Haber

Tiyatro Sineması Her Pazartesi Akün Sahnesinde

Tiyatro Sineması Her Pazartesi Akün Sahnesinde

2018.01.26 00:00
| |
0
|
8060


Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve National Theatre işbirliğiyle "Tiyatro Sineması" projesi hayata geçiriliyor.

İNGİLİZ TİYATROSU BEYAZPERDEDE

“Tiyatro Sineması Her Pazartesi Akün Sahnesinde”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve National Theatre işbirliğiyle ‘Tiyatro Sineması’ projesi hayata geçiriliyor.

Proje kapsamında, National Theatre’ın 2017-2018 repertuvarında yer alan kapalı gişe oyunlarının, sahnelendiği salondaki en iyi koltuğun bakış açısından yapılan ve özenle kurgulanan kayıtları, Türkçe altyazılı tiyatro filmi olarak her pazartesi günü saat 19.00’da Akün Sahnesinde izleyiciyle buluşacak.

Şubat 2018’de başlayacak olan proje bir sonraki tiyatro sezonunun oyunlarını da kapsayacak şekilde 2019 yılına kadar sürecek.

Tiyatro Sineması, National Theatre’ın dünyanın dört bir yanında gösterilen canlı sahne performanslarını, uluslararası tiyatro dünyasında yönetmen ve oyuncu olarak yer alan sanatçıların çalışmalarını seyirciyle buluşturacak.

Tiyatro kültürünün beşiği sayılan İngiliz tiyatrosunun seçkin örneklerini, Türk tiyatro seyircisine ve tiyatro eğitimi veren okulların öğrencilerine sunmanın amaçlandığı projede, National Theatre’ın tiyatro yaklaşımları, repertuvar politikası ve reji anlayışları açısından bir kültür alışverişi de hedeflenmektedir.

-Dünyada rekor kıran oyunlar bu projede

Projede, Ivo Van Hove, James Macdonald, Simon Stone, Davide Leveaux, Dominic Cooke, Michael Longhurst, Jude Law, Benedict Cumberbatch gibi sanatçıların çalışmaları izlenebileceği gibi, yönetmenler ve sanatçılarla oyun hakkında yapılan röportajlar da yer alacak.

Proje kapsamında, 25 ülkede 1400 sinema salonunda canlı olarak yayınlanan ve  225 binden fazla seyirciye ulaşarak bir rekor kıran ‘Hamlet’ başta olmak üzere Amadeus, Obsesion, Hedda Gabler, Yerma, Twelfth Night, Rosencrantz & Guildenstern Are Dead, Who’s Afraid of Virginia Woolf?, Follies, Peter Pan, Salome gibi dünyaca ünlü oyunlar izlenebilecek.

Proje hakkında detaylı bilgi www.devtiyatro.gov.tr adresinden takip edilebilecektir.

Anahtar Kelimeler: devlet tiyatrosu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir