Söyleşi

Tiyatro Tirat ’tan Yeni Bir Oyun: NAPOLYON NAPOLYON

Tiyatro Tirat ’tan Yeni Bir Oyun: NAPOLYON NAPOLYON

2018.03.26 00:00
| |
0
|
9333


Tirat, Napolyon Napolyon oyunu ile Çorum'a yeni bir renk, yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Nisan ayında Çorum'da sanatseverler ile buluşacak.

Tiyatro Tirat ’tan Yeni Bir Oyun: NAPOLYON NAPOLYON

2015 yılında Çorum'da tiyatro gönüllüleri tarafından kuruldu Tiyatro Tirat. Aynı yıl yönetmenliğini Serkan Barçın'ın yaptığı “Paran mı var Derdin Var!” oyunu ile sahnelere merhaba dedi. Çorum'a yeni bir renk ve soluk katan Tiyatro Tirat, bu sezon için de iddialı bir oyun hazırladı, "Napolyon Napolyon". Oyunu yine Tirat ailesinden Umut Azdal yazdı ve yine sahneye taşıyan o oluyor.

Biz de hem Tiyatro Tirat ailesini, hem "Napolyon Napolyon" oyunu ve oyuncularını tanımak tanıtmak istedik. Tiyatro Tirat ailesi ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

                                        

Tiyatro Online    :    Merhaba, öncelikle Tiyatro Tirat'ı bizlere kazandırdığınız için teşekkür ederiz. Tiyatro Tirat ve oyuncuları kimdir, kısaca bahsedebilir misiniz?
 

Umut AZDAL    :    Merhaba. Tiyatro Tirat, tiyatroya gönül vermiş bir grup arkadaşın bir araya gelerek kurduğu bir tiyatro topluluğudur. Ekibimiz, meslekleri mühendis, öğretmen, özel sektör yöneticileri, çalışanları, memurlar ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir ekip. Bu çeşitlilik içinde bizi birleştiren esas; tiyatro sevgisi ve temel amacımız; tiyatro adına iyi projeler ile seyirci karşısına çıkmak. Çok şanslıyız ki gerçekten çok yetenekli kişiler bir arada ve bu zamana kadar sahnelediğimiz oyunlarda da seyirciden bunun karşılığını bol alkış ve bol takdir olarak almış bir tiyatro topluluğuyuz. 
 

Bekir AKDAĞ :  Tiyatro Tirat’ın fikir babası Serkan BARÇIN. Bizleri bir araya getirerek Tiyatro Tirat’ın temelini oluşturdu. 2015 yılından bu yana çeşitli projeler ile sahne alıyoruz.
 

Gizem YÜCEL :  Tiyatro Tirat’ın ilk oluşumunda olmama rağmen Tiyatro Tirat ekibi ile tanıştıktan sonra ekibin bir üyesi oldum. Tiyatro Tirat, tiyatro sanatını seven insanların işlerinden vakit ayırarak özveri ile çalıştığı bir oluşum. Bunun yanında arkadaşlıklarımız da çok güzel.  Tiyatroya olan bağlılığı nedeni ile Tiyatro Tirat bizler için iyi ki var. 
 

Serkan BARÇIN    : Her şeyden önce amaç Tiyatroyu en iyi, en güzel şekilde yapabilmek. Bu işi yaparken de çıkar amaçlı olmak yerine sanat odaklı olmayı tercih eden kişilerin oluşturduğu bir topluluk. 

 

Tiyatro Online    :  Amatör tiyatro gruplarının yaşadığı sıkıntıları hepimiz biliyor ve yaşıyoruz. Sizlerin yaşadığı sıkıntılar ve bulduğunuz çözümler nelerdir?

Umut AZDAL    :  Elbette ki en başta bütçe. Zaten amatör tiyatroyu amatör kılan en önemli unsur maddi yetersizlikler. Geri kalan enerji ve emeği zaten içimizde taşıyoruz. Ancak bu potansiyeli alan imkânsızlığı, yüksek telifler, yüksek salon kiraları, kostüm ve dekor masrafları gibi etkenler içinde kullanmak durumunda kalıyoruz. Bizim de en önemli problemimiz genel provaları yapabileceğimiz yerler. Devlet tiyatroları ve yerel yönetimlere bağlı sahneler de kiralama bedeli çok yüksek. Dolayısıyla genel provalar dâhil oyun dekorları ile prova almak şansımız nerede ise hiç yok. Çözüm yine bizlerin özverilerine ve tiyatro seven izleyicilerin desteğine kalıyor. Oysa gönül isterdi ki amatör tiyatrolar resmi veya özel kanallar ile desteklensin.  

Bekir AKDAĞ :  Genelde amatör tiyatro gruplarında oyun hazırlıkları aşamasında çok ciddi ve çeşitli sorunlar yaşanıyor.  Bu sorunların en başında yer sorunu var. Tiyatro gruplarının kendilerine uygun yerleri olmadığından dolayı ya sığıntı gibi yaşıyorlar ya da rica minnet bir başkasının yerlerini kullanmak zorunda kalıyorlar. Ayrıca Devlet Tiyatroları yeni dönemde çok yüksek meblağlar isteniyor. 

Gizem YÜCEL  : Hepimizin başka meslekleri olması ve bu meslekler dışında zaman ayırıyor olmamız ve yoğun bir çalışma programından sonra provalar alınması ciddi bir sorun. Neyse ki tiyatro sevgisi ve provalardaki dostane ve keyifli ortam bizi deşarj ve motive ediyor. Tabi bu ortamı sağlamak da yine çok önemli. Bunun dışında bir sahnemizin olmaması ister istemez sahneye çıktığımızda aksaklıklara neden oluyor. Ayrıca kostüm, dekor ve makyaj gibi bir oyunun alt yapısı yine biz oyuncuların özverisine kaldığı için ekstra bir külfet oluyor.  

Serkan BARÇIN : Tiyatro gruplarının yaşadıkları sıkıntılar hep benzer nedenlerden kaynaklanıyor. Tiyatro Tirat ekibi olarak biz oluşturduğumuz atmosfer ile kendi içimizde bu sorunları egale edebiliyoruz. Ekibin her üyesi kendi üzerine düşen görevi fazlası ile yerine getiriyor. Ama işin maddi kısmı çok daha zor çözülen kısmıdır. Çünkü bilet satışından gelen ücret iyi bir prodüksiyona sahip bir oyuna olanak vermediği gibi bir sonraki çalışmaya da kaynak oluşturmuyor.   


Tiyatro Online :  Genelde ünlülerin yer aldığı oyunlara ve Devlet Tiyatrolarının oyunlarına ilgi yoğundur. Çorum seyircisi yereldeki amatör ve varsa profesyonel tiyatroya bakışı ve ilgisi nasıl? 

Bekir AKDAĞ : Her zaman ünlü kişilerin rol aldığı oyunlara rağbet çok olur. Her ne kadar sadece Çorum olarak kıyaslamamak gerekirse de Çorum için biraz daha fazla bu nitelendirme. Ünlü oyuncu ve oyunların bilet fiyatları ne kadar yüksek olursa olsun mutlaka seyirci buluyor. Ama amatör tiyatrolarda bizim seyircimiz bizim çevremizden ve çalışmalarımızı takip eden tiyatro severlerden oluşuyor.  Dışarıdan gelen seyirciler çok nadir. Bunun sebeplerinden biri de ünlü görme isteği ve ünlü oyuncunun oyunu daha güzel olur mantığı. Ama oyun olarak her zaman beklentisinin karşılığını bulamayabiliyor.  Ama amatör tiyatrolarda da çok güzel oyunlar, çok iyi oyuncular varken seyircisini bulamıyor. Oysa gelen oyuncu bunun keyfini sürebiliyor ve oyuncuyu son alkışlarla da keyiflendirebiliyor. 
 

Gizem YÜCEL : Amatör grupları bir sınıfa tabi tutmamak gerekiyor. En nihayetinde amatör tiyatro grubu olması hepsini kötü ya da birbirine denk yapmıyor. Bizler de tiyatro seyircisi olarak koltuklara geçtiğimizde çok da profesyonel olmayan bir grubu profesyonel havasında izlediğimiz oluyor. Bu grubun çalışması ve oyuncuların yetenekleri ile alakalı bir durum. Seyirci ise bu yöndeki ön yargısını bırakıp tiyatro gruplarını takip ettiği zaman bunun farkına varacaktır. 


Tiyatro Online :  Seyirciye ulaşmak zordur. Hepimiz biliyor ve yaşıyoruz. Siz seyirciye nasıl ulaşıyorsunuz ve seyirci katılımı nasıl?


Umut AZDAL : Öncelikle sosyal medyayı kullanıyoruz. Tiyatro Tirat’ın sosyal medya sayfalarını ekibimiz ve çalışmalarımız hakkında paylaşımlar ile sürekli güncel tutuyoruz. Böylelikle kendimizi sadece Çorum’a değil; daha geniş kitlelere tanıtıyoruz. Sosyal medya üzerinden seyircilerin geri dönüşleri çok oluyor. Bu da bizleri çalışmalarımız konusunda yönlendiriyor.  Bunun dışında yerel basın bizlere kültür sanat köşelerinde yer veriyor olması da bizlere çok daha farklı bir alanda seyirciye kendimiz hakkında bilgi verme imkânı sağlıyor. Bizlerde bu iletişim kanallarında afişler, broşürler ve tanıtım filmleri ile yer almaya özen gösteriyoruz. 

 

Tiyatro Online  :  Taşra şehirlerde kurulan tiyatrolarda oyuncular genelde alaylıdır. Sizin oyuncu kadronuz nasıl, tiyatro eğitimi alan oyuncularınız var mı?

Umut AZDAL  : Bizim oyuncu kadromuz, tiyatroya dair bilenmesi gereken her şeyi tiyatro serüveninde deneyimleyerek öğrenmiş yetenekli kişilerden oluşuyor. İmkân bulduğumuz her durumda örneğin festivallere ya da oyunculuk atölyelerine iştirak ediyoruz. Ayrıca Devlet Tiyatrosu ile gelen oyunculara da ulaşıp onların tecrübelerinden de yararlanıyoruz. Bunun yanında gözlem yapmak çok önemli. Amatör ya da profesyonel olsun tüm oyunları takip ederek oyunculuk, sahne, kostüm, kurgu vb. konularında sahnelenen oyunu kritik ediyoruz, teknik olarak inceliyoruz. 

 

Tiyatro Online : Biraz da yeni oyununuzdan bahsedelim. Napolyon Napolyon’nun yazarı ekibinizin bir üyesi. Peki, Napolyon Napolyon nasıl bir oyun? 

Bekir AKDAĞ : Çok hareketli, yüksek, heyecanlı, aksiyonu bol, heyecanı bitmeyen ve başladığı gibi devam eden bir oyun. Bu yüzden seyircinin ilgisi ve odaklanması bana göre çok daha iyi olacaktır. Genel de seyirci dram oyunlarını tercih etmiyor. Ancak komedi ya da melodram oyunlar yani kahkahası ve eğlencesi yüksek oyunlara yöneliyor. Bu yüzden çok beğeneceklerini inandığımız bir oyun. 

Gizem Yücel : Oyun çok eğlenceli ama bunun yanı sıra seyirciye bazı sahnelerde kendi iç benliği ile buluşma fırsatı veriyor. Özellikle Shakespeare’in tiratlarında ve şiirlerinde birden o komedi durumundan sıyrılıp kendi ile ya da yaşadığı duygu yüzleşebiliyor. O yüzden hem eğlenceli hem de düşündüren bir oyun. Aynı zaman da oyunun kurgusu – ki burada yazarı kutlamak gerekiyor- çok güzel bir oyun. Bilimsel bir yanının da olması her ne kadar biz oyuncuları zorlasa da oyun ortaya çıktığında şüphesiz ki mükemmelliğin bir parçası olacak. 

Serkan BARÇIN : Napolyon Napolyon bizim için çok önemli bir oyun. Önceki oyunlarımızı elliye yakın oyun arasından yaptığımız değerlendirmeler ile seçmiştik. Ama Napolyon Napolyon oyunu Tiyatro Tirat’ın içinden çıktı.  Dolayısıyla istediğimiz çizgide bir oyun oldu. Bu yüzden biraz daha heyecanlıyız. Çünkü yapmak istediğimiz aslında buydu yani dilimize dokunan, yapmak istediğimiz yemek buydu diyebiliriz. 

