Kişiler

Nurkan Törün
(Oyuncu)
Memetcan Diper
(Oyuncu)
Ercüment Acar
(Oyuncu)
Derya Artemel
(Oyuncu)
Mustafa Ergüven
(Oyuncu, Yönetmen Yardımcısı)
Tümü

Hakkında

Zafer Diper, 1946’da doğdu. Tiyatroya 1963’te Beşiktaş CHP Gençlik Kolu’nda başladı; Lise’ de, Üniversite’de, Halkevi’nde sürdürdü.Bu dönemlerde, kendi yazdığı Kentin Korosu yanı sıra; Gitgel Dolap, Ay Doğarken, Hayvanat Bahçesi, Kum Sandığı, Ağzı Çiçekli Adam, Kapıların Dışında, Woyzeck yönettiği-oynadığı oyunların kimileriydi. Bir süre, Sinematek’le gelişen film yapma istemiyle kısa film çalışmalarına, senaryo ve öykü yazımına yöneldi.

Daha sonra Halk Tiyatrosu’nda Komprador Oyunu’nda oynadı. 1978’de Ortaoyuncular’ın ilk kuruluş kadrosunda yer aldı ve Şahları da Vururlar oyununda Şah’ı üç yüz yetmiş beş kez oynadı. 1981 Kasım’ ında, Üsküdar Sunar Tiyatrosu’nda “toplumcu-eytişimsel bir yaklaşımla sanatsal etkinlikler üretebilmek” içeriğiyle özetlenebilir bir anlayışla Bizim Tiyatro’yu kurdu. Oyunlar, Çocuk Oyunları, Kültür-Sanat Etkinlikleri sözü edilen çerçevede ele alınmaya çalışıldı.

Altı yıl etkinliklerini sürdürdüğü Sunar Tiyatrosu’ undan ayrılma zorunluğu sonrası gezginsel yaşam başladı ve şöylesi yerlerde konuklanıldı: AST, Kadıköy Kültür ve Sanat Merkezi, Baro Han (Tünel), İTÜ Maden Fakültesi (G.Anfisi), Küçük Sahne, Capitol Salonu, Aksanat, Muammer Karaca Tiyatrosu (Beyoğlu) ve Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi.. Tiyatronun yanı sıra Zafer Diper’in oynadığı kimi diziler: Sizin Dersane (1979 yılı), Songül, Töre, Gülpare, Paramparça Aşklar, Bir Göçmen Kuştu O, Kalp Ağrısı; ve Polis, Unutma, Gişe Memuru filmleri…


 

Anahtar Kelimeler: bizim tiyatro

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.