Umut AZDAL : Çok ilginç bir hikâyesi var aslında Napolyon Napolyon’nun. Tam anlamı ile Tiyatro Tirat’a ait. Çünkü fikir babası da, destekleyenler de, heyecanla bekleyenlerde ekibin içinden. Hikâyenin enerjisi ekibe çok uygun. Napolyon Napolyon, aslında komedi klişeleriyle dalga geçen, talihsiz olaylar üzerine mizahi bir oyun. Pisagor, Shakespeare ve Don Kişot’u bir araya getirmiş ve bu üç karakteri kendilerinden izler taşıyan bir kadına âşık ederek peşinden koştuğumuz, ya da unuttuğumuz ya da görmezden geldiğimiz olguların incelendiği çok fazla ironi barındıran bir yapısı var.  

 

Tiyatro Online  :  Umut Azdal kimdir? Yazmaya nasıl başladı? Biraz tanıyabilir miyiz? 

Umut AZDAL :  Ben 1981 yılında doğdum. Özel bir şirkette mühendis olarak görev almaktayım. Tarih, tasavvuf ve felsefeye konusunda okumayı ve araştırmayı çok severim. Kozmopolit bir yapısı olan Sakarya’da, çeşitli kültürlerin bir arada olduğu bir mahallede büyüdüm. Sanırım bu durum beni biraz daha kültürler ve kültürlerin farklı şekillendirdiği insan davranışlarına aşina bir insan haline getirdi. Çünkü 80’li ve 90’li yıllarda bir çocuk olarak, eski mahalle kültürü ile komşularımızın ya da etrafımızdaki insanların bizlere yansıttıkları hayatlara tanıklık ediyorduk. Bu ister istemez sizi besliyor ve bir enerji olarak sizi yazmaya yönlendiriyor. Ben de ilkokul yıllarında hikâyeler yazmaya başladım sonrasında da şiir. 2015 yılında da diğer arkadaşlarım ile Tiyatro Tirat’ı kurduk. Bu serüvende ilk oyunum olan Napolyon Napolyon’u yazdım. Her ne kadar uzun süredir yazıyor olsam da henüz kendimi bir yazar olarak nitelendirmiyorum. O yüzden hedeflerim arasında iyi bir yazar olmak var. Bu noktada takdiri sesimi duyurabildiğimiz insanlara bırakıyorum. 


Tiyatro Online : Napolyon Napolyon oyunu sezonda bir-iki oyun performansı mı sahneleyecek yoksa bir hedefi var mı?

Umut AZDAL  : Napolyon Napolyon ile Çorum Devlet Tiyatrosu sahnesinde iki defa sahne alacağız.  Daha sonrasında ise komşu il ve ilçelerde seyirci karşısında çıkacağız. Ayrıca festivallerde yer almak bizim için çok önemli. Tiyatro Tirat olarak sesimizi ne kadar çok insana duyurabilirsek, kendimizi ne kadar çok tanıtabilirsek o kadar uzun süre var olacağımızın farkındayız. 


Tiyatro Online : Tiyatro Tirat yoluna nasıl devam etmeyi planlıyor. 

Umut AZDAL : Napolyon Napolyon bir süre daha sahnelerde olacak. Ama yeni işler peşinde de olacağız. İlk projemiz mesela; benim yazdığım geleneksel tiyatromuzun kalıplarının modernize edilerek kullanıldığı müzikal tarzda hazırlanacak olan abla kardeş hikâyesi. Bunun dışında sahnelemek için sabırsızlandığımız iki büyük tarihi kişiliği anlattığımız bir oyunumuz var. Ayrıca metnin tamamı şiirlerden oluşan bir başka oyunun alt yapısını da hazırlıyoruz. Bu hayallerimizin temelinde gerçekten tiyatro adına oldukça kaliteli ve sanatsal ağırlığı olan işler yapmak var. O yüzden sanatseverlerin desteği bizim için çok önemli. 

Tiyatro Online : Bu güzel sohbet için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. TiyatrOnline ailesi olarak bol seyircili ve alkışlı oyunlar diliyoruz.

Umut AZDAL : Biz de sizi tanıdığımıza ve sayfanızda bize yer verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. 

Anahtar Kelimeler: tiyatro tirad

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir